Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի գլխավոր տնօրեն Մաքսիմ Հակոբյանը NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում պատմում է 2011-2012 թթ արտադրության ծավալների մասին: Ընկերությունում մտադիր են հանքանյութի վերամշակման ծավալները հասցնել տարեկան մինչեւ 25 մլն տոննայի` ներկայիս 15-17 տոննայի դիմաց: Համապատասխան նախագծի շուրջ պայմանավորվածությունն արդեն ձեռք է բերվել:
«Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» շահագործում է Քաջարանի հանքավայրը, որը Հայաստանում պղնձի եւ մոլիբդենի խոշորագույն հանքավայրն է: Կոմբինատի բաժնետերերն են գերմանական «Cronimet Mining»-ը (60%), «Երեւանի մաքուր երկաթի գործարանը» (15%), «Armenian Molybdenum Production» ընկերությունը եւ «Զանգեզուր Մայնինգ» ընկերությունը (12,5-ական տոկոս):
Ինչպիսի՞ն է եղել արդյունահանման եւ վերամշակման ծավալները 2011 թվականին:
2011 թվականի ընթացքում մենք վերամշակել ենք 15 մլն տոննա հանքաքար: 2012-ին նախատեսում ենք 17 մլն տոննա: 2011 թվականին մենք արտադրել ենք շուրջ 90 հազար տոննա պղնձի խտանյութ` միջինը 26,5 տոկոս պարունակությամբ եւ 9100 տոննա մոլիբդենի խտանյութ` 49 տոկոս պարունակությամբ: Այս տարի մենք պատրաստվում ենք արտադրել մոտ 120 հազար տոննա պղնձի խտանյութ եւ ավելի քան 10 հազար տոննա մոլիբդենի խտանյութ:
Մոլիբդենի խտանյութը վերամշակվում է Հայաստանում. 60 տոկոսը «Մաքուր երկաթի գործարանում», իսկ 40 տոկոսը` «Armenian Molybdenum production» ընկերությունում:
Ինչ վերաբերում է պղնձի խտանյութին, այս տարի մենք նախատեսում ենք մոտավորապես կրկնապատկել դրա մատակարարումները Ալավերդու` ACP ընկերության պղնձաձուլական գործարան: Համապատասխան պայմանագիրն արդեն ստորագրվել է եւ ամսական մենք այնտեղ կմատակարարենք 3500 տոննա խտանյութ:
Մնացած խտանյութն արտահանվում է Բուլղա՞րիա, Aurubis-ի Պիդրոպի գործարան:
Կան ուղղություններ, մենք դրանց հետ աշխատանքներ ենք տանում:
Աշխատանքներ տարվու՞մ են հանքավայրի ընդարձակման ուղղությամբ:
Մենք նախատեսում ենք զգալիորեն ավելացնել հանքի վերամշակման ծավալները` տարեկան մինչեւ 25 միլիոն տոննա: Համապատասխան նախագիծը կկազմի Vallex Group կոնցեռնի «Լեռնամետալուրգիական ինստիտուտ» ՓԲԸ-ն: Դա բավականին մեծ ծավալ է, եւ եթե աշխատանքները հաջողությամբ ավարտվեն, մենք մոտ երեք անգամ կգերազանցենք վերամշակման խորհրդային ծավալները:
Նման ծավալները կապված են նաեւ հանքի ընդարձակման հետ: Դրա հարավային հատվածում մենք արդեն հորատման եւ նախապատրաստական ինտենսիվ աշխատանքներ ենք իրականացնում: Աշխատանքներ են տարվում նաեւ հյուսիսային հատվածում: 2012-ին մենք նախատեսում ենք հորատել մոտ 5 հազար մետր:
Իսկ գործարանն ունի՞ ծրագիր` ռեինումից բացի այլ հազվագյուտ մետաղների կորզման վերաբերյալ:
Մեր ձեռքի տակ եղած տեխնոլոգիաներով դա հազիվ թե հաջողվի, քանի որ դրանց բաղադրությունը քիչ է: Այդ նույն ծախսերը կարող ենք ուղղել մեր հիմնական արարդանքի որակի բարձրացմանը:
Եվս մեկ արտադրող վերջերս հայտարարեց զտման արտադրություն բացելու ծրագրերի մասին` նույն տարածաշրջանում, որտեղ դուք եք աշխատում: Հնարավո՞ր է, որ ԶՊՄԿ-ն ապագայում վերադառնա մաքուր պղնձի ձուլման նախագծին:
Ժամանակին, եթե հիշում եք, մենք մեծ աշխատանք ենք արել: Ֆինլանդիայում անթափոն տեխնոլոգիաների փորձնական մինի-գործարան էինք կառուցել եւ ցանկանում էինք տեղայնացնել Հայաստանում` արյդունաբերական մասշտաբով: Մենք լուրջ քննարկումներ իրականացրինք, բարձր մակարդակի մասնագետներ հրավիրեցինք, որ նրանք ուսումնասիրեն նախագիծն ու հայտնեն իրենց կարծիքը: Ներկայումս նախագիծը հետաձգվել է, երկրում բավական քանակությամբ խտանյութ չի արտադրվում նման գործարանի համար: Իսկ արտերկրից խտանյութի ներմուծումը լուրջ բարդությունների հետ է կապված: Սակայն, հաշվի առնելով, որ արտադրության ծավալներն ավելացնելու մտադրություն ունենք թե մենք, թե մեր գործընկեր ACP-ն, այդ դեպքում ժամանակի ընթացքում կարող են կոնկրետ քայլեր ձեռնարկվել:
Ժամանակին ձեր ձեռնարկություն էին այցելել Polska Miedz ընկերության մասնագետները, որոնք նշել էին, որ պղնձի զտումը կարելի է իրականացնել հյուսիսային Իրանից խտանյութի ներմուծմամբ: Որքանո՞վ է հեռանկարային նման տարբերակը:
Նման գործարանները հումքի նվազագույն ծավալի կարիք ունեն, ուստի մի շարք դեպքերում մշակում են նաեւ արտերկրի արտադրանքը: Այլ հարց, որ կարելի է վերականգնել նախկին արտադրությունը, օրինակ` Ալավերդու գործարանը (խորհրդային ժամանակներում այնտեղ նաև մաքուր պղինձ էր արտադրվում - Խմբ): Բնականաբար, նման նախագիծը կարող է կրկին գործարկվել հին գործարանի հիմքի վրա, որտեղ մասնագետներ եւ հումք կա: Երբ սկսվի Թեղուտի հանքավայրի շահագործումը, այն ժամանակ էլ, կարծում եմ, ինքստինքյան մեր երկրում պղնձի ավելի խորը մշակման  հարցը կծագի: Այդ հիմքի վրա կարելի է գործարկել արդյունաբերության մյուս ուղղությունները:
Որքա՞ն կլինի արտադրական նեդրումների ծավալը 2012թ.:
Երբ մենք սեփականաշնորհեցինք գործարանը 2004թ. վերջին, բաժնետերերը կառավարության հետ պայմանագիր կնքեցին 197 մլն դոլարի ներդրումների մասին: Այս պահի դրությամբ ներդրումների ընդհանուր ծավալը կազմել է 450 մլն, դրանցից մաքուր արտադրականները` ավելի քան 300 մլն դոլար (սոցիալական ծրագրերը մեզ համար եւս ներդրումներ են, ուղղակի մենք ճիշտ չենք համարում դրանց մասին ավելորդ անգամ հիշատակել): Այն ժամանակ նախատեսվում էր առաջին փուլում վերամշակել տարեկան 12,8 մլն տոննա հանքանյութ: Այժմ մենք անցել ենք 15 մլն-ի շեմը եւ ձգտում ենք աստիճանաբար ավելացնել ծավալները:
Բնականաբար, ծրագիրը կապված է հանքավայրի ընդլայնման հետ, ինչի մասին արդեն նշեցի: Այդ կապակցությամբ կան համայնքի տարածքային խնդիրներ, որոնք պետք է լուծել ճիշտ կերպով, որ մարդկանց մոտ արդարացի վրդովմունք չառաջանա:
Լուծումներ գտե՞լ եք:
Իմ կողմից առաջարկ է արվել, որը արժանացել է բաժնետերերի հավանությանը, Կապանում բազմահարկ շենք կառուցելու մասին, այն դեպքում եթե բնակիչները ցանկանան տեղափոխվել բնակարաններ: Եթե կցանկանան ապրել սեփական տներում, նոր տեղում, հողատարածքներով, ինչպիսիք ունեցել են նախկինում, մենք դրա համար էլ միջոցներ կհատկացնենք: Գյուղում կան շատ գրանցվածներ, բայց իրականում այնտեղ 10-12 ընտանիք է ապրում: Առանց նրանց խնդիրների լուծման մենք որեւէ քայլ չենք ձեռնարկի: Կարծում եմ` լավ պայմաններ ենք առաջարկում բնակիչներին, բայց եթե մարդիկ չհամաձայնեն, մենք հետագա քայլեր չենք ձեռնարկի:

В интервью Новости Армении – NEWS.am генеральный директор ЗАО «Зангезурский медно-молибденовый комбинат» Максим Акопян рассказывает об объемах производства 2011 – 12 гг. В планах компании – довести  объем переработки руды до 25 млн. тонн в год при нынешних 15 -    17 млн. Договоренность о разработке соответствующего проекта уже достигнута.
Справка: «ЗММК» эксплуатирует Каджаранское месторождение, крупнейшее в Армении по запасам меди и молибдена. Акционеры комбината – германская «Cronimet Mining» (60%), ОАО «Ереванский завод чистого железа» (15%), ООО «Armenian Molybdenum Production» и ООО «Зангезур Майнинг» (по 12,5%).
Каким стал объем добычи и переработки в 2011 году?
В течение 2011 года мы переработали 15 млн. тонн руды. В 2012 году планируем 17 млн. тонн. В 2011 году мы произвели около 90 тысяч тонн медного концентрата со средним содержанием 26,5% и около 9100 тонн молибденового концентрата с содержанием 49%. В этом году мы собираемся произвести около 120 тысяч тонн медного концентрата и более 10 тысяч тонн молибденового. Молибденовый концентрат перерабатывается в Армении: на 60% - ОАО «Завод чистого железа» и на 40% - ООО «Armenian Molybdeтuь production». Что касается медного концентрата, то в этом году мы предусматриваем примерно вдвое – чуть меньше, чем вдвое – увеличить его поставки на медеплавильный завод компании ACP в Алаверди.  Соответствующий договор уже подписан, и в месяц мы будем поставлять туда по 3500 тонн концентрата.
Остальной концентрат экспортируется в Болгарию, на завод «Aurubis» в Пидропе?
Есть налаженные направления, мы ведем с ними работу.
Ведете ли вы работы по расширению месторождения?
В перспективе мы планируем значительно увеличить объем переработки руды – до 25 млн. тонн в год. Соответствующий проект составит для нас ЗАО «Горно-металлургический институт» концерна «Vallex Group». Это достаточно крупный объем, и, в случае успешного окончания работы, мы примерно в три раза превысим советские объемы переработки руды.
Такой объем зависит и от расширения месторождения. На его южном крыле мы уже ведем интенсивные работы – как буровые для доразведки, так и подготовительные. Ведем работы и на северном крыле. В 2012 году мы собираемся пройти примерно 5 тысяч м разведочных скважин.
Есть ли у комбината программы по извлечению других редких металлов, помимо рения?
С сегодняшними технологиями, которые мы имеем в нашем распоряжении, это едва ли удастся сделать на уровне рентабельности, так как их концентрация очень невелика. Те же расходы мы можем направить на повышение качества нашей основной продукции.
Еще один производитель недавно заявлял о планах открытия аффинажного производства в том же регионе, где работаете вы – в Сюнике, на юге страны. Возможно ли, что и ЗММК в будущем вернется к проекту выплавки чистой меди?
В свое время, если помните, мы провели большую работу. В Финляндии мы построили пробный мини-завод по безотходной технологии и хотели его локализовать в Армении в промышленных масштабах. Мы провели серьезные обсуждения, пригласили специалистов высокого уровня, чтобы они изучили проект и высказали свое мнение. В настоящее время проект отложен – в стране пока не производится достаточно концентрата для такого завода. А импорт концентрата из-за рубежа связан с серьезными трудностями. Однако, учитывая, что увеличивать объемы производства собираемся и мы, и наш партнер ACP – они, как вы знаете, интенсивно работают, чтобы освоить новое месторождение – в этом случае с течением времени могут быть сделаны конкретные шаги.
В свое время предприятие посещали специалисты компании «Polska Miedz», которые отметили, что аффинаж меди можно организовать с импортом концентрата из северного Ирана. Насколько перспективен такой вариант?
Такие заводы нуждаются в минимальном пороге сырья, поэтому в ряде случаев они перерабатывают и зарубежное. Другое дело, что можно и восстановить прежние производства – например, завод в Алаверди (в советское время там производилась и чистая медь - Ред). Естественно, такой проект может быть сделан заново, на основе старого завода, где есть специалисты и опыт. Когда начнется эксплуатация Техутского месторождения, тогда, думаю, сам собой встанет и вопрос более глубокой переработки меди в нашей стране. На этой базе можно задействовать и другие направления промышленности.
Каким станет объем инвестиций в производство в 2012 году?
Когда мы приватизировали завод в конце 2004 года, акционеры заключили договор с Правительством об инвестициях в $197 млн. На данный момент общие инвестиции превысили $450 млн., из них чисто производственные – $300 млн. (социальные программы для нас – тоже инвестиции, просто мы не считаем верным часто о них упоминать). В то время предусматривалось на первом этапе перерабатывать 12,8 млн. т руды в год. Сейчас мы перешли рубеж 15 млн. в 2011 году и стремимся постепенно увеличивать этот объем.
Естественно, программа будет связана с расширением рудника, о чем я уже упомянул. В связи с этим есть территориальная проблема общины, которую нужно решить правильным образом, чтобы у людей не возникло справедливого недовольства.
Нашли ли уже решение?
С моей стороны выдвинуто предложение, одобренное акционерами, о строительстве многоэтажного дома в Капане – в случае, если жители захотят переселиться в квартиры. Если захотят жить в собственных домах на новом месте, с земельными участками, какие имели раньше, мы и на это выделим средства. В деревне вообще есть  много прописанных, но в реальности там живет 10 – 12 семей. Без решения их вопросов мы не станем предпринимать каких-либо шагов. Мы думаем, что условия предлагаем для жителей хорошие, но если люди на них не согласятся, мы не будем предпринимать дальнейших действий.