Իրանի Արեւմտյան Ատրպատականի նահանգապետ Վահիդ Ջալալզադեն Հայաստանի փոխվարչապետ Արմեն Գեւորգյանին եւ մարզպետներին հրավիրել է այցելել Արեւմտյան Ատրպատական: Վահիդ Ջալալզադեի գլխավորած պատվիրակությանն այսօր` նոյեմբերի 4-ին ընդունել է Հայաստանի փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գեւորգյանը:
ՏԿՆ մամուլի ծառայությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ Ա. Գեւորգյանը կարեւորել է երկու երկրների միջեւ ապակենտրոնացված մակարդակով հարաբերությունների խորացումը: Նա ողջունել է Իրանի Արեւմտյան Ատրպատականի նահանգի ու ՀՀ Արմավիրի մարզի միջեւ ստեղծված համագործակցությունը` նշելով, որ ՀՀ կառավարության որդեգրած տարածքների համաչափ զարգացման քաղաքականության շրջանակում մեծ տեղ է տրվում նմանատիպ փոխգործակցության ստեղծմանն ու զարգացմանը:
Նահանգապետն իր հերթին հայտնել է, որ հետաքրքրված են խորացնելու Հայաստանի հետ կապերը բոլոր ոլորտներում: Ներկայացնելով նահանգի  հնարավորությունները` նա տեղեկացրել է, որ 3 մլն բնակիչ ունեցող Արեւմտյան Ատրպատականը համարվում է Իրանի գյուղատնտեսական բեւեռներից մեկը, հարուստ է ջրային պաշարներով, արտադրական ձեռնարկություններով եւ յուրահատուկ աշխարհագրական դիրքի շնորհիվ դարձել է առեւտրային, գործարար կենտրոն: Վստահեցնելով, որ Արեւմտյան Ատրպատական-Արմավիր գործակցությունը զարգացման մեծ ներուժ ունի, նահանգապետը միաժամանակ ՀՀ մյուս մարզերի հետ կապեր հաստատելու պատրաստակամություն է հայտնել:
Ա. Գեւորգյանը ողջունելի է համարել նման նախաձեռնությունը` իր աջակցությունը հայտնելով համագործակցության կայացմանը:

Губернатор иранского Западного Атрпатакана Вахид Джалалазаде пригласил вице-премьера, министра территориального управления Армении Армена Геворкяна и губернаторов посетить возглавляемую им провинцию. Делегацию, возглавляемую Джалалазаде, сегодня, 4 ноября, принял вице-премьер, министр территориального управления Армении Армен Геворкян.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Министерства территориального управления Армении, вице-премьер подчеркнул важность углубления децентрализованных отношений между двумя государствами. Он приветствовал налаженное между Западным Атрпатаканом и Армавирской областью сотрудничество, добавив, что в проводимой армянским правительством политике равномерного территориального развития уделяется большое место установлению и развитию такого взаимосотрудничества.
Джалалазаде, в свою очередь, выразил заинтересованность в  углублении отношений с Арменией во всех сферах. Он сообщил, что Западный Атрпатакан с 3 млн. жителей считается одним из сельскохозяйственных полюсов Ирана, богат водными ресурсами, производственными предприятиями, и благодаря своему уникальному географическому положению стал торговым и предпринимательским центром.
Заверив, что сотрудничество Западного Атрпатакана с Армавирской областью Армении имеет большой потенциал развития, губернатор в то же время выразил готовность установить связи с другими областями Армении.