Հայ-թուրքական գործընթացը կախված չէ Հայաստանի ներքաղաքական իրավիճակից, կարգավորումը կախված է միայն Թուրքիայից: NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նմա կարծիք է հայտնել քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանը:
«Եթե ինչ-ինչ գործոններ էլ ազդեն հայ-թուրքական հարաբերությունների վրա, ընդհանուր առմամբ դա կապված կլինի ոչ թե Թուրքիայի ներքաղաքական իրադարձությունների, այլ արտաքին քաղաքականության հետ: Եւ չի բացառվում, որ հենց թուրքական արտաքին քաղաքականությունը, որ կրում է ձեւական «զրո խնդիր հարեւանների հետ» հռչակագրային կարգախոսը, հանգեցրել է նրան, որ այս պահին Թուրքիան խնդիրներ ունի իր բոլոր հարեւանների հետ: Ընդ որում, Թուրքիան հաջողացրեց հասնել դրան շատ կարճ ժամանակում»,- ասել է Մինասյանը:
Փորձագետի կարծիքով, եթե թեկուզ կա էլ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի ակտիվացման հույս, այն կարելի է կապել հարեւանների հետ Թուրքիայի խնդիրների ավելացման հետ. «Հենց այդ ժամանակ բանակցությունների վերսկսումը բավական հարմար նախադեպ կդառնա Թուրքիայի համար` ցույց տալու միջազգային հանրությանը, որ ունակ է գնալու կառուցողական քայլերի իր արտաքին քաղաքականության մեջ: Բայց կարծում եմ` 2012թ. այդ սցենարի հավանականությունը փոքր է»:
Գնահատելով 2011 թվականը հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման տեսանկյունից, Մինասյանը նշել է, որ երկու երկրների համար անցած տարին կորսված հնարավորությունների տարի էր:

Армяно-турецкий процесс не зависит от внутриполитической ситуации в Армении: урегулирование армяно-турецких отношений зависит только от Турции. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении - NEWS.am заявил политолог Сергей Минасян.
«Если какие-либо факторы повлияют на армяно-турецкие отношения, то в целом это будет связано не с внутриполитическими событиями в Турции, а с ее внешней политикой. И не исключено, что именно турецкая внешняя политика, формально несущая декларативно-условный характер, – «ноль проблем с соседями», привела к тому, что на данный момент Турция имеет проблемы со всеми своими соседями. При этом Турция умудрилась добиться этого за очень короткий период», - отметил Минасян.
По мнению эксперта, если и есть надежда на активизацию процесса урегулирования армяно-турецких отношений, то ее можно связывать только с увеличением проблем  Турции с соседями: «Именно тогда возобновление  переговоров по урегулированию армяно-турецкого процесса станет достаточно удобным прецедентом для Турции, чтобы показать международному сообществу, что она способна идти на некие конструктивные шаги в своей внешней политике. Но я считаю, что в 2012 году вероятность этого сценария мала».
Оценивая 2011 год с точки зрения урегулирования армяно-турецких отношений, Минасян отметил, что для двух стран это было время упущенных возможностей.