NEWS.am-ի հարցազրույցը` որոնողափրկարարական  եւ պարաշուտա-դեսանտային ծառայության N-րդ զորամասի ղեկավար, Հայաստանի պարաշյուտային սպորտի առաջին դասի հրահանգիչ-պարաշյուտիստ Քրիստինա Իլիկչյանի հետ:
Պատմեք Ձեր մասին, երբվանի՞ց եք սկսել զբաղվել պարաշյուտային սպորտով:
Եթե խոսենք աշխատանքի մասին, ապա ծառայութայն մեջ  եմ արդեն 20 տարի: Բայց կյանքն ինձ  պարաշյուտային սպորտի հետ ավելի վաղ էր կապել: Իմ առաջին թռիչքը կատարել եմ  14 տարեկանում: Հետո սկսվել է սպորտային կարիերան, իսկ հետո հրապարունքն աստիճանաբար վերածվեց մասնագիտության:
Ինչո՞ւ  հատկապես պարաշյուտային սպորտը: Ինչ որ մեկն ընտանիքում զբաղվո՞ւմ էր դրանով:
Ոչ, բացարձակապես: Եթե ինձ իմ առաջին թռիչքից մի երկու տարի առաջ ասեին, թե ինչպես կդասավորվի իմ հետագա ճակատագիրը, շատ կզարմանայի: Ամեն ինչ ստացվեց տարերայնորեն: Հավանաբար, պատճառներից մեկն այն էր, որ այդ ժամանակ ես սպորտի բոլոր ձեւերով  հասցրել էի զբաղվել (ծիծաղում է-խմբ): Դպրոց եկան ԴՈՍԱԱՖ-ի հրահանգիչները` պատանի պարաշյուտիստների ընտրելու: Պարաշյուտային սպորտն ինձ համար նորություն էր, մեր դասարանից շատ ցանկացողներ կային: Ճիշտ է, հետո մնացինք ես եւ ընկերուհիս` Լարիսա Սարգսյանը, ով ներկայումս իմ գործընկերն է: Մենք ընկերություն ենք անում երկրորդ դասարանից: Սկզբում ծնողներս տեղյակ չէին  հրապուրանքից: Իմանալով` նրանք լուրջ չընդունեցին` ասելով, թե արագ կձանձրացնի: Հետո անհանգստանցան: Մայրս ասաց` եթե վնասվածք ստանաս` կսպանեմ: Հետո, երբ սկսեցին ակտիվ հավաքները, փորձում էին արգելել, ստիպված էի դուրս գալ տնից` քանի դեռ քնած էին: Հետո սովորեցին:
Հավաքականի կազմում շատ մրցումներ են եղել: Իմ լավագույն արդյունքը` համամիութենական մրցաշարում 9 -րդ տեղն էր: Հայաստանի եռակի չեմպիոն եմ եղել, ընդ որում` երկու անգամ բացարձակ: Թիմային մրցումներում երրորդ տեղն եմ զբաղեցրել:
Ձեր պաշտոնները շատ տպավորիչ են հնչում, պարտականությունները նույնպես շա՞տ են:
Պարտականությունները շատ են, եւ աշխատանքային օրն էլ չկանոնակարգված է, քանի որ եթե պետք է ավարտել մարդու պատրաստականությունը, հետոյին թողնել չի կարելի: Իմ աշխատանքը կուրսանտների թե տեսական, թե ցամաքային պատրաստականությունն է,  քանի որ ապագա օդաչուները պետք է անպայման սկզբում պարաշյուտով թռչեն, միայն դրանից հետո են նրանց թողնում թռիչքի: Այնուհետեւ` աշխատանք հիմնական թռիչքային կազմի, ֆեդերացիայի հետ: Պետք է նաեւ հոգեբան լինել, քանի որ մարդուն թռիչքի պատրաստելը մեխանիկական աշխատանք չէ:
Աշխատանք, տնային տնտեսություն, երեխա, շուն` ինչպե՞ս եք հասցնում:
Դե, ինչ-որ բան անում եմ մինչ աշխատանքի գնալը, ինչ-որ բան` աշխատանքից գալուց հետո: Բոլորին պետք է ժամանակ տրամադրել, այդ թվում` շանը: Եւ աշխատանքում  կանանց համար ներողամտություն նախատեսված չէ:  Դե եթե ամուսինդ նաեւ քո ղեկավարն է (Պարաշյուտային սպորտի ֆեդերացիայի ղեկավարը Թեւոս Իլիկչյանն է– խմբ), եւ եթե ինչ-որ բան ինչ-որ մեկին կարող է ներվել, ապա ոչ ինձ: Երբեմն կատակով ասում եմ ամուսնուս` ամեն ինչ կասես վաղը, աշխատանքի ժամանակ:
Իսկ Ձեր որդին թռչե՞լ է պարաշյուտով:
Ներսեսը 15 տարեկան է, եւ պատրաստվում է  պարաշյուտով թռչել այս տարի: Թեեւ նա արդեն երկու անգամ նման թռիչք կատարել է` չիմանալով այդ մասին, երբ հղի էի եւ երբ չգիտեի այդ մասին: Մանկության մեծ մասը որդիս անցկացրել է աերոդրոմում:

Интервью Новости Армении – NEWS.am с начальником поисково-спасательной и парашютно-десантной службы N-ской части, инструктором-парашютистом первого класса Федерации парашютного спорта Армении Кристиной Иликчян.
Расскажите немного о себе, как давно вы занимаетесь парашютным спортом?
Если говорить о работе, то на службе уже 20 лет. Но жизнь связала меня с парашютным спортом раньше. Свой первый прыжок я сделала в 14 лет, 29 марта. Потом началась спортивная карьера, я занималась в составе сборной Армении по парашютному спорту. Потом увлечение постепенно переросло в профессию.
Почему именно парашютный спорт? Кто-то в семье занимался?
Нет, абсолютно. Если бы мне сказали за пару лет до моего первого прыжка о том, как сложится дальше судьба,  я бы очень удивилась. Все получилось стихийно. Наверно, одна из причин в том, что всеми видами спорта я к тому времени успела позаниматься (смеется – ред). Пришли в школу инструктора ДОСААФ набирать юных парашютистов. Парашютный спорт - это было что-то новенькое для меня. Из нашего класса было очень много желающих. Если я правильно помню, только девочек было шестеро. Правда, потом остальные отсеялись, и остались я и моя подружка, Лариса Саркисян, ныне моя коллега. Мы дружим со второго класса. Сначала родители были не в курсе увлечения. Узнав, не воспринимали всерьез, говорили – скоро надоест. Беспокоились. Как сказала моя мама – разобьешься, убью! Потом, когда начались активные сборы, пытались запретить, приходилось удирать из дома, пока спят. Потом привыкли.
В составе сборной было много соревнований, выездных сборов. Мой личный наилучший результат - это 9 место на союзных соревнованиях. Троекратная чемпионка Армении, в том числе дважды абсолютная. В командных соревнованиях третье место. Кроме того, участвовала в соревнованиях в качестве судьи.
Ваши должности звучат очень внушительно, обязанностей, конечно, тоже много?
Обязанности большие и ненормированный рабочий день, ведь если надо завершить подготовку человека или там сложить парашюты, отложить на потом нельзя (Кристина улыбается – ред). Моя работа - это и теоретическая и наземная подготовка курсантов, поскольку будущие летчики обязательно должны сначала выполнить прыжки с парашютом, только потом их допускают к полетам, затем работа с основным летным составом,  работа с Федерацией. Приходится быть и психологом, потому что готовить человека к прыжку это далеко не механическая подготовка.
Работа, домашнее хозяйство, ребенок, собака – как вы все успеваете?
Ну, что-то делаю до ухода на работу, что-то после возвращения домой, когда все накормлены. Всем надо время уделить, включая собаку. И на работе – поблажек ввиду того, что женщина, не предусмотрено. Да еще когда твой муж еще и твой начальник на работе (президент Федерации парашютного спорта Тевос Иликчян – ред) – если что-то кому-то может быть простительно, то только не мне. Я иногда в шутку говорю мужу – все выскажешь завтра, на работе.
А Ваш сын прыгал с парашютом?
Нерсесу 15 лет, и он собирается прыгнуть с парашютом в этом году. Хотя на самом деле он дважды прыгал, сам того не желая – я была беременна им, и на тот момент пока не знала. Так что у него два незапланированных прыжка. Могу сказать, что значительную часть детства сын провел на аэродроме.