Հայաստանի հրեական համայնքը պատրաստվում է իր հիմնադրման 20-ամյակի տոնակատարությանը: Տոնական միջոցառումների շրջանակում նախատեսվում է Հայաստանի ականավոր հրեաների մասին գրքի հրատարակում: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց հրեական համայնքի «Մահեն Դավիդ» թերթի խմբագիր Ադելինա Լիվշիցը:
«Սա գիրք է այն հրեաների մասին, ովքեր իրենց ներդրումն են ունեցել Հայաստանի կյանքի տարբեր ոլորտներում` գիտություն, մշակույթ, արտադրություն»,-նշեց նա` ավելացնելով, որ  Հայաստանում հայտնի անձանց թվում իսկապես շատ են հրեական համայնքի ներկայացուցիչները եւ «չէին ցանկանա, որ նրանց գործը մոռացության մատնվեր»:
Մի քանի տարի առաջ լույս է տեսել «Հայաստանի հրեաները. Միջնադար» գիրքը` մոտ մեկուկես հազար տպաքանակով: Այն հրատարակվել է Եղեգնաձորում անցկացված գիտաժողովի նյութերի հիման վրա: Այնտեղ գտել էին միջնադարյան հրեական գերեզմանոց , որը հայ ու հրեա գիտնականները համատեղ ջանքերով վերականգնել էին:
«Հայաստանի այսօրվա հրեաները  նրանց ժառանգները չեն:  Նրանք  աշկինասիական  հրեաներ են, որոնք այստեղ են հայտնվել տարբեր ճանապարհներով: Ոմանք ամուսնացել են, ոմանք նրանց ժառանգներ  են: Համայնքի հիմնական մասը կանայք են»,-նկատեց Լիվշիցը:
Նրա խոսքերով` շատ նախագծերում իրենց օգնում է Հայաստանի կառավարությունը, Մշակույթի նախարարությունը: «Նրանց կողմից էլ գումար է հատկացվել գրքի հրատարակության համար, սակայն մենք հովանավորների միջոցով կավելացնենք գումարը` ավելի մեծ ծավալով հրատարակելու համար»:

YEREVAN. – The Jewish community of Armenia is preparing to celebrate its 20th anniversary. And along the lines of the festive activities, a book on Armenia’s famous Jews is expected to be published, the Jewish community’s Mahen David newspaper’s editor Adelina Livshits told Armenian News.NEWS.am.
“This book is about those Jews who have contributed to different domains of life in Armenia,” Livshits noted, adding that there are many Jews among Armenia’s famous people.
A book entitled The Jews of Armenia: Middle Ages was published several years ago. It was published based on the material from a symposium held in Armenia’s Yeghegnadzor town, where a medieval Jewish cemetery was found; this cemetery was later restored with joint efforts by Armenian and Jewish researchers.
“Armenia’s Jews of today are not their heirs. They are Ashkenazi Jews who have arrived here in different ways; some married and others are their heirs. The majority of the community are women,” Livshits said.
In her words, the Armenian government and the Ministry of Culture help them in many projects. “They allocated money for the book’s publication, but we will increase that amount by way of sponsors and publish the book with greater print run,” Adelina Livshits concluded.