Այսօր՝ դեկտեմբերի 10-ին Երեւանում տեղի է ունեցել հայ-ղազախական բիզնես-ֆորում, որի կազմակերպիչներն էին Հայաստանում Ղազախստանի դեսպանատունը եւ Հայաստանի գործարարների ու արդյունաբերողների միությունը։
Ղազախստանը Կենտրոնական Ասիայի ոչ միայն ամենախոշոր տնտեսություններից է, այլեւ ամենադինամիկ աճողներից մեկը։ Թեեւ հայ-ղազախական տնտեսական կապերը հին պատմություն ունեն, քաղաքական հարաբերություններն էլ բարձր մակարդակի վրա են, տնտեսական համագործակցության ռեսուրսը մնում է չօգտագործված:
Հատկանշական է, որ միջոցառման մասնակցելու հրավեր էր ուղարկվել նաեւ Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանին։ Դա պատահական չէր՝ ղազախական կողմը հստակ հայտարարեց, որ բաց է Սփյուռքահայերի կողմից Ղազախստանում կատարվող ներդրումների համար:
Ըստ Հայաստանում Ղազախստանի դեսպան Այիմդոս Բոզժիգիտովի՝ Հայաստանի եւ Ղազախստանի միջեւ առեւտրաշրջանառությունը հասնում է 300 մլն դոլարի։ Ղազախստանը հետաքրքրված է հայ ինժեներների ինովացիոն նախագծերով, իսկ ղազախական բանկերը պատրաստ են ներդրումային ծրագրեր ֆինանսավորել այլ երկրներում։ Դեսպանը տեղեկացրել է, որ դեկտեմբերի 11-ից կսկսի գործել Երեւան-Ալմաթի կանոնավոր օդային չվերթը։ «Դա շատ հեռանկարային է՝ Երեւանի միջոցով կարելի է կապվել ողջ Եվրոպայի, իսկ Ալմաթի միջոցով՝ Չինաստանի հետ»,- ասել է դեսպանը:
Հայաստանի արդյունաբերողների եւ գործարարների միության փոխնախագահ Քրիստ Փիլոսյանը իր ելույթում լուրջ չի համարել Հայաստանի եւ Ղազախստանի միջեւ առկա առեւտրաշրջանառության ծավալները։ Հայաստանը հիմնականում արտահանում է կաուչուկ եւ դղամիջոցներ, ներմուծում ցորեն եւ մետաղներ։ «Մեր տնտեսական կապերը ետ են մնում քաղաքականից»,- ասել է Ք. Փիլոսյանը:

An Armenian-Kazakh business forum has been held in Yerevan today, December 10. The forum was organized by the Kazakh Embassy in Armenia and Union of Manufacturers and Businessmen of Armenia (UMBA).
Kazakhstan is not only the largest economy in Central Asia, but also one of the most rapidly developing. Although Armenian-Kazakh economic ties have long history, and bilateral political relations are at a high level, the potential for economic cooperation remains unrealized.
RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan was invited to the forum. Kazakhstan states it is open to the Armenian Diaspora’s investments.
Kazakh Ambassador to Armenia Ayimdoz Bozjigitov said that Armenian-Kazakh annual turnover totals U.S. $300. Kazakhstan is interested in Armenian engineers’ innovation project, and Kazakh banks are ready to fund investment projects in other countries. A Yerevan-Almaty flight is to start operating from December 11. “It is a promising project, as Yerevan provides access to Europe while Almaty, to China,” Ambassador Bozjigitov said.
UMBA Vice-Chairman Khachatur Piloyan pointed pout as low level of bilateral turnover. “Our economic ties are behind political ties,” he said.