Թուրքիայի Իմրալը կղզում ցմահ բանտարկված PKK-ի առաջնորդ Աբդուլլահ Օջալանը իր փաստաբանների միջոցով հղած ուղերձում անդրադարձել է նաեւ Հայոց ցեղասպանությանը։
Firat գործակալության փոխանցմամբ՝  Օջալանը նշել է, թե քրդերի նկատմամբ իրականցված ցեղասպանության սկիզբը հանդիսանում է 1925-ի փետրվարի 15-ը։ «Քրդերից առաջ գոյություն ունի Հայոց ցեղասպանությունը, սակայն քրդերի նկատմամբ այն ավելի ծանր իրագործվեց եւ իրագործվում է։ Քաղաքական ցեղասպանությունները շարունակվում են։ Եթե քրդական կուսակցությունները չհավաքվեն եւ այս իրավիճակը ճիշտ չգնահատեն, ճիշտ առաջնորդություն չի կարող լինել»,-նշել է Օջալանը։
Ըստ PKK-ի առաջնորդի՝  քրդերի ցեղասպանությունը սկսել են աշխարհիկ-ժողովրդականները (Աթաթուրքի կուսակցությունը), իսկ  ներկայումս այն շարունակում են թյուրք-իսլամիստները։

Лидер Курдской рабочей партии Абдулла Оджалан, находящийся в тюрьме острова Имрал посредством своих адвокатов распространил заявление, в котором коснулся Геноцида армян.
Оджалан отметил, что геноцид курдов в Турции начался 15 февраля 1925 года. «До геноцида курдов был Геноцид армян, однако геноцид против курдов осуществлялся и продолжается намного тяжелее. Политические репрессии продолжаются. Если курдские партии не объединятся не оценят нынешнюю ситуацию верно, то правильных ходов не может быть», - сказал он, пишет Firat.
По словам Оджалана, геноцид курдов начали члены партии Ататюрка, а в настоящее время продолжают исламисты.