Եվրանեսթ ԽՎ-ում Ազգային ժողովի պատվիրակության անդամ, արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի լիագումար նստաշրջանում շնորհավորել է ուկրաինացի եւ մոլդովացի գործընկերներին` ԵՄ անդամակցության շուրջ բանակցություններ սկսելու որոշման, ինչպես նաեւ վրացի գործընկերներին` ԵՄ անդամի թեկնածուի կարգավիճակ ստանալու կապակցությամբ:
«Վերջին որոշումը, անկասկած, մոտեցնում է Եվրոպական միությունը մեր տարածաշրջանին՝ ներկայացնելով նոր իրականություն եւ բազմաթիվ հնարավորություններ:
Վերջին երկու տարիների ընթացքում Հայաստանի եւ Եվրոպական միության միջեւ հարաբերությունները զգալիորեն բարելավվել են ինչպես որակապես, այնպես էլ տեմպի առումով: Իմ երախտագիտությունն եմ հայտնում Եվրոպական խորհրդարանի մեր գործընկերներին` այս առումով Հայաստանի կառավարության ջանքերն ու ձգտումները գնահատելու, ինչպես նաեւ մեր ժողովրդավարությանն ու անկախությանն անսասան աջակցելու համար:
Եվրոպական երկարաժամկետ քաղաքացիական մոնիտորինգի առաքելության տեղակայումը Հայաստանում ոչ միայն ամրապնդում է Հայաստանի անվտանգային ճարտարապետությունը, այլեւ ընդլայնում է անվտանգության ոլորտում համագործակցության հնարավորությունները: Ես լավատես եմ, որ շուտով որոշում կկայացվի նաեւ Եվրոպական խաղաղության գործիքի հասանելիության վերաբերյալ:
Մենք նաեւ ձգտում ենք հնարավորինս շուտ սկսել վիզաների ազատականացման շուրջ երկխոսությունը եւ հավատարիմ ենք մնում CEPA-ի շրջանակում աշխատանքի մեր մասի իրականացմանը, ինչպես նաեւ հաղորդակցության, էներգետիկ եւ այլ ոլորտներում համատեղ նախաձեռնությունների իրականացմանը»,- ասել է նա։
Խանդանյանը նշել է, որ Հայաստանը նաեւ ակնկալում է Եվրոպական միության շարունակական եւ առավել ակտիվ մասնակցությունը Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում:
«Այս կապակցությամբ ես իմ երախտագիտությունն եմ հայտնում այս խորհրդարանի կողմից մարտի 13-ին ընդունված բանաձեւի համար, որը վերաբերում է ԵՄ-Հայաստան ավելի սերտ կապերին եւ Ադրբեջանի ու Հայաստանի միջեւ խաղաղության համաձայնագրի անհրաժեշտությանը: Այս բանաձեւը ճշգրտորեն արտացոլում է Հայաստանի եւ Եվրոպական միության միջեւ հարաբերությունների զարգացող դինամիկան եւ դրական տեղաշարժերը, ինչպես նաեւ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղ գործընթացի ու բանակցությունների սկզբունքները:
Այս բանաձեւի 16-րդ հոդվածը հստակ ձեւակերպում է այն սկզբունքները, որոնք պետք է դրվեն կարգավորման եւ ապագա խաղաղության համաձայնագրի հիմքում:
Իմ գործընկերն արդեն խոսել է այդ սկզբունքների մասին: Ես պարզապես ուզում եմ ավելացնել, որ այդ սկզբունքները համաձայնեցվել եւ հաստատվել են Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարների կողմից վերջին երկու տարիների բանակցությունների ընթացքում: Հայաստանն ամենաբարձր մակարդակով վերահաստատել է իր հանձնառությունները հարաբերությունների շուտափույթ կարգավորման այս հիմնարար սկզբունքների վերաբերյալ: Ցավոք, Ադրբեջանը շարունակում է լրացուցիչ պահանջներ ներկայացնել Հայաստանին եւ խոչընդոտել խաղաղ գործընթացի առաջընթացին:
Չափազանց կարեւոր է ընդգծել, որ Ալմաթիի հռչակագրում ամրագրված սկզբունքներին հավատարմությունն առարկայական է ոչ միայն Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունների համատեքստում, այլեւ հիմնարար նշանակություն ունի Ուկրաինայի, Վրաստանի եւ Մոլդովայի տարածքային ամբողջականությունը հարգելու համար»,- ասել է Սարգիս Խանդանյանը:
Դա շատ պարզ լուծվելիք խնդիր է. Սերժ Սարգսյանը՝ հայ-ադրբեջանական խնդրի լուծման մասին
Կա միջազգային փորձ, կան միջազգային ատյաններ, եւ եթե Հայաստանը չհրաժարվեր այս երկու հանգամանքից, ապա բոլորովին այլ կերպ կլիներ...
Ես վաղուց դադարել եմ արձագանքել Բաքվի գործողություններին, որովհետեւ պատասխանատուն այսօր ուրիշ մարդ է. Սերժ Սարգսյան
Սրանից 2-3 տարի առաջ, երբ արձագանքում էինք, այնտեղ շատ կոնկրետություն կար կոնկրետ իմ նկատմամբ: Իսկ հիմա ի՞նչ արձագանքենք, իմաստը ո՞րն է: Մեր ասածն Ադրբեջանի համար որեւէ նշանակություն...
Բաքվին և Երևանին ստիպում են խաղաղության պայմանագիր կնքել արևմտյան հարթակներում. Բելոուսով
ՆԱՏՕ-ն ձգտում է ամրապնդել իր դիրքերը Կովկասում...
Բլինկենն ու Ֆիդանը քննարկել են Հարավային Կովկասում խաղաղության պահպանման հնարավորությունները
Բլինկենը հանդիպման մասին գրառում է կատարել նաև X-ի իր միկրոբլոգում...
Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև ​​սահմանի սահմանազատումը կարևոր է տարածաշրջանային կայունության համար. Զախարովա
Մենք աջակցում ենք սահմանազատման բոլոր հարցերի կարգավորմանը...
Բայրամով. Սահմանի մի մասի սահմանազատման մասին համաձայնագիրը դրական ներդրում է Բաքվի և Երևանի կարգավորման գործընթացում

На пленарной сессии ПА Евронест выступил член делегации НС в ПА Евронест, председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям Саркис Ханданян.
«Г-жа Председатель, уважаемые коллеги!
Позвольте поздравить наших украинских и молдавских партнеров с решением начать переговоры о членстве в ЕС, а также наших грузинских коллег с получением статуса кандидата в члены ЕС. Последнее решение, несомненно, приближает Европейский Союз к нашему региону, открывая новую реальность и множество возможностей.
За последние два года отношения между Арменией и Евросоюзом существенно улучшились как качественно, так и по темпам. Выражаю свою признательность нашим коллегам в Европарламенте за оценку усилий и стремлений правительства Армении в этом плане, а также за их твердую поддержку нашей демократии и независимости.
Развертывание европейской долгосрочной гражданской наблюдательной миссии в Армении не только укрепляет архитектуру безопасности РА, но и расширяет возможности сотрудничества в сфере безопасности. Я оптимистичен, что вскоре будет принято решение о доступе к европейскому инструменту мира.
Мы также стремимся как можно скорее начать диалог по визовой либерализации и сохраняем приверженность реализации нашей части работы в рамках CEPA, а также проведению совместных инициатив в сферах коммуникации, энергетики и др.
Армения также ожидает последовательного и более активного участия Евросоюза в процессе урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном. В этой связи выражаю признательность за принятую этим парламентом 13 марта резолюцию, касающуюся более тесных связей ЕС-Армения и необходимости мирного соглашения между Азербайджаном и Арменией. Эта резолюция скрупулезно отражает развивающуюся динамику и позитивные подвижки в отношениях между Арменией и Евросоюзом, а также принципы мирного процесса и переговоров между Арменией и Азербайджаном.
16-я статья   этой резолюции четко формулирует принципы, которые должны лечь в основу урегулирования и будущего мирного соглашения.
Мой коллега уже говорил об этих принципах. Я лишь хочу добавить, что эти принципы были согласованы и одобрены руководителями Армении и Азербайджана в ходе переговоров последних двух лет. На самом высоком уровне Армения подтвердила свои обязательства по этим основополагающим принципам скорейшего урегулирования отношений. К сожалению, Азербайджан продолжает предъявлять Армении дополнительные требования и препятствовать прогрессу мирного процесса.
Крайне важно подчеркнуть, что соблюдение принципов, заложенных в Алма-Атинской декларации, актуально не только в контексте отношений между Арменией и Азербайджаном, но и имеет основополагающее значение для уважения территориальной целостности Украины, Грузии и Молдовы», - отметил С.Ханданян.
Европейский банк реконструкции и развития выделил Армении 12 млн. евро для «Перекрестка мира»
Когда мы говорим о «Перекрестке мира», речь идет не только о…
Пашинян: Процесс демаркации границы между Арменией и Азербайджаном продолжается
Недавно я выступил в нашем парламенте и сказал, что считаю…
Представитель Еврокомиссии призывает в Ереване открыть «коридор» между ЕС и Центральной Азией
Совершенно очевидно, что речь идет о турецко-азербайджанском проекте «зангезурского коридора»…
Пашинян: Настало время включить достигнутые с Азербайджаном договоренности в мирный договор и подписать его
Мы верим в демократию, мы живем в демократии…
«Айакве» представил в Генпрокуратуру сообщение о преступлении: Процесс демаркации и делимитации Тавуша вне закона
Если международный договор заключается, то он должен быть утвержден КС, а затем ратифицирован НС РА…