Հայոց բանակն ապացուցել է, որ կարող է համեմատվել աշխարհի ցանկացած բանակի հետ: Այս մասին, այսօր` հունվարի 28-ին, «Եռաբլուր» պանթեոնում, լրագրողների հետ զրույցի ժամանակ հայտարարել է «Երկրապահ» կամավորական միության շտաբի նախկին պետ, Հայաստանի արտակարգ իրավիճակների նախարարի տեղակալ, գեներալ-մայոր Աստվածատուր Պետրոսյանը:
«Հայաստանին, հայկական բանակին իր ամբողջ հզորությամբ պատերազմ հայտարարելը, նրա պատմական տարածքների եւ արժեքների գրավմանը ձգտելը թշնամու կողմից առնվազն հիմարություն է: Ղարաբաղում մեր բանակը զարգացման առաջընթաց է ապրել, Իրաքում, Աֆղանստանում մեր խաղաղարարները ցույց են տվել, որ են իրենց պետության շահերը պաշտպանող հումանիտար բանակի ներկայացուցիչներ են», - հայտարարել է գեներալ-մայորը` նշելով, որ հայկական բանակը, լինելով տարածաշրջանում ամենալավը, կարող է համեմատվել եվրոպական յուրաքանչյուր բանակի հետ:
«Այսօրվա զինվածությունը, տեխնիկան, ինչպես նաեւ հայոց զինվորի ունակությունը կարող են լուծել յուրաքանչյուր հարց», - նշել է նա:
Ըստ Աստվածատուր Պետրոսյանի` հայոց բանակի ապագան մասնագիտական բարձրակարգ հիմքն է:  «Պետք է բարձրակարգ, հատուկ մասնագիտացված բանակ, անհրաժեշտ է, որ զինվորական գործը մասնագիտություն դառնա: Կարգապահություն, կարգապահություն եւ առաջ գնալու ձգտում` ահա Հայաստանի Զինված ուժերի հետագա ուղին», - ասել է ՀՀ Արտակարգ իրավիճակների փոխնախարարը:

Армянская армия доказала, что может сравниться с любой армией мира. Об этом в беседе с журналистами 28 января заявил бывший начальник штаба союза добровольцев «Еркрапа», заместитель министра по чрезвычайным ситуациям Армении, генерал-майор Аствацатур Петросян.
«Объявлять войну Армении, армянской армии со всей ее мощью, посягая при этом на ее исторические ценности и территории – для противника это по меньшей мере глупо. В Карабахе наша армия продвинулась вперед, в Ираке, Афганистане наши миротворцы показали, что являются представителями гуманной армией, защищающей интересы своего государства», - заявил генерал-майор, подчеркнув, что армянская армия, будучи лучшей в регионе, сопоставима с любой европейской.
«Сегодняшнее вооружение, техника, а также умение армянского солдата способны решить любой вопрос», - отметил он.
По мнению Аствацатура Петросяна, будущее армянской армии за профессиональной основой. «Нужна профессиональная, специализированная армия, необходимо, чтобы воинское дело стало профессией. Дисциплина, дисциплина и стремление вперед – вот дальнейший путь развития Вооруженных сил Армении», - резюмировал замминистра МЧС Армении.