Առաջիկա օրերին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը Գլխավոր շտաբի պետ գեներալ-գնդապետ Նեջմեդդին Սադըգովի գլխավորությամբ, ինչպես նաեւ բանակի մի շարք բարձրաստիճան պաշտոնյաների եւ գեներալների մասնակցությամբ հատուկ խորհրդակցություն է անցկացնելու, հաղորդում է ադրբեջանական «Ազադլըգ» թերթը` վկայակոչելով զինվորական աղբյուրները:
Թերթը հայտնում է, որ առաջիկա խորհրդակցության քննարկման առարկա են դառնալու Պաշտպանության նախարարության համակարգում տեղի ունեցող գործընթացները եւ ադրբեջանցի գեներալների միջեւ ստեղծված խնդիրները: Հանդիպմանը մասնակցելու է նաեւ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Սաֆար Աբիեւը:
Հիշեցնենք, որ վերջին շրջանում ադրբեջանական մամուլը հաճախ է անդրադառնում բանակում տիրող իրավիճակին, հրամանատարության կողմից զինվորների հանդեպ կիրառվող կամայականություններին, ինչպես նաեւ պաշտպանության նախարար Սաֆար Աբիեւի շորթումներին եւ պաշտոնական դիրքի չարաշահման դեպքերին:
Այսպես, վերջերս Ադրբեջանի ռազմական ակադեմիայի զինվորները նամակներ էին ուղարկել ադրբեջանական «Մուսավաթ» թերթի խմբագրություն, որտեղ մասնավորապես արծարծել  էին հետեւյալ հարցերը. «Սաֆար Աբիեւն ի՞նչ հիմքերով է յուրացրել Պաշտպանության նախարարության կողմից ծառայողական նպատակներով հատկացված 1000 քմ բնակելի տարածքը եւ ավելի քան 1 հեկտար կազմող հողատարածքը:
Իսկ որտե՞ղ են ապրելու հետագա պաշտպանության նախարարները: Թե՞ Աբիեւը որոշել է ցմահ զբաղեցնել այդ պաշտոնը եւ պաշտոնական դիրքի չարաշահմամբ ամբողջությամբ թալանել Պաշտպանության նախարարությանը: Ի՞նչ փողերով է Աբիեւը կառուցում միլիոնավոր գումարներ արժեցող ամառանոցները: Թե 2000 մանաթից ավելի աշխատավարձ է ստանում, իսկ միգուցե միլիոնանոց մաղարիչնե՞ր է ստանում»:
Բացի այդ, նշենք, որ վերջերս ադրբեջանական բանակում մեծ աղմուկ են բարձրացել Ադրբեջանի Բեյլեգան շրջանում տեղակայված զորամասում առկա խնդիրների, խարդախությունների եւ կաշառակերության մասին հրապարակումները։ Վերոնշյալ զորամասի կապիտան Գասիմովն ադրբեջանական «Բիզիմյոլ» թերթին հայտնել էր, որ զորամասը գտնվում է քարուքանդ վիճակում եւ լուրջ վերանորոգման կարիք ունի: Վերանորոգման պատրվակով զորամասի հրամանատարությունը անօրինականորեն յուրացրել էր զինծառայողների աշխատավարձը` ծախսելով այն շինանյութերի ձեռք բերման համար: Կապիտան Գասիմովն ասել էր. «Ես չեմ կարողանում ապահովել իմ եւ ընտանիքիս պահանջները: Թերթի միջոցով դիմում եմ Գերագույն հրամանատար Իլհամ Ալիեւին: Բանակում այնպիսի իրադրություն է ստեղծվել, որ զինվորները չեն կարող հայրենասեր լինել»:
Ըստ էության, վերոնշյալ իրադարձությունները լրջորեն անհանգստացրել են Ադրբեջանի նախագահին , այդ իսկ պատճառով նա որոշել է համապատասխան քայլեր ձեռնարկել` ստեղծված իրավիճակը շտկելու համար:

В ближайшее время президент Азербайджана Ильхам Алиев во главе с начальником Главного штаба, генерал-полковником Неджмеддином Садыговым, а также при участии ряда высокопоставленных должностных лиц и генералов армии проведет специальное совещание. Об этом сообщает азербайджанская газета «Азадлыг» со ссылкой на военные источники.
Газета сообщает, что предметом предстоящего совещания станут процессы, происходящие в системе Минобороны, а также проблемы, возникшие между азербайджанскими генералами. На встрече будет присутствовать также министр обороны Азербайджана Сафар Абиев.
Напомним, что в последнее время азербайджанская пресса часто пишет о царящей в армии ситуации, вольностях со стороны командования по отношению к солдатам, а также о вымогательствах и злоупотреблениях должностным положением со стороны Сафара Абиева.
Так, недавно солдаты Военной академии Азербайджана послали письма в редакцию азербайджанской газеты «Мусават», в которых они затронули, в частности, следующие вопросы: «На каком основании Сафар Абиев присвоил жилплощадь в 1000 кв. м, выделенную Министерством обороны на служебные цели, а также земельный участок площадью более 1 гектара?
А где будут жить следующие министры обороны? Или Абиев решил до смерти занимать этот пост и, злоупотребляя должностным положением, разграбить Министерство обороны? На какие деньги Абиев строит дачи, стоящие миллионы. Или он получает зарплату больше 2000 манатов, а, может, получает миллионные магарычи?»
Кроме того, отметим, что недавно в азербайджанской армии поднялась большая шумиха в связи с проблемами, мошенничеством и взяточничеством в воинской части, расположенной в Бейлаганском районе Азербайджана. Капитан упомянутой воинской части Гасымов сообщил азербайджанской газете «Бизим йол», что часть находится в разрушенном состоянии и нуждается в серьезном ремонте. Под предлогом ремонта командование части незаконно присвоило зарплату военнослужащих, потратив ее на приобретение стройматериалов. Капитан Гасымов сказал: «Я не могу удовлетворять потребности моей семьи и мои. Через газету я обращаюсь к Верховному главнокомандующему Ильхаму Алиеву. В армии царит такое положение, что солдаты не могут быть патриотами».
Видимо, эти события серьезно обеспокоили президента Азербайджана, поэтому он решил предпринять соответствующие шаги, чтобы исправить положение.