Թուրքիայում մեծ աղմուկ հանած եւ դարի կողոպուտ վերնագրված 20 կգ  ոսկու ձուլակտորների առեղծվածային անհետացումը բացահայտվել է։ Թուրքական լրատվամիջոցներն այս գողությունը համեմատում են հոլիվուդյան ֆիլմերի սցենարների հետ։
Ապրիլի 12-ին Ստամբուլի Kapalıçarşı շուկայից 40 կգ ոսկու ձուլակտորներով բեռնված զրահապատ մեքենան շարժվել է դեպի ոսկու դրոշմակնքման տեղամաս։ Ճանապարհին անվադողը վնասվել է, որի փոխման ժամանակ մեքենայի մեջից անհետացել էր 20 կիլոգրամանոց ոսկու պարկը։
Ոստիկանությունը անմիջապես սկսել է ուսումնասիրել տարբեր հատվածներում տեղադրված անվտանգության 60 տեսախցիկներ եւ 1500 ժամ տեսագրություն դիտելուց հետո հայտնի են դարձել գողության մանրամասները։
Հայտնի է դարձել, որ կողոպուտից օրեր առաջ Թուրքիա են ժամանել Իտալիայի քաղաքացի, հայազգի Գեւորգ Փլոժյանը, Վենեսուելայի 3 եւ Բրազիլիայի 1 քաղաքացի,ովքեր Ստամբուլում մնացել են տարբեր հյուրանոցներում։ Գողության իրականացմանը մասնակցել են նաեւ Թուրքիայի քաղաքացիներ։
Գողության օրը զրհապատ մեքենան ոսկով շարժվել է դեպի դրոշմակնքման տեղամաս։ Երբ մեքենան կանգնած է եղել կարմիր լույսի տակ, մի մոտոցիկլետ մոտեցել է մեքենային, որի ընթացքում մոտոցիկլետավարը դանակով ծակել է զրահապատ ավտոմեքենայի անվադողը։ Ոսկով բեռնված մեքենային հետեւել են նաեւ մի քանի տաքսի եւ վարձույթով վերցված մի մեքենա, որոնցից մեկի վարոդը զգուշացրել է զրահապատ մեքենայի վարորդին,որ անվադողը վնասվել է։  Անվադողը փոխելու ընթացքում  վենեսուելացիները կարողացել են ավտոմեքենայի մեջից վերցնել 20 կիլոգրամանոց ոսկով լի պարկը եւ արագ հեռանալ։
Այս գործողությունից հետո խմբավորման անդամներն իրենց հյուրանոցներից հաշվառումից դուրս են եկել, բոլորը միասին հանդիպել 5 աստղանի մի հյուրանոցում, որից հետո վենեսուելացիները օդանավով մեկնել են Փարիզ։ Իսկ Բրազիլիայի քաղաքացին եւ Իտալիայի քաղաքացի, հայազգի Գեւորգը գողացված ոսկին տարել են  հայազգի Աբրահամ Օհանյանի ոսկու արհեստանոց, որտեղ ձուլակտորները հալեցրել են՝ ավելացնելով պղինձ եւ ստացել ավելի ցածր հարգի ոսկու ձուլակտորներ, որոնք դրոշմակնքվել են Օհանյանի կնիքներով։ Պատրաստի ոսկով հանդերձ բրազիլացին եւ հայազգի Գեւորգը Սիրիայի սահմանով հեռացել են Բեյրութ։
Ոստիկանությունը ձերբակալել է ոսկերչական արհեստանոցի սեփականատեր Օհանյանին, աշխատակիցներ Սարգիս Քասաբյանին, տաքսիներից մեկի վարորդին եւ եւս 3 հոգու։ Ոստիկանությունը պնդում է, որ Օհանյանն անձամբ է Թուրքիա հրավիրել Գեւորգին՝ կողուպուտը իրականացնելու համար, սակայն Օհանյանը շեշտել է, թե ինքը մամուլից է իմացել, որ իր մոտ բերված ոսկին գողացված է եղել։ Թուրք ոստիկանները դիմել են ինտերպոլին՝ հայտնաբերելու կողոպուտն իրականացնողներին եւ գողացված ոսկին։

Turkish police detained an alleged gang of jewelry robbers, who stole 20kg of gold bars out of an armored vehicle in Istanbul on April 12.
Law enforcement agents began studying records from security cameras installed in the territory, where the gold was stolen. The details of the crime were available after examining 1500-hour records, Turkish media reports.
The investigation revealed that three citizens of Venezuela, a citizen of Brazil and an Italian citizen of Armenian origin Gevorg Plojyan came to Istanbul several days before the robbery.
The investigation found out that that an armored vehicle with jewelry was being followed by a car. When the armored vehicle came to a stop due to traffic light, a car approached it from the left side and engaged the driver in conversation in an attempt to distract him. At the same time, a motorcyclist came up to the vehicle from the right side and blew out the tire. When the driver of the armored vehicle was repairing the blown-out tire, the three Venezuelans used the opportunity to steal a suitcase with gold bars and fled the location.
Later, the robbers met at a 5-star hotel in Istanbul. After the incident, the Venezuelans left for Paris, whereas the Brazilian and Italian citizens took the gold to a jewelry store owned by Armenian Abraham Ohanyan. After the latter added copper to the gold and stamped it, the criminals left for Beirut.
Police detained the owner of the jewelry store Abraham Ohanyan, his worker Sargis Kasabyan, one of the drivers and three others. The police claimed that Ohanyan personally invited Gevorg to Turkey to carry out the robbery, while Ohanyan refuted the reports saying he learned the gold was stolen from the press.