Հայաստանի հրեական համայնքը պատրաստվում է իր հիմնադրման 20-ամյակի տոնակատարությանը: Տոնական միջոցառումների շրջանակում նախատեսվում է Հայաստանի ականավոր հրեաների մասին գրքի հրատարակում: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց հրեական համայնքի «Մահեն Դավիդ» թերթի խմբագիր Ադելինա Լիվշիցը:
«Սա գիրք է այն հրեաների մասին, ովքեր իրենց ներդրումն են ունեցել Հայաստանի կյանքի տարբեր ոլորտներում` գիտություն, մշակույթ, արտադրություն»,-նշեց նա` ավելացնելով, որ  Հայաստանում հայտնի անձանց թվում իսկապես շատ են հրեական համայնքի ներկայացուցիչները եւ «չէին ցանկանա, որ նրանց գործը մոռացության մատնվեր»:
Մի քանի տարի առաջ լույս է տեսել «Հայաստանի հրեաները. Միջնադար» գիրքը` մոտ մեկուկես հազար տպաքանակով: Այն հրատարակվել է Եղեգնաձորում անցկացված գիտաժողովի նյութերի հիման վրա: Այնտեղ գտել էին միջնադարյան հրեական գերեզմանոց , որը հայ ու հրեա գիտնականները համատեղ ջանքերով վերականգնել էին:
«Հայաստանի այսօրվա հրեաները  նրանց ժառանգները չեն:  Նրանք  աշկինասիական  հրեաներ են, որոնք այստեղ են հայտնվել տարբեր ճանապարհներով: Ոմանք ամուսնացել են, ոմանք նրանց ժառանգներ  են: Համայնքի հիմնական մասը կանայք են»,-նկատեց Լիվշիցը:
Նրա խոսքերով` շատ նախագծերում իրենց օգնում է Հայաստանի կառավարությունը, Մշակույթի նախարարությունը: «Նրանց կողմից էլ գումար է հատկացվել գրքի հրատարակության համար, սակայն մենք հովանավորների միջոցով կավելացնենք գումարը` ավելի մեծ ծավալով հրատարակելու համար»:

Еврейская община Армении готовится к празднованию 20-летия своего создания. В рамках празднования планируется издание книги о выдающихся евреях Армении. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении-NEWS.am сообщила редактор газеты Еврейской общины «Маген Давид» Аделина Лившиц.
«Это книга о евреях, которые внесли свой вклад в различные пласты жизни Армении, науку, культуру, производство», - отметила Аделина Лившиц, добавив, что среди представителей Еврейской общины действительно много людей, известных в Армении, и «нам бы не хотелось, чтобы судьбы этих людей оказались в забвении».
Несколько лет назад была выпущена книга «Евреи Армении. Средневековье» тиражом более полутора тысяч экземпляров. Книга была издана на основе документов симпозиума, прошедшего в Ехегнадзоре. Там нашли средневековое еврейское кладбище, и израильские и армянские ученые совместными усилиями  восстановили его. «Сегодняшние евреи Армении – не потомки тех евреев. Сегодняшние евреи – это ашкиназийские евреи, которые попали сюда тем или иным способом, кто-то вышел замуж, кто-то потомок тех, кто вышел замуж. Я говорю «вышел замуж» потому, что основная часть Еврейской общины женщины», - заметила Лившиц.
По словам Аделины Лившиц, во многих проектах общине помогает правительство Армении, Министерство культуры: «Ими выделена сумма на издание будущей книги о выдающихся представителях общины, но мы хотим дополнить эту сумму с помощью спонсора, чтобы книга была издана в большем объеме».