Եվրահանձնաժողովը մտադիր է հավանություն տալ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի հետ վիզային ռեժիմի պարզեցման բանակցությունները 2011-ին անցկացնելու առաջարկին: Դեկտեմբերի 13-ին Ստրասբուրգում, Եվրախորհրդարանի նիստում այդ մասին հայտարարել է Եվրամիության ներքին գործերի հանձնակատար Սեսիլիա Մալմստրյոմը:
УНИАН-ը հաղորդում է, որ «Արեւելյան գործընկերության» երկրներից այժմ ԵՄ-ի հետ պարզեցված ռեժիմ ունեն միայն Ուկրաինան ու Մոլդովան: Ավարտին է մոտենում Վրաստանի հետ գործընթացը: Առաջիկայում Եվրահանձնաժողովը մտադիր է բանակցություններ սկսել Բեալռուսի հետ:
Ռեժիմի պարզեցումը նախատեսում է վիզայի վճարի կրճատում 60-ից մինչեւ 35 եվրո, քաղաքացիների որոշ խմբերի համար անվճար վիզա, դիվանագիտական անձնագիր ունեցողների առանց վիզայի մուտք Եվրամիություն, վիզայի տրամադրման, կամ մերժման ժամկետների հստակեցում:
Հայաստանում ԵՄ առաքելության ներկայացուցիչներն ու Ռումինիայի դեսպանն այցելել են Սյունիք
Պատիվ է հյուրընկալել Հայաստանում Ռումինիայի դեսպան, նորին...
Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավարը շնորհավորել է Հայաստանին Հանրապետության տոնի առիթով
Գրառմանը կից Մարագոսը հրապարակել է նաև Սարդարապատի հուշահամալիրի լուսանկարը...
ԵՄ-ն Վրաստանի վերաբերյալ որոշում չեն կայացրել՝ կապված օտարերկրյա գործակալների մասին օրենքի ընդունման իրավիճակի հետ
Ընդլայնման հարցերով եվրահանձնակատար Օլիվեր Վարհելին հայտարարել է, որ օրենքն ընդունելով՝ Վրաստանը խախտում է ԵՄ-ին անդամակցելու թեկնածուի կարգավիճակ տալու երեք պայման․..
ԵՄ-ը ցանկանում է Սաուդյան Արաբիայում գագաթաժողով անցկացնել Ուկրաինայի վերաբերյալ՝ ՌԴ մասնակցությամբ. Bloomberg

Еврокомиссия планирует одобрить предложения для проведения переговоров об упрощении визового режима с Азербайджаном и Арменией в 2011 г. Об этом 13 декабря, на сессии Европарламента в Страсбурге заявила комиссар по вопросам внутренних дел Евросоюза Сесилия Мальмстрем.
«В следующем году мы планируем принять предложения для переговоров о соглашениях об упрощении визового режима с Арменией и Азербайджаном», - сказала она.
Как передает УНИАН, комиссар отметила, что из стран-участниц «Восточного партнерства» на сегодня только две – Украина и Молдова – имеют действующие соглашения об упрощении визового режима. Кроме того, завершается процесс ратификации такого же соглашения с Грузией, а недавно Еврокомиссия выступила с предложением начать переговоры о соглашении об упрощении визового режима с Беларусью.
Соглашения об упрощении визового режима предусматривают, в частности, сокращение визового сбора с 60 до 35 евро, отмену визового сбора для ряда категорий граждан, отмену виз для владельцев дипломатических паспортов, а также устанавливают четкие сроки выдачи виз, либо отказа в их выдаче.
Глава МИД Австрии назвал возможность вступления Турции в ЕС иллюзией
Александер Шалленберг отметил, что Турция уже долгое время отдаляется от Евросоюза…
Guardian: правые партии могут использовать жилищный кризис в Европе для разжигания вражды
Газета напомнила, что недавно в Лиссабоне, Амстердаме, Праге, Милане и Лондоне прошли акции протеста против роста цен на аренду жилья…