Ես ճգնությունից չեմ վախենում։ Ուրեմն խնդիրը ճշմարտությունն է և ճշմարտությունը ոչ մի ձևով չի նահանջելու՝ անկախ նրանից՝ ինչ կանեն, ինչ չեն անի, կապ չունի։ Այս ամբողջ շարժումը հանուն Աստծու է, հանուն հայրենիքի, հանուն արդարության ու ճշմարտության: Այս մասին յսօր՝ ապրիլի 22-ին հայ-վրացական միջպետական ճանապարհի փակված հատվածում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀԱԵ Տավուշի թեմի առաջնորդ Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը։
Նա նշեց, որ այս ժողովուրդը խաբված է. «Այստեղ մեծ սուտ է խոսվել, շատ մեծ սուտ և այդ ստի պատմությունը պետք է չեզոքացնենք։ Այս ժողովրդին խաբել են, խաբված է, մարդը խաբել է, 2021 թվականին եկել ու այս մարդկանց քվեները գողացել է՝ մի բառ չսելով, թե ինչ է այստեղ տեղի ունենալու։
2024 թվականին փոխարենը գա ու ներողություն խնդրի, ահաբեկում է, վախեցնում պատերազմով»։
Բագրատ Սրբազանը համոզված է, որ ճշմարտությունը պետք է հաղթի։
Այսօր ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը պետք է հանդիպի Տավուշի վարչական շրջանների ղեկարների հետ։
«Ես Մհեր Գրիգորյանին որևէ ասելիք չունեմ, նրա հետո որևէ անելիք չունեմ։ Կանչել են մեր վարչական ղեկավարներին՝ փորձելով ողջ գործընթացը տեղափոխել այդ մարդկանց, մեր վարչական ղեկավարների պատասխանատվության դաշտ, այսինքն ամեն ինչում, ինչ էլ տեղի ունենա, իրենք լինեն առաջին պատասխանատուն բոլոր առումներով։ Սա հանցագործություն է, վարչական ղեկավարներն ի՞նչ պետք է անեն, այդ մարդկանց պետք է համոզե՞ն, թե պետական սահմանն ինչպե՞ս պետք է լինեի, միջպետական հարաբերություններն ինչպե՞ս պետք է լինեն։
Արդեն հող են նախապատրաստում բոլոր առումներով, որ այս մարդկանց պատասխանատվության դաշտ տեղափոխեն։ Սա անընդունելի է։ Սա ամբողջ հայոց պետականության հարցն է։ Հարցը պետք է լուծվի ՀՀ օրենքների համաձայն, միջազգային պայմանագրերի սկզբունքներով»,- ասաց Տավուշի թեմի առաջնորդը։
Սրբազանը դիմեց գործարարներին. «Սա որևէ իմաստով տեղական խնդիր չէ, սա հայոց պետականության հարցն է, այն պետականության, որի մեջ դուք ապրում եք, կենացներ եք խմում, արժեքներ ստեղծում։ Ձեր ճշմարտությանը տեր կանգնեք։ Բավական է խլուրդի, խխունջի պես ապրել։ Բոլորին եմ ասում»։
Բագրատ Սրբազանն ասաց, որ սա նաև արյան կանչ է. «Տղաներին հուղարկավորել ենք այն մտքով և այն տեսիլքով, որ իրենց հայրենիք, երազ ենք վերադարձնելու։ Մենք չենք կարող այդ շիրիմների առջև կանգնել, մենք ոչ կարող ենք երկինք նայել, ոչ շիրիմներին»։
Տավուշի թեմի առաջնորդը դիմեց մշակույթի գործիչներին. «Դուք պարտավոր եք այսօր ձեր կեցվածքը, դիրքորոշումը հայտնել։ Սա ուղղակի աղետ է․ Մեզ աշխարհաքաղաքական բաներով փորձում են համոզել։ Բացարձակ նշանակություն չունի։ Այսօր ճշմարտության պայքար է։ Այս ժողովրդին մինչև հիմա մենակ եք թողել ու այսօր սրբագրելու ժամն է»։
Բագրատ Սրբազանը դիմեց նախկին ու ներկա զինվորականներին. «Նախ որևէ ապօրինի գործ չեք անելու։ Ձեր համազգեստը ձեր պատիվն է, որը հարգում ենք։ Սա ձեր պահած հայրենիքն ու պետությունն է։ Ձեր ձայնը, ներկայությունը բարձրացրեք ու ցույց տվեք։ Չի կարող հայոց զինվորականությունը, հատկապես նախկին, լուռ մնալ։ Արցախը հանձնվեց, կերան Արցախը, հիմա անցել են Տավուշ, վաղը գալու է  Տիգրանաշենը։ Մեր պետությունը դառնալու է  հուշ ու երազ»։
Մարդիկ հոգեպես ճնշված են. Ի՞նչ իրավիճակ է Կիրանցում
Մարդիկ հոգեպես ճնշված են, լարված, անորոշության մեջ: Ոչ մի բան չենք հասկանում՝ ի՞նչ անենք, ո՞նց անենք...
ՀՀ արտգործնախարարը տեղեկացրել է ԵԱՀԿ գործող նախագահին Ալմաթիի հանդիպման արդյունքների մասին
Միրզոյանը տեղեկացրել է Բորգին...
Չգիտեմ՝ որ թվականի քարտեզով է իրականացվում սահմանազատումը, բայց գործընթացի հիմքում քարտեզ կա դրված. Ղալումյան
Սահմանազատման պրոցեսը Տավուշում չի դադարեցվել...
Դիվանագիտությունը եւ երկխոսությունը խաղաղության միակ ճանապարհն են Հարավային Կովկասում. ԵԱՀԿ գործող նախագահ

Все это движение во имя Бога, во имя Родины, во имя справедливости и правды. Об этом заявил в беседе с журналистами на закрытом участке армяно-грузинской межгосударственной дороги 22 апреля предстоятель Тавушской епархии ААЦ, архиепископ Баграт Галстанян.
Он отметил, что народ обманут. «Здесь была представлена ложь, и мы должны нейтрализовать историю данной лжи. Этот народ обманут, в 2021 году он (Пашинян – ред) пришел и украл голоса людей, не сказав ни слова о том, что здесь произойдет. В 2024 году вместо того, чтобы прийти и извиниться, он пришел и стал запугивать и угрожать войной», - заявил Галстанян.
Он уверен в том, что правда должна победить.
По словам священнослужителя, руководителей сел Тавуша вызвали на встречу с вице-премьером Армении Мгером Григоряном. «Они вызвали наших административных руководителей, пытаясь подвести весь процесс под ответственность этих людей, наших административных руководителей, то есть они должны быть первыми ответственными, что бы ни случилось. Это преступление. Это неприемлемо. Это вопрос (сдачи сел – ред) всей армянской государственности. Вопрос должен быть решен согласно законам РА, согласно принципам международных договоров», - сказал глава Тавушской епархии ААЦ.
Он также обратился к деятелям культуры: «Вы обязаны сегодня представить свою позицию. Это просто катастрофа. Сегодня мы ведем борьбу за правду.  До сих пор народ был в одиночку, и сегодня самое время это изменить».
Архиепископ обратился и к бывшим, и к нынешним военным. «Ваша форма - ваша честь, которую мы уважаем. Это Родина и государство, которые вы защищаете. Скажите что-то, покажите что-то. Армянские военные, особенно бывшие, не могут молчать. Арцах сдали, Арцах «съели», сейчас перешли к Тавушу, завтра наступит очередь Тигранашена. Наше государство станет воспоминанием и мечтой», - заключил Галстанян.
Эдмон Марукян: Сколько раз можно продавать Алма-Атинскую декларацию?
Но как только поднимается вопрос о том, что в Тавушской области есть территории, которые Азербайджан держит под оккупацией…
Депутат от правящей в Армении партии: Пусть в сердцах переживших утрату людей родится новое утешение
Человека, который заводит настоящую дружбу с Россией…
Экс-омбудсмен Армении: Происходящее в Тавуше - грубое нарушение прав жителей Киранца и других сел
Нельзя допустить того, чтобы азербайджанские преступления были скрыты от мира…
Испанский депутат: Пропаганда «западного Азербайджана вызывает обеспокоенность по поводу искренности намерений Баку