Ադրբեջանի մայրաքաղաք Բաքվի հեռուստաաշտարակի շուրջ հայտնաբերվել է եւս 130 միավոր ռազմամթերք: Այս մասին հայտնել է Ադրբեջանի տարածք մաքրման ազգային գործակալության (ANAMA) օպերատիվ աշխատակից Փարվիզ Գիդաեւը, հաղորդում է Trend-ը:
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 12-ին Բաքվի հեռուստաաշտարակի մոտ արդեն իսկ հայտնաբերվել էր 470 միավոր ռազմամթերք: Նոյեմբերի 11-ին եւ 12-ին հայտնաբերված ռազմամթերքի քանակը հասել է 2 150-ի: Նոյեմբերի 13-ին այդ թիվը հասավ 2280-ի: Վերջերս հայտնաբերված 130 միավոր ռազմամթերքը նույնպես տեղափոխվել եւ վնասազերծվել է:
Ներկայումս ANAMA-ի ու Արտակարգ իրավիճակների նախարարության աշխատակիցները շարունակում են այդ տարածքը ականներից ու հրթիռներից մաքրելու գործընթացը:
Գիդաեւի խոսքով, չպայթած ականները, հիմնականում 125 մմ-անոց հակատանկային ականներ են: Նրանք ցրված են 500 քմ մակերես զբաղեցնող տարածքում:

На территории вокруг телебашни в Баку обнаружены еще 130 неразорвавшихся боеприпасов. Об этом сообщил оперативный сотрудник Национального агентства по очистке территорий Азербайджана (ANAMA) Парвиз Гидаев, передает агентство Trend.
Напомним, накануне, 12 ноября, на территории были обнаружены и удалены 470 боеприпасов. В четверг и пятницу, 11 и 12 ноября, количество обнаруженных и вывезенных с территории телебашни снарядов составило 2 150. В субботу это число равнялось 2280. Недавно обнаруженные 130 боеприпасов будут также вывезены с территории и обезврежены.
10 ноября вблизи телебашни в Баку было обнаружено более тысячи неразорвавшихся боеприпасов. В настоящее время сотрудники ANAMA и министерство по чрезвычайным ситуациям проводят работы по очистке территории от мин.
По словам Гидаева, неразорвавшиеся боеприпасы являются, в основном, 125-миллиметровыми бронебойными танковыми снарядами. Из-за неровной поверхности дождевые потоки распространили их на территорию площадью 350-500 кв.м.