Քննչական կոմիտեն 12 ահաբեկչական խմբավորումների 4000–ից ավելի անդամների՝  44-օրյա պատերազմին մասնակցության վերաբերյալ փաստական տվյալներ է ձեռք բերել, որոնցից շուրջ 300-ը նույնականացել են։  Այս մասին Հանրային հեռուստաընկերության եթերում հայտարարել է ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Արգիշտի Քյարամյանը՝ նշելով, որ նրանց մեծ մասի նկատմամբ քրեական հետապնդում է իրականացվում։
«Այն անձանց վերաբերյալ, ում արարքները հիմնավորվում են, միջազգային հետախուզում է հայտարարվում այն տրամաբանությամբ, որ հնարավորության դեպքում նրանք Հայաստանում կամ այլ երկրում կկանգնեն դատարանի առջեւ»,– նշել է ՔԿ նախագահը։
Արգիշտի Քյարամյանը տեղեկացրել է, որ Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից առերևույթ հանցագործություններ կատարելու դեպքերով քրեական գործեր կան հարուցված։ Դրանք, ՔԿ նախագահի խոսքով, առնչվում են ինչպես 44-օրյա պատերազմին, այնպես էլ 2021 թ. մայիսի, նոյեմբերի ներխուժումներին, 2022թ. սեպտեմբերյան դեպքին, Խծաբերդ-Հին թաղեր ուղղությամբ տեղի ունեցածին։
«Հիմնավորվել են Ադրբեջանի ռազմաքաղաքկան ղեկավարության կողմից կատարված բազմաթիվ հանցագործություններ՝ ինչպես մարդկության դեմ ուղղված, այնպես էլ ագրեսիվ պատերազմ վարելու, չթույլատրված զինատեսակներ կիրառելու, գերիներին խոշտանգելու, գերեվարված անձանց սպանելու, դիակների նկատմամբ անարգանք դրսևորելու վերաբերյալ»,– նշել է ՔԿ նախագահը։

Следственный комитет получил фактические данные об участии в 44-дневной войне более 4000 членов 12 террористических группировок, идентифицировано около 300 террористов. Об этом в интервью Общественному телевидению заявил глава Следственного комитета Аргишти Кярамян.
По его словам, в отношении большинства из них осуществляется уголовное преследование.
Он добавил, что лица, чьи деяния доказаны, объявляются в международный розыск, исходя из логики, что при возможности они предстанут перед судом в Армении или другой стране.
«По делам о преступлениях, совершенных военно-политическим руководством Азербайджана, возбуждены уголовные дела. Они относятся как к 44-дневной войне, так и к вторжениям в мае, ноябре 2021 года, к сентябрьским событиям 2022 года, к произошедшему в направлении Хцаберд-Хин Тахер.
Доказаны многочисленные преступления, совершенные военно-политическим руководством Азербайджана, как против человечества, так и связанные с ведением агрессивной войны, применением закрещенного оружия, пытками над пленными, убийствами пленных, проявлением неуважения к телам погибших», – отметил Аргишти Кярамян.