Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնն, այսօր` փետրվարի 21-ին, այցելել է Հայաստանի ոստիկանության կրթահամալիր, հանդիպել կրթահամալիրի տնօրեն, գեներալ-լեյտենանտ Հովհաննես Վարյանին եւ նվիրաբերել մոտ 50.000 ԱՄՆ դոլար արժողությամբ լսարանային օգտագործման համակարգչային սարքավորումներ:
ԱՄՆ դեսպանատնից NEWS.am-ին հայտնում են, որ սարքավորումներն օգտագործվելու են ՀՀ ոստիկանության անձնակազմի ուսուցման եւ վերապատրաստման նպատակով:
ԱՄՆ պետքարտուղարության Թմրամիջոցների դեմ պայքարի եւ իրավապահ համագործակցության ծրագրի կողմից նվիրաբերված սարքավորումները նախատեսված են ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրում կրթական եւ ուսուցողական ռեսուրսների բարելավման համար: Սարքավորումները ներառում են համակարգիչներ, տպիչներ, պրոյեկտորներ եւ սկաներներ:
Այս նվիրատվությունը մաս է կազմում ԱՄՆ Կառավարության կողմից իրավապահ մարմիններին ցուցաբերվող աջակցության ծրագրի, որն ուղղված է Հայաստանի իրավապահ կառույցների կարողությունների հզորացմանը հանցավորության դեմ պայքարի եւ արդարադատության ասպարեզում:
Նախկինում ՀՀ ոստիկանությանը տրամադրված աջակցությունը ներառել է Ոստիկանության ուսումնական կենտրոնի վերանորոգում, ՀՀ ոստիկանության ակադեմիային սարքավորումների նվիրաբերում եւ համագործակցություն տարածքային համակարգչային ցանցի ստեղծման ընթացքում: Անցյալում համակարգչային տեխնիկա է նվիրաբերվել ՀՀ ոստիկանության անօրինական միգրացիայի, մարդկանց թրաֆիքինգի, թմրամիջոցների եւ կիբեր հանցագործությունների դեմ պայքարի բաժիններին: Ծրագրի շրջանակներում նաեւ անցկացվել են վերապատրաստման եւ կարողությունների զարգացման դասընթացներ` անդրազգային հանցավորության դեմ պայքարի եւ կանխարգելման նպատակով:
ԱՄՆ կառավարությունը Հայաստանում իրավապահ մարմիններին եւ արդարադատության համակարգին աջակցելու նպատակով տարեկան տրամադրում է մոտավորապես 3 միլիոն ԱՄՆ դոլար:

YEREVAN.-  U.S. Ambassador to Armenia John Heffern visited and toured Armenia’s Police Educational Complex on Tuesday, where he met its director, Lieutenant-General Hovhannes Varyan, and donated approximately $50,000 of classroom computer equipment.  The equipment will be used for the education and training of police personnel.
Donated by the U.S. Department of State’s Bureau of International Narcotics Control and Law Enforcement Affairs, the equipment is intended to enhance the educational and training resources in the Police Educational Complex.  The equipment includes desktop computers, printers, projectors and scanners.
This current donation is part of the U.S. Government’s comprehensive law enforcement assistance program that aims to strengthen the ability of Armenian law enforcement structures to combat crime effectively and to administer criminal justice fairly.
Previous assistance provided to the Armenian Police has included the renovation of the Police Induction Center, equipment donations to the Police Academy, and cooperation in the establishment of a nationwide computer network.  Computer equipment has previously been donated to the anti-illegal migration, anti-trafficking in persons, anti-narcotics, and anti-cyber crime units of the Police. Training and capacity-building in the combating and prevention of transnational crimes has also been regularly provided.
The U.S. Government annually provides approximately $3 million in law enforcement and criminal justice assistance to Armenia.