Wikileaks-ը հրապարակել է Քենիայում ԱՄՆ դեսպանության դիվանագիտական ներկայացուցիչ Վիլիամ Բելամիի 2006 թ. գաղտնի դիվանագիտական նամակագրությունը, որում Բելամին գրել է, որ ազգությամբ հայ «Արթուր եղբայրները» անհանգստացրել են շատ քենիացիների։
«Իսկապես նրանք հետաքրքիր մարդիկ են։ Կարծես, նրանք հասնում են այն ամենի, ինչի ձգտում են»,-ըստ AllAfrica.com-ի՝ եղբայրների մասին Քենիայի խորհրդարանի արդեն նախկին խոսնակ Ֆրենսիս օլե Կապարոյի 2006թ. բնորոշումից մեջբերել է Բելամին իր նամակում:
Ղեկավարությանն ուղարկած դիվանագիտական նամակներում Բելամին գրում է, որ Արթուր Սարգսյանը եւ Արթուր Մարգարյանը շատ մոտ կապեր ունեն Քենիայի կառավարության բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ։
Ամերիկացի դիվանագետի գրագրության համաձայն՝ «վարձու մարդասպաններին» Քենիա են բերել եւ պաշտպանել այդ երկրի կառավարության մոտ կանգնած անձինք։ Պաշտոնյաները օգտագործել են նաեւ իրենց հնարավորությունները եղբայրներին տարատեսակ արտոնություններ տրամադրելու համար, ինչի արդյունքում նրանցից մեկն արժանացել է Քենիայի ոստիկանապետի օգնականի պաշտոնին։
«Քենիայում իշխանական ուժերի անունից աշխատող զինված օտարերկրացիների ներկայությունը շատերին է անհանգստացրել»,- նշել է Բելամին իր նամակում։
Նամակում ԱՄՆ դիվանագետը մեջբերում է կատարել Քենիայի գլխավոր դատախազի գրասենյակի բարձրաստիճան պաշտոնյայի նամակից, որում նշված է, թե 2005թ. «Արթուր եղբայրներին» Քենիա են հրավիրել, մի քաղաքական ակտիվիստ, ինչպես նաեւ Քենիայի կառավարությունում պաշտոնավարող բարձրաստիճան անձ եւ քրեական հետախուզության մեկ ներկայացուցիչ։ Եղբայրներին տեղավորել են Նայրոբիի 5-աստղանի հյուրանոցում, մինչեւ նրանց Ռուանդա մեկնելը։
Ամերիկացու խոսքով՝ նրանց Քենիա ժամանումը համընկել է կոկաինի հսկայական քանակության տարանցման ժամանակահատվածի հետ։ «Ոմանք կարծում են, որ հենց այս արտասահմանցիներն են մեծ դեր խաղացել 2004թ.-ին Քենիա կոկաինի ներկրման մեջ, որը հետագայում հայտնաբերվել էր, իսկ այժմ նրանք վերադարձել են, որպեսզի վախեցնեն կառավարությանը ապօրինի գործողությունների մեջ մեղադրող նյութերի հրապարակման մտադրություններ ունեցող հակառակորդներին»,- նշել է Բելամին։
Հիշեցնենք, որ Արթուր Սարգսյանին եւ Արթուր Մարգարյանին մոտ 6 տարի առաջ մեղադրանքներ էին առաջադրվել Ռուանդայում հեղաշրջման կազմակերպման փորձի համար։ Ռուանդական աղբյուրները նրանց ներկայացրել են, որպես «Արթուր եղբայրներ»։

Wikileaks опубликовал депешу 2006 года от представителя посольства США в Кении Виллиама Беллами (William Bellamy), в котором сообщается о том, что «братья Артуры» встревожили многих кенийцев.
«Действительно, интересные люди. Похоже, они получают все, что хотят». Так охарактеризовал армянских братьев уже бывший спикер Национальной Собрания Кении Фрэнсис оле Капаро (Francis ole Kaparo) в июне 2006 года.
В своей депеше начальству в Вашингтоне, американский дипломат Уильям Беллами (William Bellamy) пишет, что братья-армяне Артур Саркисян и Артур Маргарян тесно связаны с влиятельными должностными лицами из правительства Кении.
Беллами отмечает, что «наемных убийц» привезли в страну и защищали должностные лица, близкие к правительству. Официальные лица также использовали свои связи для предоставления привилегий братьям Артурам, вследствие чего один из них был удостоен звания помощника главы полиции.
«Присутствие в Кении вооруженных иностранцев, работающих от имени правящих сил, встревожило многих кенийцев», - отмечает Беллами.
В депеше цитируются слова бывшего высокопоставленного чиновника из офиса генерального прокурора Кении, согласно которым «братьев Артур» привезли в страну политический активист, официальное лицо из правительства и высокопоставленное лицо CID в декабре 2005 года. Братьев поселили в пятизвездочном отеле в Найроби, до перемещения в Руанду.
Их прибытие совпало с расследованиями по транспортировке огромного количества кокаина. «Некоторые считают, что именно эти иностранцы сыграли роль в поставке кокаина в 2004 году, который был изъят в Кении. Теперь они вернулись, чтобы запугать противников, чтобы последние не опубликовали информацию, компрометирующую правительство в незаконной деятельности»- говорится в депеше, которую со ссылкой на WikiLeaks публикует портал AllAfrica.com.