Հայաստանի գյուղատնտեսության նախարարությունը ստուգում է արտասահմանյան թռչնամիսը հայրենականի անվան տալ իրացնելու փաստերը: Այս մասին, այսօր` մարտի 7-ին, լրագրողներին հայտնել է Հայաստանի գյուղատնտեսության նախարարի տեղակալ Գրիգոր Բաղյանը (ֆոտոռեպորտաժ): Նրա խոսքով` մոտ երկու շաբաթ առաջ ահազանգեր են եղել, որ հավի միսն արտասահմանից ներկրվում է Հայաստան, փաթեթավորվում եւ իրացվում ինչպես տեղական արտադրանք:
«Բնականաբար, թարմ միսն այդպես անելը գործնականում անհնար է, հետեւաբար խոսքը սառեցվածի մասին է: Սառեցվածի դեպքում ծագումը ստուգելը շատ ավելի դժվար է, քան թարմ մսի դեպքում»,- հստակեցրել է Բաղյանը: Նրա խոսքով` ստուգումները կանցկացվեն շարունակաբար:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի ազգային վիճծառայության տվյալներով` 2011թ. երկրում մսի արտադրությունը, ներառյալ թռչնամսինը, կազմել է 128 հազար տոննա: Ներկրումը կազմել է 57 հազար տոննա, հիմնականում` թռչնամիս:

Министерство сельского хозяйства Армении проверяет факты реализации импортного птичьего мяса под видом отечественного. Об этом заявил журналистам 7 марта первый замминистра сельского хозяйства Армении Григор Багиян (фоторепортаж). По его словам, примерно две недели назад были получены сигналы о том, что куриное мясо из-за рубежа импортируется в Армению, упаковывается и реализуется как местное.
«Естественно, со свежим мясом сделать этого практически невозможно, поэтому речь идет о замороженном. Здесь проверить происхождение гораздо труднее, чем со свежим», – пояснил Багиян. По его словам, проверки будут продолжены и дальше.
Напомним, что по данным Нацстатслужбы Армении, в 2011 году производство мяса, включая птицу, составило в стране 128 тысяч тонн.  Импорт составил 57 тысяч тонн - в основном птичьего мяса.