Ֆրանսիայի Սենատի կողմից Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնելու օրինագծի վավերացումից հետո Ամերիկայի հայկական խորհուրդը ԱՄՆ կոնգրեսականներին կոչ է արել կատարել իրենց պարտականությունները եւ աջակցել ամերիկահայ քաղաքացիներին` ճանաչելով Հայոց ցեղասպանությունը:
«Այս պահին, երբ մենք ազգովի տոնում ենք մեր այս ձեռքբերումը, մենք կոչ ենք անում Ներկայացուցիչների պալատի օրենսդիրներին իրենց աջակցությունը ցուցաբերել Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը», - հայտարարել է խորհրդի նախագահ Սեւակ Խաչատրյանը:
«Ֆրանսիայի կառավարությունը դիրքորոշում է ընդունել դեմ դուրս գալու թուրքական առաջնորդներին, որոնք տարիներ շարունակ կարողացել են թելադրել իրենց անձնական շահերը` մարդու իրավունքների խախտման եւ Ցեղասպանության հերքման քարոզչության հաշվին: Այս անգամ Թուրքիայի քաղաքականությունը եւ տնտեսական սպառնալիքները չկարողացան կասեցնել ճիշտ որոշման ընդունումը», -հավելել է նա:
Իր հայտարարության մեջ Խաչատրյանը նաեւ նախագահ Օբամային կոչ է արելլ կատարել խոստումը, ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը:
Հիշեցնենք, հունվարի 23-ին ութժամյա քննարկումից հետո Ֆրանսիայի Սենատը 127«կողմ» եւ 86 «դեմ»  ձայներով ընդունել է ցեղասպանությունների ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը: Օրենքը քրեական պատիժ է նախատեսում ցեղասպանությունների` Հոլոքոստի եւ Ցեղասպանության հերքման համար:

LOS ANGELES. - In light of the historic legislation recently championed by the French Senate, the Armenian Council of America is urging Congressional leaders in the United States to honor their pledge in supporting the Armenian-American citizenry by reaffirming recognition of the Armenian Genocide, including support for H.R. 304.
“As we celebrate this momentous milestone as a nation, as a people, as proponents of human rights, we call upon our legislators in the House of Representatives to reaffirm their support for recognition of the Armenian Genocide,” said Sevak Khatchadorian, Chairman of the Armenian Council of America.
“The French government has taken a stand against Turkish leaders, who for years, have succeeded at dictating their personal interests at the expense of violating human rights and advocating denial of genocide. This time around, Turkey’s geopolitics and economic threats has not been able to jeopardize doing the right thing,” said Khatchadorian.
“We also call upon President Obama to honor his pledge to support recognition of the Armenian Genocide. With more nations supporting legislation officially recognizing the Armenian Genocide and the courageous step taken by the French government, it is about time that that the leader of the free world and the members of Congress fight for justice and represent the United States as a shining example of democracy and good will,” added Khatchadorian.