Սաուդյան Արաբիայի պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել է, որ չորեքշաբթի կներկայացնի թագավորության արեւելքում նավթային օբյեկտների վրա հարձակմանն Իրանի մասնակցության ապացույցներ: Սաուդյան պետական «Ալ Իհբարիա» հեռուստաալիքը հայտնել է, որ երկրի պաշտպանական գերատեսչությունը չորեքշաբթի այս թեմայով մամուլի ասուլիս կտա, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Կներկայացվեն Saudi Aramco-ի օբյեկտների վրա հարձակմանը իրանական ռեժիմի մասնակցության ապացույցներ, նաեւ կներկայացվի իրանական զենքը, որն օգտագործվել էր հարվածներ հասցնելիս»,- հայտարարել է ռազմական գերատեսչությունը:
Անցած շաբաթ սաուդյան պետական Saudi Aramco ընկերության ձեռնարկությունները հարձակման էին ենթարկվել, որի հետեւանքով թագավորությունը զրկվել էր նավթի արդյունահանման ավելի քան 50 տոկոսից: Սաուդյան Արաբիայի էներգետիկայի նախարար Աբդել Ազիզ բեն Սալմանը երեքշաբթի երեկոյան լրագրողներին հայտնել էր, որ չնայած հարձակմանը, թագավորությունը նախկին ծավալով է նավթ արտահանում, եւ սեպտեմբերին արտահանման ծավալը չի փոփոխվի: Ընդ որում՝ Էր Ռիադը հույս ունի, որ արտադրական հզորությունները օրական 11 մլն բարել մակարդակին կվերադարձնի սեպտեմբերի վերջին, իսկ 12 մլն-ի՝ նոյեմբերի վերջին:
Եմենցի ապստամբ հուսիները, որոնց դեմ պատերազմում է Սաուդյան Արաբիայի գլխավորած արաբական կոալիցիան, հայտարարել էին, որ իրենք են իրագործել հարձակումը: ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն հայտարարել էր, թե վկայություններ չկան, որ հարձակումը կատարվել է Եմենից, եւ դրա մեջ մեղադրել էր անմիջաբար Իրանին: Թեհրանն իրեն ուղղված մեղադրանքները հերքում է: Էր Ռիադը հայտարարել է, որ միջազգային մասնագետների կհրավիրի հետաքննությանը մասնակցելու համար:
Էր Ռիադի կարծիքով՝ Իրանի հետ կապված իրավիճակի սրումը կհանգեցնի նավթի գների թռիչքի
Միջազգային հանրությունը պետք է դիմի Իրանին զսպելու վճռական քայլերի՝ հետագա էսկալացիա թույլ չտալու համար…
Ամիսներ են պետք, որպեսզի Saudi Aramco-ն նորոգի գրոհի ենթարկված օբյեկտները. WSJ
Ամիսներ են անհրաժեշտ սաուդյան նավթային օբյեկտների նորոգման համար...
ԱՄՆ փոխնախագահը սենատորներին հայտնել է Իրանի դեմ հնարավոր միջոցառումների մասին
ԱՄՆ փոխնախագահ Մայքլ Փենսը ամերիկացի հանրապետական սենատորների համար փակ ճեպազրույց է անցկացրել…
Սաուդյան Արաբիան իրավունք է վերապահում իրեն պատասխանել Իրանին
Սաուդյան Արաբիան Եմենից Էր Ռիադի ուղղությամբ բալիստիկ հրթիռի արձակումը Իրանի կողմից դրսեւորված ագրեսիայի ակտ է որակել…
Իրանն ու Սաուդյան Արաբիան պատվիրակություններ կփոխանակեն
Պատվիրակությունների անդամները կայցելեն միմյանց դիվանագիտական առաքելություններ...
Քաղաքագետ․ Իրանի ու Սաուդյան Արաբիայի միջեւ միանգամայն հնարավոր է ուղիղ ռազմական բախում
Անհրաժեշտություն չկա գնահատել երկու երկրների միջեւ պատերազմի հավանականությունը, քանի որ այն արդեն վաղուց է ընթանում․․․

Минобороны Саудовской Аравии объявило, что в среду представит доказательства причастности Ирана к нападению на нефтяные объекты на востоке королевства. Саудовский государственный телеканал «Аль-Ихбария» сообщил, что в среду представитель оборонного ведомства страны даст пресс-конференцию по этому поводу, передает РИА Новости.
«Будут представлены доказательства причастности иранского режима к нападению на объекты Saudi Aramco, а также будет представлено иранское оружие, которое использовалось для нанесения ударов», — заявило военное ведомство.
В минувшую субботу предприятия саудовской нефтегазовой госкомпании Saudi Aramco в районе месторождений Абкайк и Хураис подверглись нападению, в результате чего королевство потеряло более 50% нефтедобычи. Министр энергетики Саудовской Аравии Абдель Азиз бен Салман заявил журналистам во вторник вечером, что королевство, несмотря на нападение, поставляет нефть на экспорт в прежнем объеме, и в сентябре объем экспорта его нефти не претерпит изменений. При этом вернуть производственные мощности на уровень 11 миллионов баррелей в сутки Эр-Рияд рассчитывает к концу сентября, а 12 миллионов — к концу ноября.
Йеменские повстанцы-хуситы, против которых воюет арабская коалиция во главе с Саудовской Аравией, заявили, что это они провели атаку. Госсекретарь США Майк Помпео заявил, что нет свидетельств того, чтобы атака происходила из Йемена, и обвинил в ней непосредственно Иран. Тегеран обвинения в свой адрес отвергает. Эр-Рияд заявил, что пригласит международных специалистов для участия в расследовании.
В Эр-Рияде считают, что обострение ситуации с Ираном приведет к скачку цен на нефть
В регионе сосредоточено около 30% мировых запасов энергоносителей, около 20% торговых потоков, около 4% мирового ВВП…
WSJ: Saudi Aramco потребуются месяцы на ремонт подвергшихся атакам объектов
По их данным, саудовская компания в последние дни завалила своих подрядчиков, включая американскую General Electric, звонками по телефону, факсами и посланиями…
Вице-президент США сообщил сенаторам о возможных мерах в отношении Ирана
Республиканец полагает, что оно было утрачено после того, как Иран расценил как слабость сдержанную реакцию президента США Дональда Трампа на сбитый в июне…
Саудовская Аравия заявила о праве «ответить Ирану»
Командование коалиции считает, что это возмутительный акт военной агрессии со стороны иранского режима и может в будущем рассматриваться как акт войны…
Иран и Саудовская Аравия проведут обмен делегациями
Иран всегда хотел иметь хорошие отношения со своими соседями в регионе…
Политолог: Между Ираном и Саудовской Аравией вполне вероятно прямое военное столкновение
Но не до того момента, пока нынешний наследный принц Мохаммад бин Салман превратится из фактического правителя в юридического...