Հայաստանյան Կարմիր Խաչը կազմ ու պատրաստ է ադրբեջանական կողմի հետ գերիների փոխանակման գործողություններ սկսելուն. հարկավոր է միայն, որ այդ մասին իրենց տեղեկացնեն։ NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում այս մասին նշեց Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) հաղորդակցման ծրագրերի ղեկավար Աշոտ Աստաբացյանը:
«Մեր դերն այս հարցում չեզոք միջնորդի դերն է։ Մենք անկախ հումանիտար կազմակերպություն ենք, որն ունի մանդատ եւ չեզոք միջնորդի կարգավիճակ: Ավելին այս պահին ասել չեմ կարող»,- շեշտեց նա՝ միաժամանակ ավելացնելով, որ չի կարող նշել անգամ փոխանակման գործողությունների մոտավոր ժամկետները։
Նշենք, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանն ու Իլհամ Ալիեւը հոկտեմբերի 27-ին Աստրախանում կայացած եռակողմ հանդիպման արդյունքներով պայմանավորվել են ռազմագերիների եւ զոհվածների դիակների փոխանակում իրականացնել:
Ներկայումս Ադրբեջանում են գտնվում 6 հայ ռազմագերի եւ մեկ ընտանիք՝ բաղկացած 5 անձից: Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) հաղորդակցման ծրագրերի ղեկավար Աշոտ Աստաբացյանը NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնեց, որ Ադրբեջանի տարածքում են գտնվում Եղիշե, Ռուզաննա, Ալֆրեդ, Գայանե եւ Պետրոս Գեւորգյանները, որոնք անցել են ադրբեջանական սահմանը այս տարվա հունվարին:
Ադրբեջանական գերության մեջ են գտնվում նաեւ զինծառայողներ Հրանտ Մարկոսյանը, Ալիկ Թեւոսյանը, Արթուր Սարգսյանը, Օհան Հարությունյանը, Գեւորգ Թովմասյանն ու Կարեն Հարությունյանը:
Աստաբացյանը նշեց նաեւ, որ Հայաստանում գտնվում են ադրբեջանցի 2 ռազմագերի եւ քաղաքացիական մեկ անձ: Կարմիր Խաչի ներկայացուցիչը, սակայն, չնշեց ադրբեջանցիների անունները՝ հայտնելով, որ դա կազմակերպության սկզբունքն է, եւ իրենք իրավունք չունեն հայտնել այդ անձանց անունները:
Ադրբեջանական լրատվամիջոցների պնդմամբ, Հայաստանում են գտնվում զինծառայողներ Անար Հաջիեւն ու Ռոման Հուսեյնովը, նաեւ 47-ամյա Էլդար Թագիեւը:

Красный Крест в Армении готов начать обмен пленными с азербайджанской стороной; только необходимо, чтобы их проинформировали об этом. Об этом в беседe с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил руководитель программ по коммуникации Международного комитета Красного Креста Ашот Астабацян.
«У нас в этом вопросе роль нейтрального посредника. Мы – независимая гуманитарная организация, имеющая мандат и статус нейтрального посредника. Больше этого на данный момент сказать не могу»,– подчеркнул он, добавив при этом, что не может указать даже приблизительные сроки обмена.
Отметим, что президенты Армении и Азербайджана Серж Саргсян и Ильхам Алиев в ходе трехсторонней встречи в Астрахани 27 октября договорились об обмене военнопленными и телами погибших.
В настоящее время в Азербайджане есть 6 армянских военнопленных и одна семья из 5 человек. Руководитель программ по коммуникации Международного Комитета Красного Креста сообщил, что на территории Азербайджана находятся Егише, Рузанна, Альфред, Гаяне и Петрос Геворкяны, которые пересекли азербайджанскую границу в январе этого года.
В азербайджанском плену находятся также военнослужащие Грант Маркосян, Алик Тевосян, Артур Саркисян, Оган Арутюнян, Геворк Товмасян и Карен Арутюнян.
Астабацян также отметил, что в Армении находится 2 азербайджанских военнопленных и одно гражданское лицо. Однако представитель Красного Креста не указал имен азербайджанцев, сказав, что таков принцип организации, и что у них нет права сообщать имена этих лиц.
Как утверждают азербайджанские СМИ, в Армении находятся военнослужащие Анар Хаджиев и Роман Гусейнов, а также 47-летний Эльдар Тагиев.