Թեման Մխիթարյանի գործն այսօր` սեպտեմբերի 28-ին, կքննի Նովգորոդի շրջանային դատարանի կոլեգիան:
Հաղորդվում է, որ խարդախության մեջ մեղադրվող Մխիթարյանի առողջական վիճակը վատանում է: «Նա Սերգեյ Մագնիցկիի նման է (նա 2009 թվին մահացել է Բուտիրյան քննչական մեկուսարանում)»,-ասել է Մխիթարյանի իրավաբան Արտյոմ Բակոնինը, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
«Կոմսոմոլսկայա պրավդան» հիշեցնում է, որ 64-ամյա Թելման Մխիթարյանը, Նովգորոդի շրջանի քաղաքական հարցերով նահանգապետի նախկին օգնականը եւ Մեծ Նովգորոդի պատվավոր քաղաքացին, ում երկար ժամանակ համարում էին քաղաքի ստվերային առաջնորդը, 2007 թվին թաքնվել էր քննությունից: Նրան ձերբակալել են Երեւանում եւ ուղարկել Ռուսաստան: Հանցագործությանը հանցակից են համարում փախուստի դիմած Նիկոլայ Կրավչենկոյին:
Որոշ տվյալներով, նրանք իրենց վերահսկողության տակ էին վերցրել ամբողջ բիզնեսը եւ ունեին քաղաքական մեծ կշիռ: Նրան մեղադրում են խարդախության երկու դրվագներով: Գործը դատարան չեն կարողացել հասցնել Մխիթարյանի վատթարացող առողջության պատճառով: Կա կարծիք, որ նա դիտավորյալ է վնասում իր առողջությանը:

Жалобу на продление срока содержания под стражей до 24 ноября Тельману Мхитаряну рассмотрит 28 сентября коллегия Новгородского областного суда.
Сообщается, что у Мхитаряна, обвиняемого в вымогательстве, ухудшилось здоровье. «Он выглядит как Сергей Магницкий (скончавшийся в 2009 году в Бутырском СИЗО)», - сказал адвокат Мхитаряна Артем Баконин, передает РИА Новости.
Как напоминает «Комсомольская правда», 64-летний Тельман Мхитарян, бывший советник по политическим вопросам губернатора Новгородской области Михаила Прусака и почетный гражданин Великого Новгорода, теневым лидером которого его считали долгое время, в 2007 году скрылся от следствия. Его задержали в Ереване и экстрадировали в Россию. Соучастником преступления называют беглого Николая Кравченко.
Мужчины, по некоторым данным, подмяли под себя весь бизнес и имели огромный вес в политике.Мхитаряну вменили два эпизода вымогательства - завладение сотней тысяч привилегированных и обыкновенных акций компании «Спектр» и пакетом именных акций фирмы «Новгородхлеб» на десятки миллионов рублей. Дело никак не могли довести до суда из-за состояния Мхитаряна. Оно постоянно ухудшается. Бытует мнение, что фигурант сознательно подрывает здоровье.