ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Բեռնար Ֆասիեն (Ֆրանսիա), Ռոբերտ Բրադկեն (ԱՄՆ) եւ Իգոր պոպովը (Ռուսաստան), հանդես են եկել հայտարարությամբ, հայտնում է ԵԱՀԿ-ի պաշտոնական կայքը:
«ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները եւ դեսպան Անջեյ Կասպրշիկը (ԵԱՀԿ գործող նախագահի մշտական ներկայացուցիչ) սեպտեմբերի 7-ին հանդիպում են ունեցել Վիեննայում` քննարկելու եւ համակարգելու համար իրենց  գործողությունների ծրագիրը` դեկտեմբերին Վիլնյուսում կայանալիք ԵԱՀԿ նախարարների խորհրդի հանդիպման նախօրեին: Համանախագահները նաեւ տեղեկացրել են Մինսկի խմբին հակամարտության կողմերի հետ բարձր մակարդակով աշխատանքների շարունակման մասին, որն իրականացվում է համանախագահող երեք երկրների կողմից, ինչպես նաեւ կոնկրետ ջանքերի մասին, որոնք ուղղված են հրադադարի ամրապնդմանն ու որպես համապարփակ հաշտության համաձայնագրի հասնելու հիմք Հիմնանար սկզբունքների ճանաչմանը հասնելուն:
Սեպտեմբերի 8-ին համանախագահները հանդիպել են ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Լամբերտո Զանյերիի հետ` խաղաղարար գործընթացի այս եւ այլ ասպեկտների հետագա քննարկման համար»:

Сопредседатели Минской группы ОБСЕ по нагорно-карабахскому урегулированию Бернард Фасье (Франция), Роберт Брадке (США) и Игорь Попов (Россия) выступили с заявлением, сообщается на официальном сайте ОБСЕ.
В заявлении, в частности, сказано:
“Сопредседатели Минской группы ОБСЕ и Посол Анджей Каспршик (Личный представитель Действующего Председателя ОБСЕ) провели 7 сентября встречу в Вене для обсуждения и координации программы действий в преддверии встречи Совета Министров ОБСЕ, намеченную на декабрь в Вильнюсе. Сопредседатели также уведомили Минскую группу о продолжении работы на высшем уровне со сторонами [конфликта], проводимой тремя государствами-сопредседателями [Минской группы], а также о конкретных усилиях, направленных на укрепление перемирия и достижение признания Базовых Принципов в качестве основы для всестороннего мирного соглашения. 8 сентября сопредседатели встретились с Генеральным Секретарем ОБСЕ Ламберто Заньером для дальнейшего обсуждения этих и других аспектов миротворческого процесса”.