Wikileaks-ը հրապարակել է Քենիայում ԱՄՆ դեսպանության դիվանագիտական ներկայացուցիչ Վիլիամ Բելամիի 2006 թ. գաղտնի դիվանագիտական նամակագրությունը, որում Բելամին գրել է, որ ազգությամբ հայ «Արթուր եղբայրները» անհանգստացրել են շատ քենիացիների։
«Իսկապես նրանք հետաքրքիր մարդիկ են։ Կարծես, նրանք հասնում են այն ամենի, ինչի ձգտում են»,-ըստ AllAfrica.com-ի՝ եղբայրների մասին Քենիայի խորհրդարանի արդեն նախկին խոսնակ Ֆրենսիս օլե Կապարոյի 2006թ. բնորոշումից մեջբերել է Բելամին իր նամակում:
Ղեկավարությանն ուղարկած դիվանագիտական նամակներում Բելամին գրում է, որ Արթուր Սարգսյանը եւ Արթուր Մարգարյանը շատ մոտ կապեր ունեն Քենիայի կառավարության բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ։
Ամերիկացի դիվանագետի գրագրության համաձայն՝ «վարձու մարդասպաններին» Քենիա են բերել եւ պաշտպանել այդ երկրի կառավարության մոտ կանգնած անձինք։ Պաշտոնյաները օգտագործել են նաեւ իրենց հնարավորությունները եղբայրներին տարատեսակ արտոնություններ տրամադրելու համար, ինչի արդյունքում նրանցից մեկն արժանացել է Քենիայի ոստիկանապետի օգնականի պաշտոնին։
«Քենիայում իշխանական ուժերի անունից աշխատող զինված օտարերկրացիների ներկայությունը շատերին է անհանգստացրել»,- նշել է Բելամին իր նամակում։
Նամակում ԱՄՆ դիվանագետը մեջբերում է կատարել Քենիայի գլխավոր դատախազի գրասենյակի բարձրաստիճան պաշտոնյայի նամակից, որում նշված է, թե 2005թ. «Արթուր եղբայրներին» Քենիա են հրավիրել, մի քաղաքական ակտիվիստ, ինչպես նաեւ Քենիայի կառավարությունում պաշտոնավարող բարձրաստիճան անձ եւ քրեական հետախուզության մեկ ներկայացուցիչ։ Եղբայրներին տեղավորել են Նայրոբիի 5-աստղանի հյուրանոցում, մինչեւ նրանց Ռուանդա մեկնելը։
Ամերիկացու խոսքով՝ նրանց Քենիա ժամանումը համընկել է կոկաինի հսկայական քանակության տարանցման ժամանակահատվածի հետ։ «Ոմանք կարծում են, որ հենց այս արտասահմանցիներն են մեծ դեր խաղացել 2004թ.-ին Քենիա կոկաինի ներկրման մեջ, որը հետագայում հայտնաբերվել էր, իսկ այժմ նրանք վերադարձել են, որպեսզի վախեցնեն կառավարությանը ապօրինի գործողությունների մեջ մեղադրող նյութերի հրապարակման մտադրություններ ունեցող հակառակորդներին»,- նշել է Բելամին։
Հիշեցնենք, որ Արթուր Սարգսյանին եւ Արթուր Մարգարյանին մոտ 6 տարի առաջ մեղադրանքներ էին առաջադրվել Ռուանդայում հեղաշրջման կազմակերպման փորձի համար։ Ռուանդական աղբյուրները նրանց ներկայացրել են, որպես «Արթուր եղբայրներ»։

WikiLeaks released a cable of the U.S. Embassy in Kenya. In a cable to his bosses in Washington, the then U.S. envoy to Kenya William Bellamy revealed that Armenian brothers Artur Sargsyan and Artur Margaryan had close links with powerful offices in government.
“Very interesting people, indeed. They seemed to have it their way,” was the observation by then Speaker Francis ole Kaparo in June 2006 when he allowed Parliament to debate a report on the activities of the infamous Artur brothers,” AllAfrica.com reports.
“The cable, wired to Washington in March 2006, linked the Artur brothers to a drug trafficking syndicate, attempts to block revelations on grand corruption in government and the raid on the Standard Group offices.”
“Mr. Bellamy says the “hitmen” were brought into the country and protected by officials close to State House. The officials also used their connections to accord the brothers privileges, including one being bestowed the title of assistant Commissioner of police,” the source says.
Mr. Bellamy says: “The presence in Kenya of armed foreigners working on behalf of ruling elements has alarmed many Kenyans.”
“A former top official at the Attorney General’s office is quoted as having told Mr Fritzpatrick that he believed the Artur brothers were brought into the country by a political activist, a State House official and a top CID officer in December 2005. They were accommodated at a five-star hotel in Nairobi before moving to Runda,” the website reports.
“Their arrival coincided with high level investigations into a huge haul of cocaine allegedly brought into the country. “Some believe these same foreigners played a role (via the Akasha crime family) in the 2004 cocaine shipments seized in Kenya and have now returned to intimidate opponents from releasing information incriminating (State House) in any illicit activities,” the cable says.