Բեռլինի Հովհաննեսի եկեղեցում (Johanneskirche) սեպտեմբերի 18-ի երեկոյան ելույթ է ունեցել հայ երիտասարդ երաժիշտների նվագախումբը։
Թեեւ դրսում աշնանային անձրեւ էր, եկեղեցում դասական երաժշտություն լսելու համար մեծ քանակությամբ մարդիկ էին հավաքվել։ Հայաստանցի երաժիշտները արդարացրեցին նրանց հույսերը, եւ նրանց բոլոր ելույթներն ավատվում էին բուռն ծափահարությւններով։
Իսկապես հուզիչ էր տեսնել, որ երիտասարդ շնորհալիները, որոնցից ամենափոքրը 13 տարեկան էր, իրենց տարիքի համար անսովոր վարպետությամբ բարդագույն ստեղծագործություններ էին կատարում։ Կատարումների ցանկը շատ մեծ էր՝ սկսած Շուբերտի «Սերենադից», վերջացրած Շումանի «Արաբեսկներով»։ Հնչեցին  նաեւ Կոմիտասի եւ Արամ Խաչատրյանի ստեղծագործություններ։
Հայ երաժիշտների համերգը «Կամերտոն» նախագծի շրջանակներում Գերմանիայում կազմակերպել էր Eurocon e.V. կազմակերպության նախագահ Լյուդմիլա ֆոն Բերգը (Ljudmila von Berg)։
2008 թվականին «Կամերտոնը», մեկնարկելով Հայաստանում, նոր հեռանակարներ էր բացել շնորհալի երեխաների համար՝ աջակցելով նրանց առաջխաղացմանն ու կատարողական վարպետության բարձրացմանը։
NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում Երեւանում նախագծի հեղինակ Հասմիկ Հակոբյանն ընդգծեց, որ շնորհիվ այս նախաձեռնության՝ հայ երիտասարդ երաժիշտները հնարավորություն են ստացել ութերորդ անգամ ելույթ ունենալ արտերկրում։

В берлинской Церкви Иоанна (Johanneskirche) вечером 18 сентября выступил коллектив юных армянских музыкантов. Несмотря на то, что снаружи моросил осенний дождик, в зале церкви собралось немало членов его постоянной паствы, чтобы послушать столь приятную для немцев классическую музыку. Музыканты из Армении оправдали их надежды, и каждое их выступление завершалось нескончаемыми аплодисментами.
И в самом деле, было трогательно видеть, как юные дарования, младшему из которых было…13 лет, с необычайным для своего возраста мастерством исполняли сложнейшие произведения. Репертуар был обширным – от «Серенады» Шуберта до «Арабесок» Шумана. Естественно, прозвучали произведения и наших прославленных соотечественников Комитаса и Арама Хачатуряна.
Концерт армянских музыкантов в Германии организовала Людмила фон Берг (Ljudmila von Berg), председатель немецкой организации «Eurocon e.V.», в рамках специального проекта «Камертон».
В 2008 году «Камертон», стартовав в Армении, открыла новые перспективы для одаренных детей, содействуя их продвижению и повышению исполнительского мастерства. Что немаловажно, организация выступлений за рубежом может воодушевить тамошних меценатов спонсировать дальнейшую учебу талантливых детей. В этом и состоит одна из главнейших целей проекта «Камертон».
В беседе с Новости Армении – NEWS.am директор проекта «Камертон» в Ереване Асмик Акопян подчеркнула, что благодаря этой инициативе юные армянские музыканты получили возможность уже восьмой раз выступать с концертами за рубежом.