Ֆրանսիայի Սահմանադրական խորհուրդն այսօր` հունվարի 31-ի առավոտյան, ընդունել է ցեղասպանությունների ժխտումը քրեականացնող օրինագծի դեմ հանդես եկող սենատորների դիմումը: Այս մասին France-Presse-ին հայտնել են Եվրոպական ժողովրդավարական եւ սոցիալական ժողով խմբակցությունից, որի ղեկավարը Ժակ Մեզարն է: Հենց նա է կանգնած Սահմանադրական խորհուրդ դիմելու նախաձեռնության հետեւում, գրում է ֆրանսիական «Le Figaro» թերթը:
Ներկայումս հավաքվել է 72 սենատորի ստորագրություն, թեեւ Սահմանադրական խորհուրդ դիմելու համար անհրաժեշտ էր ընդամենը 60 ստորագրություն: Նրանց շարքում են Սենատի փոխնախագահ Բարիզա Կիարին (Սոցիալիստական խմբակցություն), սոցիալիստ սենատորներ Գաետան Գորսը եւ Դիդյե Բուլանը, Սենատի նախկին նախագահ Քրիստիան Պոնսելեն եւ Սահմանադրական օրենքների հարցերով հանձնաժողովի նախկին նախագահ Ժան Ժակ Իեստը (իշխող «Միություն հանուն ժողովրդական շարժում»):
Եվրոպական դեմոկրատական եւ սոցիալական խորհրդի (RDSE) գրեթե բոլոր սենատորները, այդ թվում Ժան Պիեռ Շեվենեմանը եւ Ձախերի ռադիկալ կուսակցության (PRG) ղեկավար Ժան-Միշել Բեկը, ինչպես նաեւ Բնապահպանների խմբավորումը (այդ թվում դրա ղեկավար Ժան Վենսեն Պլասեն եւ Մշակույթի հարցերով հանձնաժողովի ղեկավար Մարի-Քրիստինա Բլանդեն) եւս ստորագրել են դիմումի տակ: Հանրապետական եւ Կենտրոնական միության (UCR) անդամներից ստորագրել են Ժակլին Գուրոն (Դեմոկրատական շարժում) եւ Ժան-Լեոնս Դյուպոսը` Սենատի փոխխոսնակը:
Նշենք, որ իշխող կուսակցության պատգամավոր Վալերի Բուայեի կողմից առաջադրված օրինագիծը Սենատի կողմից ընդունվել է հունվարի 23-ին: 86 սենատորներ դեմ են քվեարկել, 126-ը` կողմ:
Սահմանադրական խորհուրդը կարող է գրաքննության ենթարկել օրենքը, որը համարում է հակասահմանադրական, եթե նրան դիմել են 60 պատգամավոր, 60 սենատոր, պետության ղեկավարը, Ազգային ժողովի կամ Սենատի նախագահը: Սահմանադրական խորհրդին դիմելը կասեցնում է օրենքի պրոմուլգացիայի գործընթացը:
Նշենք, որ Սահմանադրական խորհրդի գործառույթները որոշակիորեն նման են Սահմանդրական դատարանի գործառույթներին: Օրինակ, Խորհուրդը չի կարող չեղյալ հայտարարել գործող օրենքը: Այն կարող է միայն եզրակացություն ընդունել օրինագծի հակասահմանադրական լինելու մասին, այն դեպքում, եթե այն մշակման փուլում է, կամ էլ նոր է ընդունվել, բայց դեռ ուժի մեջ չի մտել:

Конституционный совет Франции утром 31 января принял обращение сенаторов против законопроекта о криминализации отрицания Геноцида армян. Об этом агентству France-Presse сообщила фракция Европейского демократического и социального собрания (в основном левые радикалы) под председательством Жака Мезара, который стоит за этой инициативой, пишет французская «Le Figaro».
На данный момент было собрано 72 подписи сенаторов, хотя для обращения в Совет было необходимо всего 60 подписей. Среди них фигурируют заместитель председателя Сената Бариза Киари (Социалистическая фракция), два сенатора-социалиста Гаэтан Горс и Дидье Булан, бывший председатель Сената от правящего Союза за народное движение Кристиан Понселе и бывший председатель Комиссии по конституционным законам Жан-Жак Иест (тоже от Союза за народное движение).
Почти все сенаторы от Европейского демократического и социального собрания (RDSE) – среди них Жан-Пьер Шевенеман и председатель Радикальной партии левых (PRG) Жан-Мишель Беле,– а также от Экологической фракции – в том числе ее председатель Жан-Венсан Пласе и председатель Комиссии по культуре Мари-Кристин Бланден – также поставили свои подписи под обращением. Среди центристов Республиканского и центристского союза (UCR) подписались Жаклин Гуро (Демократическое движение) и Жан-Леонс Дюпон, заместитель председателя Сената.
Отметим, что законопроект депутата от правящей партии «Союз за народное движение» Валери Буайе был окончательно принят Сенатом 23 января. 86 сенаторов проголосовали против законопроекта, а 126 – за.
Конституционный совет может цензуровать закон, который он считает неконституционным, если в него обратится 60 депутатов, 60 сенаторов, глава государства, председатель Национального Собрания или Сената.
Отметим, что Конституционный совет должен в течение месяца вынести решение о конституционности текста закона. Обращение в Конституционный совет приостанавливает процесс промульгации закона.
Функции Конституционного совета Франции напоминают функции конституционного суда в других странах, однако они существенно уже. Например, Совет не может отменить действующий закон. Он может только  вынести суждение о неконституционности законопроекта, находящегося в разработке либо только что принятого, но тут же оспоренного и не вступившего в силу.