Կասպյան տարածաշրջանում էներգետիկ շահերի բախման  հողի վրա հակամարտություններ լիովին հնարավոր են: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցին ասաց  փորձագետ, Արտաքին քաղաքականության գերմանական միության  Ռուսաստանի եւ ԱՊՀ հարցերով հետազոտական ծրագրերի տնօրեն Ալեքսանդր Ռարը: Նրա խոսքով` բացասական զարգացման հնարավորությունը բացառել չի կարելի, թեեւ «տարածաշրջանում շատ պետություններ հեռու են բանանային լինելուց»:
«Այստեղ բախվում են հզոր դիվանագիտությամբ երկրների շահերը, որոնք տեսականորեն կարող են պայմանավորվել: Սակայն Արեւմուտքի համառ փորձերը` ինչ էլ լինի, շարունակել գազատարը Կասպից ծովի հատակով, հանդիպում է Ռուսատանի եւ Իրանի կտրուկ դիմակայությանը»,-նկատեց փորձագետը:
Նրա կարծիքով` ստեղծված իրավիճակը կարող է նաեւ Լեռնային Ղարաբաղում պատերազմի բռնկման պատճառ դառնալ: «Ինչ-որ մեկի խելքին կարող է փչել, որ Ղարբաղում պատերազմի բռնկումը կարող է  տարածաշրջանից ներդրողներին հեռացնելու մեխանիզմ լինել: Կարող է անգամ այդ գաղափարը իրագործելու ցանկություն առաջանել»,-կարծում է փորձագետը:
Ամփոփելով` նա նշեց, որ հավանական սցենարները բազմաթիվ են. «Ըստ էության, գերտերությունները ներկայումս պայքար են մղում  էներգառեսուրսների նկատմամբ վերահսկողության համար:  Շուտով կարող է տարածաշրջան մտնել նաեւ Չինաստանն իր պետկոնցեռններով,  եւ դա ավելի շատ կբարդացնի իրավիճակը... Սակայն առայժմ կոնկրետ կանխատեսումներ վաղ է անել»,-եզրափակեց փորձագետը:

Conflicts in the Caspian regions based on collision of energy interests are quite possible, director of the Russian/Eurasia Program, German Council on Foreign Relations Alexander Rahr told Armenian News-NEWS.am.
According to him the possibility of negative developments should not be excluded although ‘in this region not all are banana states’.
“Here the interests of countries with powerful diplomacies who are able to come to agreements collide. However the persistent attempts of the West to construct a pipeline under the Caspian Sea meets the sharp rejection of Russia and Iran. The reaction is so sharp that if Turkmenistan were to lay out the pipeline a conflict might break out,” Rahr mentioned.
According to the expert the tensed situation might also lead to war in Nagorno Karabakh.  Rahr pointed out that there were many possible scenarios of future developments.