Թուրքական դատարանը երեքշաբթի արդարացրել է Amnesty International-ի թուրքական գրասենյակի նախկին ղեկավար Թաներ Քըլըչին եւ եւս երեք իրավապաշտպանների՝ ահաբեկչության մեղադրանքով ձգձգված գործի կրկնակի քննության ընթացքում, հաղորդում է Reuters-ը՝ վկայակոչելով իրավապաշտպանների խմբի հայտարարությունը։
2020 թվականին Քըլըչը դատապարտվել է ավելի քան 6 տարվա ազատազրկման՝ քուրդ քարոզիչ Ֆեթուլլահ Գյուլենին աջակցելու մեղադրանքով, որին Անկարան մեղադրում է 2016 թվականին հեղաշրջման փորձը կազմակերպելու մեջ։
Երեք այլ իրավապաշտպաններ դատապարտվել են երկու տարի մեկ ամսվա ազատազրկման՝ «ահաբեկչական կազմակերպությանն աջակցելու համար»: Ամբաստանյալները հերքում են մեղադրանքները:
Առաջին ատյանի դատարանը վճռել է արդարացնել բոլոր չորս մեղադրյալներին՝ բավարար ապացույցների բացակայության պատճառով, հայտնել է իրավապաշտպան խումբը:
Քննադատներն ասում են, որ թուրքական դատարանները ճնշում են խոսքի ազատությունն ու քաղաքական այլակարծությունը երկրի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանի ճնշման ներքո, սակայն կառավարությունը հերքում է այդ մեղադրանքները:

Турецкий суд во вторник оправдал бывшего местного главу Amnesty International Танера Кылыча и еще трех правозащитников в ходе повторного рассмотрения затянувшегося дела по обвинению в терроризме, сообщает Reuters со ссылкой на правзощитную группу.
В 2020 году Кылыч, бывший почетный председатель турецкой организации Amnesty, был приговорен к более чем шести годам лишения свободы по обвинению в поддержке курдского проповедника Фетхуллаха Гюлена, которого Анкара обвиняет в организации попытки переворота в 2016 году.
Три других правозащитника были приговорены к двум годам и одному месяцу тюремного заключения «за содействие террористической организации». Обвиняемые отрицают обвинения.
Кассационный суд Турции в прошлом году вернул дело Кылыча в суд первой инстанции на основании «неполноты расследования».
Суд первой инстанции постановил оправдать всех четырех обвиняемых из-за отсутствия достаточных доказательств, сообщила правозащитная группа.
В то время обвинение утверждало, что обвиняемые, участвовавшие в семинаре по цифровой безопасности на острове Бююкада, недалеко от Стамбула, собрались на тайную встречу «для организации восстания и разжигания хаоса».
Критики говорят, что турецкие суды подавляют свободу слова и политическое инакомыслие под давлением президента Реджепа Тайипа Эрдогана, но правительство отрицает эти обвинения.