2011-ի ամռանը, Եգիպտոսի Լուքսորի արեւմտյան մասում ընթացող Ամենհոտեպ Երրորդի թաղման տաճարի պեումների ընթացքում կահիրեաբնակ հնագետ-եգիպտագետ, «ԻԿՕՄՕՍ/Հայաստան» կազմակերպության անդամ Հուրիկ Սուռուզյանի արշավախումբը հայտնաբերել էր Ամենհոտեպ Երրորդ փարավոնի ալեբաստրե արձանը /կոլոսը/: Մասնագետների պնդմամբ, այն համարվում էր Մեմնոնի կոլոսի հյուսիսային զույգը` կատարված Հաթնուբի քարհանքի քարով:
«ԻԿՕՄՕՍ/Հայաստան» ՀԿ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ այս երկու արձանները, որ հավանաբար կործանվել էին հզոր երկրաշարժից, մասնագետները համարում են բացառիկ` չափերի եւ պահպանվածության տեսանկյունից:
Հուրիկ Սուռուզյանն այսօր էլ-փոստով տեղեկացնում է, որ ընդամենը մի քանի օր առաջ` 2012թ. փետրվարի 13-ին Ամենհոտեպ Երրորդի կոլոսը հաջողվել է կանգնեցնել իր նախաստեղծ տեղում: Կոլոսի հանդիսավոր բացումը տեղի կունենա 2012թ. մարտի 1-ին` Եգիպտոսի Հնությունների հարցերով պետական նախարարի կողմից:

В ходе раскопок храма погребения египетского фараона Аменхотепа III в западной части египетского Люксора летом 2011 г. группа специалистов, возглавляемая проживающим в Каире археологом, египтологом и сотрудником организации ICOMOS/Armenia Гуриком Сурузяном обнаружила алебастровый колосс фараона. Эксперты отмечают, что находка является северным двойником колосса Мемнона и создана из камня, высеченного в карьерах Хатнуб.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе ICOMOS/Armenia, специалисты полагают, что два этих колосса пали в результате сильного землетрясения. Статуи считаются исключительными с точки зрения их сохранности.
Гурик Сурузян 17 февраля по электронной почте проинформировал, что всего несколько дней назад, 13-го числа, колосс Аменхотепа III удалось водрузить на его прежнее место, где он и был возведен. Торжественное открытие колосса состоится 1 марта.