Թուրքիայի նախարարների խորհուրդը խորհրդարան է վերադարձրել հայ-թուրքական արձանագրությունները, որոնք օգոստոսի վերջին ի թիվս այլ օրինագծերի անվավեր էին ճանաչվել:
Թուրքական «Թաքվիմ» թերթի փոխանցմամբ, այս քայլը պաշտոնական Անկարայի ժեստն է ուղղված Երեւանին: Կառավարությունը որոշել է վերականգնել նախորդ օրենսդրական շրջանի 171 միջազգային համաձայնագրերից 166-ը, այդ թվում` հայ-թուրքական արձանագրությունները:Նշենք, որ օգոստոսի 22-ին Թուրքիայի խորհրդարանը ի թիվս այլ օրինագծերի անվավեր է ճանաչել նաեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման եւ երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման մասին արձանագրությունները, որոնք ստորագրվել էին 2009թ. հոկտեմբերի 10-ին Ցյուրիխում երկու երկրների արտգործնախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանի եւ Ահմեդ Դավութօղլուի միջեւ:
«Անադոլու» գործակալության փոխանցմամբ, Թուրքիայի խորհրդարանի ներքին կանոնադրության համաձայն, տվյալ օրենսդրական շրջանում վերջնական լուծում չգտած օրինագծերը համարվում են անվավեր: Այդպիսով, փաստաթղթերը հանվել էին Թուրքիայի օրենսդիր մարմնի օրակարգից, քանի որ ավարտվել էր 23-րդ օրենսդրական շրջանը: Սակայն, օրենքում կա մի կետ, ըստ որի` կառավարությունը կամ պատգամավորները օրինագիծը կարող են վերականգնել:
Նշենք, որ ԱԳՆ ղեկավարների կողմից ստորագրվելուց հետո արձանագրությունները ներկայացվել էին խորհրդարաններին` վավերացման համար: 2010թ. ապրիլի 22-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարել էր վավերացման գործընթացի դադարեցման մասին` նշելով, որ թուրքական կողմը պատրաստ չէ շարունակել երկխոսությունը Երեւանի հետ առանց նախապայմանների, ինչպես նախատեսված է արձանագրություններով: Միեւնույն ժամանակ Հայաստանը պահպանել էր ստորագրությունը արձանագրությունների տակ:

Совет министров Турции вернул в парламент страны армяно-турецкие Протоколы, которые в конце августа, вместе с рядом ругих законопроектов, были признаны недействительными. 22 августа парламент Турции, в числе других проектов, признал недействительными Протоколы об установлении дипломатических отношений и укреплении двусторонних отношений, подписанные 10 октярбя 2009 г. в Цюрихе между министрами иностранных дел Армении и Турции Эдвардом Налбандяном и Ахметом Давутоглу.
Как сообщает турецкая газета «Таквим», этот шаг является жестом официальной Анкары в сторону Еревана. В целом правительство решило восстановить 171 междунродное соглашение и 166 договоров предыдущего, 23-го законодательного периода.
Как сообщает агентство «Анадолу», согласно внутреннему уставу турецкого парламента, законопректы, окончательно не принятые в ходе данного законодательного периода, признаются недействительными. Однако законодательство предусматривает возможность возвращения документа на повестку дня по инициативе правительства или депутатов.
Напомним, после подписания протоколы поступили на ратификцию в парламенты двух стран. 22 апреля 2010 г. президент Армении Серж Саргсян заявил о приостановке процесса ратификации, отметив, что турецкая сторона не готова продолжать диалог с Ереваном без предусловий, как предусмотрено Протоколами. В то же время Армения не отозвала с Протоколов свою подпись.