Այսօր՝ դեկտեմբերի 10-ին Երեւանում տեղի է ունեցել հայ-ղազախական բիզնես-ֆորում, որի կազմակերպիչներն էին Հայաստանում Ղազախստանի դեսպանատունը եւ Հայաստանի գործարարների ու արդյունաբերողների միությունը։
Ղազախստանը Կենտրոնական Ասիայի ոչ միայն ամենախոշոր տնտեսություններից է, այլեւ ամենադինամիկ աճողներից մեկը։ Թեեւ հայ-ղազախական տնտեսական կապերը հին պատմություն ունեն, քաղաքական հարաբերություններն էլ բարձր մակարդակի վրա են, տնտեսական համագործակցության ռեսուրսը մնում է չօգտագործված:
Հատկանշական է, որ միջոցառման մասնակցելու հրավեր էր ուղարկվել նաեւ Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանին։ Դա պատահական չէր՝ ղազախական կողմը հստակ հայտարարեց, որ բաց է Սփյուռքահայերի կողմից Ղազախստանում կատարվող ներդրումների համար:
Ըստ Հայաստանում Ղազախստանի դեսպան Այիմդոս Բոզժիգիտովի՝ Հայաստանի եւ Ղազախստանի միջեւ առեւտրաշրջանառությունը հասնում է 300 մլն դոլարի։ Ղազախստանը հետաքրքրված է հայ ինժեներների ինովացիոն նախագծերով, իսկ ղազախական բանկերը պատրաստ են ներդրումային ծրագրեր ֆինանսավորել այլ երկրներում։ Դեսպանը տեղեկացրել է, որ դեկտեմբերի 11-ից կսկսի գործել Երեւան-Ալմաթի կանոնավոր օդային չվերթը։ «Դա շատ հեռանկարային է՝ Երեւանի միջոցով կարելի է կապվել ողջ Եվրոպայի, իսկ Ալմաթի միջոցով՝ Չինաստանի հետ»,- ասել է դեսպանը:
Հայաստանի արդյունաբերողների եւ գործարարների միության փոխնախագահ Քրիստ Փիլոսյանը իր ելույթում լուրջ չի համարել Հայաստանի եւ Ղազախստանի միջեւ առկա առեւտրաշրջանառության ծավալները։ Հայաստանը հիմնականում արտահանում է կաուչուկ եւ դղամիջոցներ, ներմուծում ցորեն եւ մետաղներ։ «Մեր տնտեսական կապերը ետ են մնում քաղաքականից»,- ասել է Ք. Փիլոսյանը:

Казахстан является не только оной из самых крупных экономик Центральной Азии, но и одной из самых динамично развивающихся. Несмотря на то, что армяно-казахские экономические связи имеют давнюю историю, а политические отношения находятся на высоком уровне, ресурс экономического сотрудничества остается неиспользованным.
Сегодня, 10 декабря, в Ереване состоялся армяно-казахский бизнес-форум. Организаторами мероприятия выступили посольство Казахстана в Армении и Союз предпринимателей и промышленников Армении.
Примечательно, что министру Диаспоры Армении Грануш Акопян также было отправлено приглашение к участию. Это неслучайно – казахская сторона четко заявила, что открыта для инвестиций армян из Диаспоры в Казахстане.
По словам посла Казастана в Армении Айимдоса Бозжигитова, товарооборот между Арменией и Казахстаном достигает $300 млн в год. Казахстан заинтересован в инновационных проектах армянских инженеров, а казахские банки готовы финансировать инвестиционные программы в других странах. Посол сообщил, что 11 декабря начнет действовать регулярный авиарейс Ереван-Алматы. «Это перспективно, поскольку через Еревана можно связаться со всей Европой, а через Алматы - с Китаем», - сказал Бозжигитов.
Заместитель председателя Союза предпринимателей и промышленников Армении Хачатур Пилоян в своем выступлении назвал несерьезными нынешние объемы товарооборота между двумя странами. Армения в основном экспортирует каучук и медикаменты, а ввозит металлы и зерно. «Наши экономические связи отстают от политических», - отметил он.