ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հանդես են եկել հայտարարությամբ, ամփոփելով տարածաշրջան կատարած իրենց այցելությունը:
Հայտարարության մեջ, մասնավորապես, նշվում է, որ համանախագահները մարտի 15-17-ին այցելել են Բաքու, Երեւան եւ Լեռնային Ղարաբաղ: Բաքվում նրանք հանդիպել են Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի եւ ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովի, Երեւանում՝ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի եւ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ: Լեռնային Ղարաբաղում նրանք քննարկումներ են ունեցել տեղի իշխանությունների հետ:
Հանդիպումների ընթացքում համանախագահները կողմերին կոչ են արել օգտվել Սոչիում երկու երկրների նախագահների հանդիպման դրական ազդակներից, կենտրոնացնել ուշադրությունը առաջնահերթ հարցերի վրա, որպեսզի հնարավոր լինի համաձայնության հասնել հակամարտության հիմնարր սկզբունքների հարցում:
Նրանք նաեւ կողմերի հետ քննարկել են կոնկրետ միջոցառումներ, որոնք ուղղված են Սոչիում  ընդունած համատեղ հայտարարության պարտավորությունների կատարմանը: Դրանք վերաբերում են 1994-ին ձեռք բերված հրադադարի ռեժիմի խախտումների վերաբերյալ հետաքննություն անցկացնելուն:
Համանախագահներն ընդգծել են, որ Սոչիի հանդիպումից առաջ եւ հետո շփման գծում վերջին միջադեպերը ցույց տվեցին, որ շտապ անհրաժեշտ է նման մեխանիզմ ստեղծել եւ կողմերին կոչ են արել պահպանել հրադադարի ռեժիմը: Նրանք հիշեցրել են շփման գծից դիպուկահարներին հետ քաշելու գոյություն ունեցող առաջարկությունը եւ ափսոսանք հայտնել, որ այդ առաջարկն իրականություն չի դարձել: Միջնորդներն ընդգծել են, որ այդ առաջարկության իրագործումը կարող է փրկել անմեղ մարդկանց կյանքը:
Համանախագահները երկու երկրների նախագահներին եւ ԼՂ փաստացի իշխանություններին են ներկայացրել հակամարտության գոտում գնահատման առաքելության զեկույցը: Նրանք նշել են, որ զեկույցը կհրապարակեն մարտի 23-ին Վիեննայում, իսկ մինչ այդ հրապարակային հայտարարություններ չեն անի:

OSCE Minsk Group Co-Chairs issued a statement on Thursday summing up their visit to the region. Armenian News-NEWS.am posts the full text.
The Co-Chairs of the OSCE Minsk Group (Ambassadors Bernard Fassier of France, Robert Bradtke of the United States, and Igor Popov of the Russian Federation) traveled to Baku, Yerevan, and Nagorno-Karabakh March 15-17. In Baku, they met with President Ilham Aliyev and Foreign Minister Elmar Mammadyarov, and in Yerevan they met with President
Serge Sargsian and Foreign Minister Edward Nalbandian. In Nagorno-Karabakh, they held discussions with the de facto authorities.  While in Yerevan, there was also a meeting with the OSCE Chairman-in-Office, the Foreign Minister of Lithuania, Audronius Azubalis, who is traveling in the region. The Co-Chairs were accompanied by the Personal Representative of the OSCE CiO, Ambassador Andrzej Kasprzyk.
In their meetings, the Co-Chairs urged the parties to take advantage of the positive momentum created at the Sochi Summit, hosted on March 5 by President Dmitri Medvedev, and to focus on the priority issues in order to make progress in reaching an agreement on the Basic Principles for Resolving the Nagorno-Karabakh Conflict. They also discussed with the parties concrete measures to implement the commitment in the joint statement agreed at Sochi regarding the
investigation of violations of the 1994 ceasefire. They stressed that recent events along the Line of Contact, before and after the Sochi Summit, had demonstrated the urgent need for such a mechanism and called upon all the parties to respect the ceasefire.  They referred to their longstanding proposal for the withdrawal of snipers, regretted that it has not been implemented, and again urged its adoption, which could save innocent lives.
The Co-Chairs presented their Field Assessment Report to the two Presidents and the de facto authorities in Nagorno-Karabakh. They noted that they would be briefing the Minsk Group in Vienna on the report on March 23 and would have no public comment on it until then.