2012 թ. հուլիսից ուժային կառույցների կենսաթոշակառուների կենսաթոշակները կվճարվեն միայն անկանխիկ, իսկ դրա անհնարինության դեպքում` չեն վճարվի (որոշ բացառություններով): Նման որոշում է պատրաստել ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարությունը, որը ներկայացվելու է կառավարության փետրվարի 23-ի նիստի հաստատմանը:
Որոշումը վերաբերում է պաշտպանության նախարարության, արդարադատության նախարարության, Հայաստանի փրկարար ծառայության, ՀՀ ոuտիկանության, ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության համակարգերին: Ներկայում այդ կենսաթոշակները վճարվում են այդ մարմինների եւ «ՎՏԲ-Հայաստան» բանկի միջև կնքված պայմանագրերի համաձայն:
Սկսած 2012 թ. հուլիսից` այս համակարգերի կենսաթոշակառուներն իրավունք կստանան ինքնուրույն ընտրել այն բանկը, որից ցանկանում են ստանալ կենսաթոշակ: Այդ նպատակով բանկին կտրվի ամսական 30 դրամ ծառայության վճար:

Начиная с июля 2012 г. пенсии вышедших на заслуженный отдых сотрудников силовых структур будут выплачиваться только безналично, а если это невозможно, то выплачиваться вовсе не будут (за некоторым исключением). Такое решение подготовило Министерство труда и социальных вопросов Армении. Проект решения будет представлен на заседании правительства Армении 23 февраля.
Решение касается систем Министерства обороны, Министерства юстиции, Спасательной службы Армении, полиции, Службы национальной безопасности Армении. Сегодня пенсии бывшим сотрудникам этих ведомств выплачиваются в соответствии с договорами между перечисленными структурами и банком «ВТБ-Армения».
Начиная с июля 2012 г. вышедшие на пенсию сотрудники этих структур получат возможность самим выбирать банк, который будет выдавать им пенсии. Для этого каждый месяц банку будет отчисляться 30 драмов (менее $0,07) за услугу.