Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի եւ ԱՄՆ-ի նախագահների կողմից մայիսի 26-ին G8-ի գագաթաժողովի շրջանակներում ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման մասին հայտարարությունը վկայում է, որ ԼՂ խնդրի կարգավորման շուրջ ընթանում են աշխույժ պրոցեսներ: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ մայիսի 27-ին հայտարարեց ՀԱԿ մամուլի խոսնակ Արման Մուսինյանը:
«Պետք է շատ զգոն լինել, որովհետեւ ԼՂ խնդրի կարգարումն իր կարեւորությամբ Հայաստանում քաղաքական հարցերի մեջ առաջին տեղում է»,-նշեց ՀԱԿ մամուլի խոսնակը` հավելելով, որ դրա վերաբերյալ ՀԱԿ-ը շուտով հանդես կգա հայտարարությամբ:
Պատասխանելով մայիսի 31-ի հանրահավաքից հետո ՀԱԿ հետագա գործողությունների վերաբերյալ հարցին` ընդդիմության ներկայացուցիչն ասաց, որ ՀԱԿ-ը տարբեր քայլեր ունի պլանավորած, որոնք համարժեք են  քաղաքական զարգացումների տարբեր սցենարներին: Այդ սցենարները, ըստ Մուսինյանի, չեն կարող լինել վերջնական եւ ստատիկ, քանի որ քաղաքական պրցեսները շատ դինամիկ են ընթանում եւ ի հայտ են գալիս նոր գործոններ: Մուսինյանը այս համատեքստում նշեց, որ ՀԱԿ-ի հետագա քայլերի մասին ավելի մանրամասն կխոսվի ՀԱԿ-ի մայիսի 31-ի հանրահավաքում:

Заявление по карабахской проблеме президентов России, Франции и США, сделанное 26 мая в рамках саммита «Большой восьмерки», свидетельствует о том, что вокруг ее урегулирования идут активные процессы. Об этом на пресс-конференции 27 мая заявил пресс-секретарь оппозиционного Армянского национального конгресса Арман Мусинян.
«Надо быть очень осторожными, потому то по своей важности вопрос урегулирования карабахской проблемы находится на первом месте среди других политических вопросов», - отметил Мусинян, добавив, что в связи с этим АНК в ближайшее время выступит с заявлением.
Отвечая на вопрос о том, какими будут дальнейшие шаги АНК после митинга 31 мая, представитель оппозиции сказал, что у АНК есть несколько запланированных шагов, которые будут соответствовать разным политическим сценариям. По словам Мусиняна, эти сценарии не могут быть окончательными, так как политические процессы очень динамичны и появляются новые факторы. В этом контексте Мусинян отметил, что АНК будет говорить об этих шагах именно на митинге 31 мая.