Ջավախքը Հայաստանի համար շարունակում է խորթ երեխայի կարգավիճակում մնալ եւ 2012 թվականի բյուջեի նախագիծը հերթական անգամ ընդգծում է դա: Այս մասին այսօր` նոյեմբերի 15-ին, ԱԺ-ում հայտարարել է հանրապետական խմբակցության պատգամավոր, ջավախքցի Հայկ Սանոսյանը: Նրա խոսքով, Հայաստանի բյուջեի նախագծում ոչ մի էական ծախս նախատեսված չէ Վրաստանի հայաբնակ տարածքի` Ջավախքի աջակցությանն ուղղված:
«Դա նույնն է, որ սեփական երեխային դաստիարակության տաս հարեւանին եւ մոռանաս նրա մասին: Ուրեմն պետք չի զարմանալ, եթե մի օր այդ երեխայի գլխին այնպես հարվածեն, որ քթից արյուն գա: Համերկրացիների նկատմամբ այդպիսի վարքն անընդունելի է: Ոչինչ, ջավախահայերը միշտ ապրել են հաղթահարելով դժվարությունները եւ դժվար ժամերին միշտ օգնության են հասել մայր-Հայաստանին»,- հայտարարել է Սանոսյանը:
Այդուհանդերձ, ըստ նրա, 2012-ի բյուջեն արտացոլում է ջավախքի հանդեպ ուշադրության բացակայությունը եւ չի կարող ընդունվել: «Ուստի ես դեմ եմ քվեարկելու եւ կոչ եմ անում իմ գործընկերներին նույնը անել»,- հայտարարել է ջավախահայ պատգամավորը:
Նշենք, որ բյուջեի նախագծով 10 մլն դրամ նախատեսված է Վրաստանում հայ համայնքի հայալեզու լրատվամիջոցներին օժանդակելու համար, 30 մլն դրամի գույքի տրամադրում Ջավախքի հայկական դպրոցներին:

YEREVAN. – The Javakhk region continues to be a step-child for Armenia, and the State Budget-2012 testifies it, ruling Republican Party MP originated from Javakhk Hayk Sanosyan said on Tuesday in the Parliament.
According to him, Armenia’s budget intends no essential support for Armenian populated Javakhk in Georgia.
“Such a behavior is inadmissible for the compatriots. No matter that Armenians from Javakhk have always supported their homeland Armenia for difficult moments,” Sanosyan said.
He believes that the budget reflects lack of attention towards Armenians in Javakhk and cannot be adopted. I will vote against it and call my colleagues to do the same, the MP stated.
Only AMD 10 million is intended for support of Armenian media of the Armenian community and AMD 30 million for the Armenian schools property in Javakhk.