Վրաստանի նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլիի՝ Հայաստան կատարած այցի ընթացքում խնդիրների բավական լայն շրջանակ կքննարկվի՝ սկսած հաղորդկացության հարցերից, վերջացրած ջավախահայերի խնդիրներով։ Հունվարի 22-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման կանխատեսում արեց Կովկասի ինստիտուտի փոխտնօրեն, քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանը։
Նրա խոսքով, հայ-վրացական հարբերությունների մեջ այս հանդիպումից հետո «հեղափոխական փոփոխություններ» տեղի չեն ունենա, բայց այս հանդիպումը կնպաստի երկու երկրների միջեւ առկա ինչ-ինչ խնդիրների լուծմանը։ «Վրաստանը շահագրգռված է շարունակել Արեւմուտքի հետ համագործակցությունը՝ միեւնույն ժամանակ Հայաստանն օգտագործել իբրեւ Ռուսաստանի հետ շփման եզրեր գտնելու կողմնակի ճանապարհ»,- նկատեց նա։
Փորձագետ Մանվել Սարգսյանն էլ նկատեց, որ Վրաստանի՝ Իրանի հանդեպ հետաքրքրության մեծացմամբ, զուգահեռաբար կարող է աճել նաեւ Հայաստանի հանդեպ այդ երկրի հետաքրքությունը։
Անդրադառնալով Սահակաշվիլիի հետ վիրահայոց թեմի կարգավիճակի հարցի հնարավոր քննարկմանը՝ փորձագետները չբացառեցին, որ նման բան կարող է պատահել։
Նշենք, որ Վրաստանի նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլին երկօրյա պաշտոնական այցով Հայաստան կժամանի այսօր՝ հունվարի 22-ին։

A wide range of issues, particularly problems of communication and Armenians in Javakhk will be discussed during Georgian President Mikhail Saakshvili’s visit to Armenia, Deputy Director of Caucasus Institute, political scientist Sergey Minasyan told the reporters on January 22.
According to him, radical changes are not expected at the Presidents’ meeting, but it will contribute to the solution of problems between the two states. “Georgia is interested in further cooperation with the West, while Armenia is used as an additional source in finding common ground in relations with Russia.
The expert Manvel Sargsyan said Georgia’s interest in Armenia may grow along with the country’s interest in Iran.
The political scientists did not rule out the status of Georgian Eparchy of the Armenian Apostolic Church will be discussed during the meeting.
As NEWS.am reported previously, on January 22, Georgian President Mikhail Saakashvili will pay a 2-day official visit to Armenia.