Նիկոլական իշխանությունը ձևաավորվել է և պահվում է ստերի միջոցով։ Այս մասին Facebook-ի իր էջում գրել է «Մայր Հայաստան» շարժման առաջնորդ Անդրանիկ Թևանյանը:
Նա, մասնավորապես, նշել է. «Այդ ստերի մի մասն «անշառ» են, այսինքն՝ վերաբերում են արագաչափերին, գազի գներին, թալանի դեմ պայքարին և այլն։ Արեցին իրենց ասածների հակառակը և իրենք են դարձել թալանչիներ, բայց դա կես դժբախտությունն է։
Կան ստեր, որոնք մահաբեր են։ Ահա դրանցից մի քանիսը․
1․ Հայաստանը կդառնա ԵՄ անդամ ու կապրի երջանիկ։
Սո՛ւտ է։ Շատ վտանգավոր սուտ։ Հայաստանին ԵՄ անդամ դարձնելու ծրագիր Արևմուտքը չունի։ Մեզ եվրաինտեգրացնում են ուկրաինավարի։
Արևմուտքը չի էլ թաքցնում, որ Հայաստանից միակ ակնկալիքը Ռուսաստանի և Իրանի դեմ պայքարում մանրադրամ դառնալու պատրաստակամությունն է։ Փաշինյանը համաձայնել է այդ դերակատարմանը։ «ՀՀ–ն ԵՄ անդամ կդառնա»–ն միամիտների համար է։
2․ Արևմուտքը և ՆԱՏՕ–ն կապահովեն ՀՀ անվտանգությունը, եթե դուրս գանք ՀԱՊԿ–ից։
Սո՛ւտ է։ ՆԱՏՕ–ի գլխավոր քարտուղարը Բաքվում և Երևանում հստակ ցույց տվեց, թե ինչն ինչոց է և ազնվորեն խոստովանեց, որ ՀՀ անվտանգության ապահովման խնդիր իրենք չեն լուծելու։
3․ Ոչ թե ՀՀ–ն է դուրս գալիս ՀԱՊԿ–ից, այլ ՀԱՊԿ–ն է դուրս գալիս ՀՀ–ից։
Սո՛ւտ է։ 2022թ․ հոկտեմբերի 6–ից Փաշինյանը պաշտոնապես որդեգրել է ՀԱՊԿ–ից դուրս գալու, ռուսական զորքերն Արցախից ու Հայաստանից հեռացնելու, Ռուսաստանին Թուրքիայով փոխարինելու քաղաքականություն։ Երբ սրանք ասում են, որ դեպի Արևմուտք ենք գնում, դա իրականում նշանակում է, որ Հայաստանը մտցնում են Թուրքիայի տակ։
Երբ հայտարարում էինք, որ հայ–թուրքական գործընթացը նախապայմաններով է և իրականում հայ–թուրք–ադրբեջանական է, սրանք խաբում էին, թե, իբր, նման բան չկա։ Հիմա բացահայտորեն վարում են մի քաղաքականություն, ըստ որի՝ հայ–ադրբեջանական գործընթացի մոդերատոր է դառնում Արևմուտքը՝ ի դեմս Թուրքիայի։ Դժվար չէ կռահել հետևանքների մասին։
4․ Եթե Ադրբեջանի հետ սահմանը գծվի ու զատվի, ապա դա կդառնա պարիսպ ու թշնամին չի հարձակվի։
Սո՛ւտ է։ Ադրբեջանը ոչ մի քարտեզ հիմք չի ընդունում, Ալիևը երբեք չի խոսել կանգ առնելու մասին, ինչը նշանակում է, որ Բաքուն ամբողջ Հայաստանն է ուզում։ Նիկոլը գիտի այդ մասին, բայց գնում է զիջումների ճանապարհով, որպեսզի իր անձնական խնդիրները լուծի՝ Հայաստանի հաշվին։
5․ Հայաստանն Արծվաշենի վերադարձի խնդիր է դնում։
Սա ոչ այնքան սուտ է, որքան հիմարների համար նախատեսված կերակուր։ Ալիևը երբևէ խոսե՞լ է Արծվաշենի հնարավոր վերադարձի մասին։ Ո՛չ։ Զիջումների ու հանձնելու մասին խոսում է բացառապես Նիկոլ Փաշինյանը։
Ի դեպ, ո՞վ է դառնալու հայ–ադրբեջանական սահմանագծման ու սահմանազատման աշխատանքների երաշխավորը։ Մակրո՞նը, թե՞ Միշելը։ Այս երկուսն այնպիսի երաշխավոր են դառնալու Հայաստանի համար, ինչպիսին որ դարձան Պրահայից հետո Արցախի՞ համար։
5․ ՀՀ–ն եվրաինտեգրվում է։
Սու՛տ է։ Փաշինյանը Հայաստանը տանում է դեպի Թուրքիայի երախ։
Ի դեպ, եվրաինտեգրվող Հայաստանում ԵՄ անդամ երկրների մուտքի վիզա ստանալը զգալիորեն դժվարացել է ու դարձել կոռուպցիայի աղբյուր։
Եվրոպական արժեքները չպետք է շփոթել աշխարհաքաղաքական վեկտորի ընտրության հետ։ Ուկրաինայի օրինակը բոլորիս աչքի առաջ է։

Николовская власть основана и держится на лжи. Об этом написал на своей странице в Facebook лидер движения «Мать Армения» Андраник Теванян.
«Часть этой лжи «безобидная», она касается спидометров, цены на газ, борьбы с грабежами и т. д. А сделали они все наоборот и сами стали грабителями, но это еще полбеды.
Но есть и просто смертельная ложь.
Вот некоторые из тезисов:
-Армения станет членом ЕС и будет счастливо жить
Это ложь. Очень опасная ложь. У Запада нет программы по членству Армении в ЕС. Нас евроинтегрируют по-украински.
Запад и не скрывает того, что единственное, чего ждут от Армении - готовность стать разменной монетой в борьбе против России и Ирана. Пашинян согласился на эту роль. «Республика Армения станет членом ЕС» - эта фраза для наивных.
- Запад и НАТО обеспечат безопасность Армении, если мы выйдем из ОДКБ
Ложь. Генсек НАТО в Баку и Ереване четко показал, что к чему и честно признался, что они не решат проблему обеспечения безопасности Армении.
- Не Армения выходит из ОДКБ, а ОДКБ из РА
Ложь. С 6 октября 2022 года Пашинян официально принял политику выхода из ОДКБ, вывода российских войск из Арцаха и Армении и замены России Турцией. Когда эти (власти) говорят, что «мы направляемся в сторону Запада», это на самом деле означает, что Армению подкладывают под Турцию.
- Если границу с Азербайджаном начертить и демаркировать, то это станет барьером, и враг не нападет
Ложь. Азербайджан не принимает за основу никакую карту, Алиев никогда не говорил, что готов остановиться. А это значит, что Баку хочет всю Армению. Никол об этом знает, но идет по пути уступок, чтобы решить свои личные проблемы за счет РА.
-Армения ставит вопрос возвращения Арцвашена
Это не столько ложь, сколько наживка для дураков. Говорил ли когда-нибудь Алиев о возможном возвращении Арцвашена? Нет. Об уступках и сдаче говорит исключительно Никол Пашинян.
Кстати, кто станет гарантом делимитации армяно-азербайджанской границы и демаркационных работ? Макрон или Мишель? Эти двое станут такими гарантами для Армении, какими стали для Арцаха после Праги?
- РА евроинтегрируется
Ложь. Пашинян направляет Армению в пасть Турции.
Кстати, в интегрируемой в Евросоюз Армении процесс получения въездной визы в страны-члены ЕС существенно усложнился и стал источником коррупции.
Европейские ценности не следует путать с выбором геополитического вектора. Пример Украины перед нами».