Երեւանի «Սուրբ Ատսվածամայր» հիվանդանոցում տեղի ունեցած միջադեպի փաստով հարուցված քրեական գործը կարճվել է: Որոշումը կայացվել է Քր.դատ.օր.-ի 35 հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետի հիման վրա` հանցակազմի բացակայություն: Այդ մասին NEWS.am-ին հայտնեցին Հայաստանի ոստիկանության մամուլի ծառայությունից:
Նշենք, որ խոսքը վերաբերում է սկանդալային միջադեպի մասին, երբ հիվանդանոցում «շփոթել» էին երկու երեխաներին, եւ քիչ էր մնում առողջին վիրահատեին հիվանդի փոխարեն: Փաստի առիթով հարուցվել էր քրեական գործ Հայաստանի Քր.օր.-ի 130 հոդվածի (Բժշկական օգնություն եւ սպասարկում իրականացնողների կողմից մասնագիտական պարտականությունները չկատարելը կամ ոչ պատշաճ կատարելը) հատկանիշներով:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր NEWS.am-ը, մայիսի 3-ին բժշկական կենտրոնի բուժանձնակազմի անփութության պատճառով վիրահատության էր ենթարկվել պլանային հետազոտության եկած 5-ամյա Նարեկ Դանիելյանը։ 2008թ.-ին Նարեկը թոքերի ծանր վիրահատություն էր տարել, եւ ծնողները նրան պարբերաբար բերել են կենտրոն՝ ռենտգենյան ճառագայթներով նկարահանման եւ հետազոտության։ Իրականում վիրահատության պետք է ենթարկվեր 7-ամյա Գեւորգ Մովսիսյանը։ Ըստ բժշկական կենտրոնի ղեկավար Նիկոլայ Դալլաքյանի՝ թյուրիմացությունն առաջացել է բժիշկների պրակտիկայում կիրառվող մեթոդի պատճառով։ «Երեխային հոգեբանական տրավմայից հեռու պահելու (չվախեցնելու խմբ.) համար մանկաբուժությունում ընդունված է վիրահատության մասին նրան չտեղեկացնել, այլ ասել, որ տանում են ռենտգենի։ Այս անգամ բուժքույրը հարցրել է՝ ո՞վ է սպասում ռենտգենի, Նարեկի ծնողները պատասխանել են՝ մենք»,- ասել է Դալլաքյանը։ Ըստ նրա՝ Նարեկի ծնողները շատ լավ իմացել են ռենտգենի կաբիօնետի տեղը, սակայն երեխային, բուժքրոջ ուղեկցությամբ, ճանապարհել են մինչեւ վիրահատարան։ Որոշ ժամանակ անց, երեխայի ծնողները՝ հասկանալով, որ տեղի ունեցածը թյուրիմացություն է, աղմուկ են բարձրացրել։ Մինչեւ այդ բժիշկները հասցրել են 3 սանտիմետրանոց կտրվածք կատարել երեխայի մարմնին։

Уголовное дело по факту инцидента в ереванской больнице «Святая Богоматерь» прекращено. Решение принято на основании пункта 2 части 1 статьи 35 УПК – отсутствие состава преступления. Об этом корреспонденту Новости Армении – NEWS.am сообщили в пресс-службе Полиции Армении.
Напомним, что речь идет о скандальном инциденте, когда в больнице «перепутали» двоих мальчиков и едва не прооперировали здорового вместо больного. По факту инцидента было возбуждено уголовное дело по признакам статьи 130 УК Армении (неисполнение или ненадлежащее исполнение профобязанностей лицами, осуществляющими медпомощь и медобслуживание, вследствие небрежного или недобросовестного отношения к ним).
3 мая родители Нарека Даниеляна (2006 г.р) привели мальчика на плановый осмотр – ребенок в 2008 году перенес серьезную операцию на легких. Родители с Нареком  ожидали своей  очереди на рентген в фойе. Там же находился другой мальчик – Геворк Мовсисян (2004 г.р), которому и должны были делать операцию. По причине, которую и призвано было выяснить расследование, мальчиков «перепутали». Согласно версии (озвученной непосредственно после случившегося) директора медучреждения, Николая Даллакяна (находившегося в день инцидента в отъезде), «ошибка» произошла следующим  образом – подошла медсестра, которая должна была отвести мальчика в операционную, и чтобы «не пугать» ребенка, спросила: «кому на рентген?». Откликнулись почему-то родители Нарека. Лишь проводив своего ребенка до дверей операционной, они спохватились – а рентгеновский кабинет-то в другой стороне! Врачи успели сделать трехсантиметровый надрез, который потом срочно зашили. Почему такая «чуткая» медсестра даже не поинтересовалась, кого именно ей нужно отвести на «рентген», осталось невыясненным.