Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունը հասել է խորհրդարանի երկու պալատների կողմից անօրինական ներգաղթյալներին Ռուանդա արտաքսելու օրինագծի հաստատմանը: Օրինագիծը, որը Լորդերի պալատը օրվա ընթացքում մի քանի անգամ վերադարձրել էր Համայնքների պալատ՝ ուղղումներ պահանջելով, ընդունվեց միայն կեսգիշերից հետո:
Վարչապետ Ռիշի Սունակը պնդել է, որ օրինագծի քվեարկության մնացած բոլոր փուլերն ավարտվեն մինչև երեքշաբթի, նույնիսկ եթե հարկ լինի, որ պատգամավորները գիշերն անցկացնեն խորհրդարանի շենքում: Հունվարի 17-ին օրինագիծը երրորդ ընթերցմամբ հավանության էր արժանացել Համայնքների պալատի կողմից, սակայն Լորդերի պալատը երեք ամսից ավելի փոփոխություններ է պահանջել, որոնք Ռուանդա ուղարկվող անօրինական ներգաղթյալների իրավունքների հարգման լրացուցիչ երաշխիքներ կտան: Օրենքի ուժ ստանալու համար օրինագիծը մոտ օրերս պետք է հաստատի Չարլզ III թագավորը։ Սունակն ասել է, որ իր կաբինետը ակնկալում է, որ անօրինական ներգաղթյալներով առաջին ինքնաթիռը Մեծ Բրիտանիայից Աֆրիկա կթռչի 10-12 շաբաթվա ընթացքում:
Ռուանդա անօրինական ներգաղթյալներին ուղարկելու ծրագիրը ներկայացվել է գրեթե երկու տարի առաջ Բորիս Ջոնսոնի կաբինետի կողմից։ Մինչև այժմ այն ​​չի իրականացվել բրիտանական դատարանների դիրքորոշման պատճառով, որոնց կարծիքով, Ռուանդա արտաքսվող ներգաղթյալներին կարող են արտաքսել իրենց հայրենիք, որտեղ նրանց կյանքն ու առողջությունը կարող է վտանգված լինել։ Դրան դեմ է արտահայտվել նաև Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը։
Այս խոչընդոտը շրջանցելու համար Սունակի կառավարությունը Ռուանդայի հետ ստորագրեց նոր համաձայնագիր, որը կոչված էր բացառելու այդ հնարավորությունը, ինչպես նաև նոր օրինագիծ ներկայացրեց: Այն Ռուանդան հռչակում է անվտանգ երկիր, ինչպես նաև ներառում է միջոցառումներ, որոնք  սահմանափակում են այս հարցը դատարանում վիճարկելու վտարվածների հնարավորությունը: Լոնդոնի և Կիգալիի միջև կնքված համաձայնագիրը ենթադրում է, որ թագավորությունից արտաքսված անօրինական ներգաղթյալները կկարողանան ապաստան խնդրել Ռուանդայում կամ այլ «անվտանգ երրորդ երկրներում», և հիմնականում չեն կարողանա վերադառնալ Մեծ Բրիտանիա:

Правительство Великобритании добилось утверждения обеими палатами парламента законопроекта о высылке нелегальных мигрантов в Руанду. Принять билль, который Палата лордов в течение дня несколько раз возвращала в Палату общин, добиваясь внесения поправок, удалось только после полуночи.
Глава правительства Риши Сунак настоял на том, чтобы все остающиеся этапы голосования по законопроекту были завершены ко вторнику, даже если это потребует от депутатов провести всю ночь в здании парламента. Законопроект был утвержден Палатой общин в третьем чтении еще 17 января, однако Палата лордов больше трех месяцев настаивала на поправках, дававших дополнительные гарантии того, что права отправляемых в Руанду нелегалов будут соблюдаться. Чтобы приобрести силу закона, билль должен быть в ближайшие дни утвержден королем Карлом III. По словам Сунака, его кабинет рассчитывает, что первый самолет с нелегалами вылетит в Африку из Великобритании через 10-12 недель.
План, предполагающий отправку нелегалов в Руанду, был представлен почти два года назад кабинетом Бориса Джонсона. Пока его так и не удалось воплотить в жизнь из-за позиции британских судов, посчитавших, что депортированным в Руанду иммигрантам будет грозить высылка в родные страны, где их жизнь и здоровье могут подвергнуться опасности. Против выступил и Европейский суд по правам человека.
Чтобы обойти возникшую преграду, правительство Сунака подписало новое соглашение с Руандой, призванное исключить такую возможность, а также представило новый законопроект. В нем Руанда объявляется безопасной страной, а также предусматриваются меры, которые ограничат возможности высылаемых оспорить это в суде. Соглашение между Лондоном и Кигали предполагает, что высланные из королевства нелегалы смогут просить убежища в Руанде или других «безопасных третьих странах», и в подавляющем большинстве случаев не смогут претендовать на возвращение в Соединенное Королевство.