Փետրվարի 2-ին Հայաստանում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության դեսպանատանը տեղի է ունեցել չինական Ամանորի (Գարնան տոն) տոնակատարությունը։
Ողջույնի խոսքով հյուրերին դիմել է Հայաստանում Չինաստանի դեսպան Ֆան Յոնգը, ով շնորհավորել է հավաքվածներին տոնի առթիվ և նշել, որ հայ-չինական հարաբերությունները նոր մակարդակի են բարձրացել։
Ելույթ է ունեցել նաև Չինաստանում Հայաստանի նախկին դեսպան Սերգեյ Մանասարյանը։ Նա նշել է, որ բոլոր ոլորտներում հայ-չինական հարաբերությունների զարգացումն ավելի ու ավելի շատ նոր ու հետաքրքիր նախագծեր է ստեղծում։
Միջոցառմանը ներկա են գտնվել այն դպրոցների աշակերտները, որտեղ չիներեն է դասավանդվում, «Կոնֆուցիուս» ինստիտուտի ուսանողները, պարային խմբեր և մարտարվեստի ներկայացուցիչներ։
Չինական Նոր տարին, որը բառացի թարգմանվում է որպես Գարնանային տոն, հին ժամանակներից ի վեր Չինաստանի գլխավոր և ամենաերկար տոնն է։
Չինաստանում Ամանորը նշում են լուսնային օրացույցի համաձայն, ինչի պատճառով տարեթիվը ամեն տարի փոխվում է։ Չինաստանում տոնի առաջին օրը համընկնում է ձմեռային արևադարձից հետո երկրորդ նորալույսի հետ (այսինքն՝ դեկտեմբերի 21-ից հետո)։ Ի դեպ, Չինաստանում դիմավորելու են ոչ թե 2024 թվականը, այլ 4721 թվականը։
Ամեն տարի հովանավորվում է կենդանակերպի 12 որոշակի գույնի կենդանիներից մեկը, որը համապատասխանում է հինգ տարրերից մեկին (հող, ջուր, կրակ, մետաղ, փայտ): Չինական Նոր տարին 2024 թվականի խորհրդանիշը կլինի Վիշապը և Փայտ տարրը, իսկ տարվա գլխավոր գույնը՝ կանաչը։ Վիշապը կենդանակերպի բոլոր նշանների մեջ միակ առասպելական արարածն է։ Ենթադրվում է, որ այն բերում է հաջողություն և բարգավաճում:
418936327_370124879075482_2240632584240309338_n.jpg (221 KB)
418961828_807181877882570_6979321534336505222_n.jpg (234 KB)
419007879_750831823278599_781404119076577927_n.jpg (247 KB)
419018242_1491959838050289_8381123537005811110_n.jpg (181 KB)
419242492_3618119711764899_6725090486368103571_n.jpg (315 KB)
420490365_1689624708112900_6713500682081435339_n.jpg (231 KB)
420563151_1125314398826971_6106024529769263559_n.jpg (220 KB)
Հավատում ենք մեր նոր կյանքի արշալույսին, քանզի խավարը չի կարող արգելք լինել արևածագին. Կաթողիկոսի Սուրբծննդյան պատգամը
Մեր ժողովուրդը 21-րդ դարում վերստին կրեց կորուստներ, ենթարկվեց նոր փորձությունների, որոնք, ցավոք, անկարող…

В посольстве Китайской Народной Республики в Армении 2 февраля состоялось празднование Китайского Нового года (Праздник весны).
С приветственной речью к гостям обратился посол Китая в Армении господин Фан Юн, который поздравил собравшихся с праздником и отметил, что армяно-китайские отношения поднялись на новый уровень.
С речью также выступил и бывший посол Армении в Китае Сергей Манасарян. Он отметил, что развитие армяно-китайских отношений во всех сферах создает все больше новых и интересных проектов.
В мероприятии приняли участие ученики школ, в которых изучается китайский язык, студенты института «Конфуция», танцевальные ансамбли и представители боевых искусств.
Китайский Новый год, который в дословном переводе называется Праздник весны:12, с давних времен является главным и самым продолжительным праздником в Китае.
Новый год в Китае празднуют по лунному календарю, поэтому дата ежегодно меняется.  Первый день праздника в Китае приходится на второе новолуние после зимнего солнцестояния (то есть после 21 декабря). Кстати, в Китае будут встречать не 2024 год, а 4721-й.
Каждому году покровительствует одно из 12 зодиакальных животных определенного цвета, который соответствует какой-либо из пяти стихий (земля, вода, огонь, металл, дерево). Китайский Новый год 2024 будет символизировать животное Дракон и стихия Дерево, а основным цветом года станет зеленый. Дракон – единственное мифическое существо среди всех знаков зодиака. Считается, что он приносит удачу и процветание.