Ռուսաստանի դաշնային հակամենաշնորհային ծառայությունը հավանության է արժանացրել «ՄոնԱրխ» կոնցեռնի բաժներտոմսերի 65 տոկոսի վաճառքի վերաբերյալ միջնորդությունը, որը պատկանում է ռուս գործարար հայազգի Սերգեյ Համբարձումյանին: «Կոմերսանտ» թերթը հաղորդում է, որ գնորդը Մոսկվայի կառավարության պետպատվերի գերատեսչության նախկին ղեկավար Լեոնիդ Մոնոսովի որդին է` Անդրեյ Մոնոսովը: Ներկայումս Լեոնիդ Մոնոսովը հանդիսանում է  Սոչիում օլիմպիական օբյեկտների շինարարությունը գլխավորող «Օլիմպստրոյ» կոնցեռնի ղեկավարի տեղակալը:
Թերթը նշում է, որ Լեոնիդ եւ Անդրեյ Մոնոսովները դե-ֆակտո ընկերության բաժնետերեր են, այդ պատճառով բաժնետոմսերի փոխանցման գործարքն ընդամենը ձեւավորում է ընկերության ռեալ աշխատանքային բաշխվածությունը:
Ներկայումս, Անդրեյ Մոնոսովը «ՄոնԱրխ» ԲԲԸ-ի ֆինանսական տնօրենն է: Ինչ վերաբերում է բաժնետիրական ընկերությունների մասին տեղեկություներին, ապա տարբեր աղբյուրներ տարբեր տվյալներ են ներկայացնում: Ինտերֆաքս-ՍՊԱՐԿ վերլուծական գործակալության տվյալներով, ընկերության բաժնետոմսերի 100 տոկոսը պատկանում է գլխավոր քարտուղար Սերգեյ Համբարձումյանին: Սակայն ՖԱՍ-ի տվյալներով, բաժնետոմսերի 5 տոկոսը պատկանում  է Անդրեյ Մոնոսովին:

Федеральная антимонопольная служба России (ФАС) одобрила ходатайство о покупке 65% акций строительного концерна «МонАрх», принадлежащего российскому бизнесмену армянского происхождения Сергею Амбарцумяну. Как сообщает газета «Коммерсант», покупателем является сын экс-главы департамента госзаказа правительства Москвы Леонида Моносова, Андрей Моносов. В настоящее время Леонид Моносов является заместителем главы концерна «Олимпстрой», руководящего строительством олимпийских объектов в Сочи.
Как отмечает газета, Леонид и Андрей Моносовы являлись де-факто совладельцами компании, поэтому сделка по передаче акций лишь формализует реальное долевое распределение  компании и станет безденежной.
В настоящее время Андрей Моносов является финансовым директором ОАО «МонАрх». Что касается информации об акционерах компании, то данные от разных источников не совпадают. По сведениям аналитического агентства Интерфакс-СПАРК, до сделки 100% акций компании принадлежат ее гендиректору Сергею Амбарцумяну. Однако по данным ФАС 5% акций принадлежат Андрею Моносову.
По циркулируемым в Интернете неофициальным данным, в 2009 – 2010 гг. «МонАрх» получил стротиельные господряды на 5,2 млрд. рублей (Моносов-старший покинул пост главы Мосгорзаказа в июне 2010 г). Уже через месяц, после назначения Моносова замлгавы «Олимпстроя», «МонАрх» получил заказ на здание оргкомитета Олимпиады-2014, на сумму в $100 млн.