Ադրբեջանի վնասների նազեցման ցանցի հետազոտությունների համաձայն, ներկայումս հանրապետությունում թմրանյութ ներարկվողների իրական թիվը կազմում է 81 700-ից մինչեւ 89 870, որոնցից միայն 18 800-ն է պաշտոնական հաշվառման կանգնած:
Ինչպես հաղորդում է Vesti.Az-ը՝ հղում անելով Ադրբեջանի վնասների նազեցման ցանցի քարտուղար Ռուֆաթ Նասիբովին, հետազոտություններն անցկացվել են երկրի 4 շրջաններում (Արանի գոտի՝ Շիրվան, Գաջիքաբուլ, Բաքու եւ Ապշերոն, Գյանջա (Գանձակ), Ղազախ եւ Լենքորան):
Հարցման արդյունքում  պարզվել է, որ թմրանյութ ներարկվողներից միայն 15 տոկոսն է պաշտոնապես հաշվառված, 70 տոկոսը վնասների նվազեցման ծրագրի մասնակիցներն են եւ 15 տոկոսը՝ ՁԻԱՀ-ով հիվանդ թմրամոլներն են:
Հարցվածների հիմնական տարիքը 25-45 է: Ընդ որում, նրանց 42 տոկոսը ամուսնացած են, կեսը՝ գործազուրկ: Պարզվել է, որ թմրամոլների 13,3 տոկոսը շատ հազվադեպ են օգտվում պահպանակներից՝ սեռական ակտի դեպքում, իսկ 22,8 տոկոսը մշտապես օգտվում է: Դա խոսում է այն մասին, որ թմրամոլների 70 տոկոսը կա՜մ ընդհանրապես պահպանակ չի օգտագործում, կա՜մ  երբեմն օգտվում է:
Թմրանյութ ներակվողների շրջանում ամենատարածված հիվանդություններն են հեպատիտը, ՁԻԱՀ-ը եւ հոգեկան շեղումները: Այսպես. հարցվածների 40 տոկոսը տառապում է հեպատիտով, 14 տոկոսը՝ թոքախտով, 18 տոկոսը՝ ՁԻԱՀ-ով, 15 տոկոսը՝ հոգեկան շեղումներով:

Согласно результатам исследования Сети снижения вреда Азербайджана, в настоящее время в республике реальное количество потребителей инъекционных наркотиков насчитывается от 81 700 до 89 870 человек, из которых только 18 800 состоят на официальном учете.
Как сообщает Vesti.Az ссылаясь на секретаря Сети снижения вреда Руфата Насибова, исследования были проведены в 4 регионах страны (Аранская зона: Ширван, Гаджикабул, Баку и Апшерон, Гянджа (Гандзак), Казах и Ленкорань).
По результатам опроса,  из 100 % инъекционных наркопотребителей 15% - это лица, которые проходят лечение и официально состоят на учете. 70 % - участники программы снижения вреда и 15 % - это ВИЧ- инфицированные инъекционные наркопотребители.
Основной возраст респондентов –  25- 45 лет. При этом 42% респондентов семейные, половина - безработные. Установлено, что 13,3% наркоманов изредка пользуются презервативами во время полового акта, 22, 8 % пользуется ими постоянно. Это говорит о том, что 70% наркоманов или вообще не пользуются презервативами или пользуются, но иногда.
Самые распространенные заболевания среди инъекционных потребителей – гепатиты, ВИЧ/СПИД и психические отклонения. Так, 40% респондентов страдает от гепатита, 14% от пневмонии, 18% прошли тестирование на ВИЧ/СПИД, 15% с психическими отклонениями.