Չինաստանը ծրագրում է Ադրբեջան առաքել FC-1 թեթեւ կործանիչներ: Այդ մասին գրում է «Իզվեստիա» թերթը, որի տվյալներով՝ կործանիչների մշակումն իրականացվել է «ՄիԳ» ընկերության աջակցությամբ: Ինչպես հայտնում է աղբյուրը, պոտենցիալ գնորդների շարքում նշվում է նաեւ Զիմբաբվեն: Դրա հետ մեկտեղ Պեկինը պատրաստվում է կործանիչների սերիական արտադրություն սկսել Պակիստանում:
Տվյալ տեղեկությունը հաստատել է նաեւ ադրբեջանցի ռազմական փորձագետ Ուզեիր Ջաֆարովը, որի խոսքով՝ Ադրբեջանը մտադիր է Չինաստանից ռազմական ինքնաթիռներ գնել:
«Որքան ես գիտեմ, նման բանակցություններ վարվել են, եւ մեր երկիրը մտադիր է այդ տեխնիկան գնել Չինաստանից: Այդ պատճառով էլ կարծում եմ՝ առաջիկայում մեր պաշտպանական գերատեսչությունը կգնի այդ տեխնիկան Չինաստանից»,- ասել է Ջաֆարովը:
Դրա հետ մեկտեղ փորձագետը տարակուսանք է հայտնել չինական ինքնաթիռներ գնելու կապակցությամբ, որը, նրա խոսքերով, լայն ժողովրդականություն չի վայելում:
Չինացիների եւ պակիստանցիների գնահատականներով՝ արտահանվելու է մինչեւ 800 այդպիսի ինքնաթիռ: Զարմանալին այն է, որ դա չի հուզում ռուսներին, որոնք էլ պատրաստում են այդ ինքնաթիռների շարժիչները:
Ի դեպ, ռուսական ընկերության ղեկավար Ռուսլան Պուխովը հայտարարել է, թե առանց ռուսական շարժիչների՝ չինական ինքնաթիռների զանգվածային արտահանումը բացառվում է: «Այլ հարց է, որ Չինաստանն, իր սովորույթի համաձայն, կարող է այլ կերպ վարվել: Պայմանագիր կնքել՝ խոստանալով, թե գնում է իր համար, ապա վերավաճառել՝ մեծ վնաս հասցնելով մեզ»:

November 19, 2009 | 10:14
China intends to supply FC-1 multipurpose fighters to Azerbaijan, Izvestia daily reads Nov.19 referring to the information that design was made with the assistance of Russian Aircraft Corporation “MiG”.
According to the source, the contract for FC-1 production was signed by Rosoboronexport with the approval of Russian Federal Service of Military-Technical Cooperation (FSMTC). Zimbabwe is also among the potential buyers, whereas Beijing intends to launch a serial manufacturing of the fighters in Pakistan.
Azeri Military Expert Uzeir Jafarov confirmed the information and added, “As far as I know, negotiations were held and our country intends to buy the hardware from China. Thus, I deem our defense ministry plans to purchase the equipment from the PRC.”
Meanwhile, the expert was puzzled with potential possibility of Chinese equipment purchase – which he considers is not widely used.
As per Chinese and Pakistani experts, up to 800 fighters might be sold. FSMTC seems to be comfortable about it, intending to supply China with 100 engines for FC-1, Izvestia says.
Rouslan Pukhov, Russian defense analyst and director of the Centre for Analysis of Strategies and Technologies, declared that without Russian engines there cannot be any major export of Chinese fighters. “It’s another matter that China might act in its own way. They can sign a contract with us assuring the engines are intended for them, however resell them further, thus causing a direct damage to us,” Pukhov underlined.