«Արմավիա» ավիաընկերությունը, «Զվարթնոց» օդանավակայանը կոնցեսիոն հիմունքներով շահագործող «Արմենիա միջազգային օդանավակայաններ» ընկերությանը (ԱՄՕ) պարտք է 5.3 մլկ եվրո` վերջին 6 ամսվա գործունեության արդյունքում: Այդ մասին, այսօր` մարտի 15-ին, մամուլի ասուլիսում հայտարարեց ԱՄՕ-ի գործադիր տնօրեն Մարսելո Վենդեն: Նրա խոսքով` ԱՄՕ-ն զիջումների է գնացել «Արմավիային»` ընդունելով ուղեւորասպասարկման սակագինը նվազեցնելու նրա պահանջը:
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 1-ից այդ սակագինը սահմանվել էր 20 եվրո: Ըստ Մ. Վենդեի` ԱՄՕ-ն գնացել է այդ զիջման` ակնկալելով ստանալ պարտքը, որը պետք է մարվի մարտի 31-սեպտեմբերի 1 ժամանակահատվածում: Սակայն Մ. Վենդեն հայտարարեց, որ եթե «Արմավիան» մարտի 31-ին չկատարի իր առաջին վճարումը, ինչպես նաեւ պատշաճ չվճարի ընթացիկ սպասարկումների համար, ապա համաձայնագիրը չեղյալ կհայտարարվի: Մ. Վենդեն նշեց, որ երեք բանկերից վարկ են վերցրել, որոնց մարումները ժամանակին կարող են իրականացնել միայն «Արմավիայի» պարտքերը ստանալուց հետո: «Աշխարհում առաջին դեպքն է, երբ ավիաընկերությունը բողոքում է օդանավակայանից: Ցանկացած տեղ օդանավակայանի սպասարկման ծախսը ավիաընկերության ծախսերում փոքր մասի է կազմում»,- ասաց արգենտինացի մենեջերը:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչության մամուլի քարտուղար Նելլի Չերչինյանը մարտի 13-ին հայտարարել էր, որ «Արմավիան» եւ ԱՄՕ-ն կարողացել են համաձայնության գալ: Սակայն այսօր ԱՄՕ մամուլի ծառայությունը հաղորդագրություն է տարածել այն մասին, որ «Արմավիան» 4 օր տեւած բանակցություններից հետո դուրս է եկել բանակցային գործընթացից:

YEREVAN. – As a result of the past six-month activities, Armavia Airline Company owes €5.3 million to “Armenia” International Airports (AIA) Company, which operates capital Yerevan’s Zvartnots International Airport, AIA Executive Director Marcello Vende stated during a press conference on Thursday.
In his words, AIA had gone to a concession with Armavia and accepted the latter’s request to reduce the passenger service fee. And as of February 1, this fee was set at €20.
According to Vende, AIA had agreed to this concession in anticipation of receiving the debt that needs to be repaid between March 31 and September 1. But he announced that if Armavia does not make its first payment and duly pay for the current services on March 31, their agreement will be declared null and void.
“This is the world’s first case when the airline company is complaining against the airport. Everywhere the airport’s service cost comprises a small portion in the expenditures of an airline company,” the Argentinean manager said.
To note, Armenian General Department of Civil Aviation Press Secretary Nelly Cherchinyan on Tuesday stated that Armavia and AIA were able to reach an agreement. But on Thursday AIA released a statement informing that following the four-day negotiations, Armavia withdrew from the talks.