ԼՂ հակամարտությունը համարվում է ոչ թե «սառեցված», այլ` շարունակվող: Ինչպես փոխանցում է APA-ն, այս մասին մարտի 28-ին հայտարարել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ռոբերտ Բրադկեն` Քարնեգի հիմնադրամի  Վաշինգտոնյան ֆոնդի կողմից կազմակերպված ԼՂ հակամարտությանը նվիրված քննարկման ժամանակ: Բրադկեի խոսքով, տարածաշրջանում ապրող մարդիկ արժանի են ավելի կայուն, ավելի լավ եւ ապահով ապագա ունենալ, եւ հանուն այդ ապագայի նրանք պետք է օգտագործեն բոլոր միջոցներն ու հնարավորությունները:
«Իրավիճակը դեռեւս անկայուն է: Այս  հակամարտությունը հաճախ չի լուսաբանվում մամուլում»,-ընդգծել է միջնորդը:  Չնայած այս հանգամանքին, ամերիկացի համանախագահը վստահեցրել է, որ ԱՄՆ-ը զբաղվում է ԼՂ հակամարտությունը խաղաղ ճանապարհով կարգավորելու ուղղությամբ:
«Հնարավոր է` ԼՂ հարցում ստատուս-քվոյի պահպանումը ինչ-որ մեկին ձեռնտու է, սակայն առկա իրավիճակը կայունություն չի երաշխավորում»,- ասել է նա:
Հայտնելով, որ տարվա ընթացքում 16 այց է կատարել տարածաշրջան, Բրադկեն հավելել է, թե ԱՄՆ-ը սերտ համագործակցում է Ֆրանսիայի եւ Ռուսաստանի Դաշնության հետ` շուտափույթ խաղաղության հասնելու նպատակով:  Նա նաեւ նշել է, որ բոլոր կողմերը համաձայն են այն մտքի հետ, որ չի կարելի թույլ տալ նոր պատերազմ Հարավային Կովկասում:

Nagorno-Karabakh conflict is not frozen, but is a continuing one, Robert Bradtke, OSCE Minsk Group U.S. Co-Chair stated at a conference on Nagorno-Karabakh conflict at Carnegie Endowment for International Peace in Washington on March 28.
According to him, the people in the region deserve a better future with stability and prosperity. And the people should get chances for such future, APA agency reports.
“The situation is not stabile yet. This conflict doesn’t get covered in newspapers often,” Bradtke said.
Meanwhile, the diplomat noted that U.S. is devoted to peaceful adjustment of the Nagorno-Karabakh conflict. “The status quo, even if it sounds good for someone, doesn’t give stability,” Bradtke said.
The U.S. diplomat, who visited the region for 16 times in a year, said the U.S. works closely with its Russian and French partners on all levels to achieve peace as soon as possible. All the sides share the idea of not letting any other war in the South Caucasus, he emphasized.