Երեւանում հանգստյան օրերը նշանավորվեցին հացի եւ ալյուրի թանկացման նոր ալիքով։ Թեեւ տարբեր խանութներում թանկացումներն անհամաչափ են ընթանում՝ կարելի է խոսել հացի հերթական 5-10 դրամ թանկացման մասին։
Հացի եւ ալյուրի հերթական թանկացումների մասին NEWS.am-ը պարզաբանումներ խնդրեց հացահատիկի խոշոր ներկրող «Մանչո Գրուպ» ընկերության նախագահ Իվան Մուսոյանից; Նրա տեղեկացմամբ՝ այսօրվանից իրենց ընկերությունը իրականացրել է ալյուրի բացթողնման գների բարձրացում։ Մեկ պարկ ալյուրը (50 կգ) բաց է թողնվում 34 դոլարի համարժեք դրամով՝ նախկին 31 դոլարի համեմատ։ Այսինքն՝ 1 կգ ալյուրի մեծածախ գինը բարձրացել է մինչեւ 248 դրամ՝ ռեկորդային բարձր մակարդակ վերջին 2 տարում։
Մուսոյանի պարզաբանմամբ՝ միջազգային շուկայում ցորենի խնդիրը բավականին բարդացել է։ Ներկայում ցորենի մատակարարման առավել հարմար երկիրը Ուկրաինան է, սակայն այնտեղ կրկին երկարաձգել են արտահաման քվոտաները։ «Ցորեն բերելը բավական լրջացել է։ Մի կերպ ենք բերում Ուկրաինայից։ Այսօր պետք է թռչեի այնտեղ, բայց զանգեցին ասացին՝ մի 2 օր էլ սպասի։ Միակ հարմար տեղը Ուկրաինան է, ԱՄՆ-ում կամ Եվրոպայում ցորենը 60 դոլարով թանկ է»,- ասաց Մուսոյանը։
Նա նաեւ տեղեկացրեց, որ ներկրվող ցորենի մաքսազերծման հսկիչ գինը բարձրացվել է մինչեւ 350 դոլար՝ նախկին 250 դոլարի համեմատ։ Նրա խոսքով՝ ավելի ճիշտ կլիներ ներկրվող ցորենն ընդհանրապես ազատվեր հարկից, սակայն հավանաբար դրան խոչընդոտում են բյուջետային խնդիրները։ Ըստ Մուսոյանի՝ ներկրվող ցորենի ինքնարժեքը մինչ մաքսազերծումը հասնում է մոտ 420 դոլարի։

Выходные были ознаменованы новой волной подорожания муки и хлеба. Хотя в разных магазинах скачок цен свой, можно с уверенностью говорить об очередном подорожании на 5-10 драмов.
По этому поводу Новости Армении – NEWS.am попросило разъяснений у главы крупной компании-импортера зерна в Армению «Манчо груп» Ивана Мусояна. По его словам, с сегодняшнего дня их компания выпускает 1 мешок муки (50 кг) за $34 вместо прежних $31. То есть, розничная цена 1 кг муки составила 248 драмов, что является рекордом последних 2 лет.
Как отметил Мусоян, ситуация с зерном на международных рынках усложнилась. На данный момент наиболее удобной страной-поставщиком зерна является Украина, однако там вновь продлили экспортные квоты. «Импорт зерна довольно усложнился. Еле-еле привозим с Украины. Сегодня должен был вылететь туда, но позвонили, сказали, мол, еще пару дней подожди. А в Европе и Штатах зерно дороже на $60», - сказал президент «Манчо груп».
Иван Мусоян также проинформировал, что наряду со всеми проблемами контрольная цена растаможки ввозимого зерна поднялась с $250 до $350. По мнению Мусояна, было бы правильнее, если бы импортируемое зерно вообще не облагалось налогом. Ведь еще до растаможки себестоимость зерна достигает $420.