2013 թ. հունվարի 1-ից ուժի մեջ է մտնում «Շահումով խաղերի եւ խաղատների մասին» օրենում կատարված փոփոխությունը: Ըստ այդմ` Հայաստանի տարածքում խաղատուն կամ շահումով խաղ կարելի է կազմակերպել միայն Ծաղկաձոր, Ջերմուկ, Սեւան համայնքների վարչական սահմաններում, ինչպես նաեւ «Զվարթնոց» օդանավակայանում եւ «Երեւան» ազատ տնտեսական գոտում: Սակայն «Երեւան» ազատ տնտեսական գոտու սահմանները դեռեւս հայտնի չեն:
Հայաստանի ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը այսօր` օգոստոսի 18-ին կառավարության հաստատմանը ներկայացրեց որոշման նախագիծ, որով այդ վայրերում գտնվող խաղատներն ու շահումով խաղերը պետք է ուղիղ գծով առնվազն 500 մետր հեռավորության վրա գտնվեն կրթական եւ պատմամշակութային օջախներից, պետական հիմնարկներից եւ հիվանդանոցներից: Բացի այդ` խաղատունը պետք է ունենա առնվազն 250 քառ. մետր, իսկ շահումող խաղը` առնվազն 100 քառ. մետր ընդհանուր մակերեսով տարածք:
Ըստ ֆինանսների նախարարության հաղորդագրության` 2011 թ. օգոստոսի 1-ի դրությամբ Հայաստանում օրինական լիցենզիա ունեն 84 շահումով խաղ, 10 խաղատուն եւ վիճակախաղի 3 կազմակերպիչ:

YEREVAN.- Amendments to the law on casinos and gambling in Armenia will come into effect from January 1, 2013.
According to the amendment, casinos and gambling halls can function only in the territory of resort towns of Tsakhkadzor, Sevan and Jermuk, as well as nearby Zvartnots airport and “Yerevan” free trade zone.
Minister of Finance Vache Gabrielyan introduced amendments providing that casinos and gambling halls should be located 500 meters (0.3 mile) away from schools, cultural and historical monuments, state buildings and hospitals, to be confirmed by the government.
Besides, casino should be located in the territory of at least 250 square meters, whereas a gambling halls in at least 100 square meters.
Eighty-four gambling, 10 casinos and 3 lotteries’ licenses have been issued in Armenia as of August 1, said the Finance Ministry.