Կրոնական հողի վրա ատելություն սերմանելու համար Ուլյանովսկի դատարանը 1 տարվա ուղղիչ աշխատանքների է դատապարտել Ադրբեջանի 34-ամյա քաղաքացի Ռաշիդ Աբդուլովին, ով քաղաքում արգելված ծայրահեղական խմբավորման բջիջ է ստեղծել։ 2008 թվականի ապրիլի 10-ին Ռուսաստանի Գերագույն դատարանը «Նուրջուլար» կրոնական միջազգային կազմակերպությունը ճանաչել էր ծայրահեղական եւ արգելել Ռուսաստանի տարածքում նրա գործունեությունը։
Այդ ժամանակ Ռաշիդ Աբդուլովը կենտրոնի՝ Թուրքիայում գտնվող ղեկավարի ցուցումով «Ջամաաթ ռիսալե-ի-Նուր» տարածաշրջանային բջիջ ստեղծելու համար եկել է Ուլյանովսկ։ Ծայրահեղական գործունեության մեջ նա ներառել էր նաեւ կենտրոնական մզկիթի իմամ Իլհամ Հիսանութդինովին եւ Ուլյանովսկի բուհերից մեկի առաջին կուրսեցի Այրաթ Ախտյամովին։ Նրանք բնակչության շրջանում հակառուսական եւ հակասահմանադրական քարոզչական աշխատանք են տարել։
Դատախազությունը համաձայն չէ ադրբեջանցուն չափազանց «փափուկ»՝ 1 տարվա անազատության դատապարտելու դատավճռի հետ։ Իմամի եւ ուսանողի նկատմամբ հետախուզում է հայտարարվել։

За разжигание ненависти на религиозной почве к 1 году исправительных работ Ульяновский суд приговорил 34-летнего гражданина Азербайджана Рашида Абдулова, который создавал в городе ячейку запрещенной экстремистской группировки. 10 апреля 2008 года Верховный суд Российской Федерациис признал международное религиозное объединение «Нурджулар» экстремистским и запретил его деятельность на территории России.
В это время Рашид Абдулов прибыл по указанию находящегося в Турции руководящего центра в Ульяновск для создания региональной ячейки «джамаата Рисале-и Нур». К экстремистской деятельности он также привлёк имама центральной соборной мечети Ильхама Хисанутдинова и студента  одного из ульяновских ВУЗов Айрата Ахтямова. Они вели антироссийскую и антиконституционную пропагандистскую работу среди населения. До января 2011 года они вербовали молодежь, организовывали проведение на конспиративных квартирах собраний, на которых они изучали экстремистскую литературу. Идеологи запрещенной организации призывали к тотальной исламизации России и вовлечению России во Всемирный Халифат.
Прокуратура не согласна со слишком «мягким» наказанием в виде лишения свободы сроком на 1 год и будет вносить кассационное представление. Имам центральной соборной мечети Ульяновска Ильхам Хисанутдинов и студент Айрат Ахтямов объявлены в федеральный розыск.