Հայաստանի հանրապետական կուսակցությունը շանս չունի նույնիսկ խորհրդարան անցնելու:  Այս մասին, այսօր՝ մարտի 21-ին, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց  ՀԱԿ անդամ, նախկին քաղաքապետ Վահագն Խաչատրյանը՝ հավելելով, որ «նրանց միակ շանսն իրենց ադմինիստրատիվ ռեսուրսն է, որը հնարավորություն կտա 10 տոկոս ձայն հավաքել»:
ՀԱԿ անդամը նշեց, որ իրենց ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս, որ ՀԱԿ-ն առաջին տեղում է, եթե մեկ տարի առաջ ընտրություն լիներ, ապա իրենք կստանային 50 տոկոս ձայն: Նրա փոխանցմամբ՝ թեեւ այժմ մի փոքր նվազել է Կոնգրեսի ընտրազանգվածը, բայց շարունակում են լինել առաջին տեղում, իսկ այն նվազել է՝ պայմանավորված հայաստանյան քաղաքական գործընթացներով, արտագաղթով եւ մի շարք այլ հանգամանքներով:
Երկրորդ տեղում, ըստ ՀԱԿ-ի տվյալների, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունն է, «Օրինաց երկիր» կուսակցությունն ընդհանրապես չկա, իսկ Հայ հեղափոխական դաշնակցությունը կհավաքի 5-7 տոկոս ձայն, այնուհետեւ «Ժառանգությունն» է:
Անդրադառնալով ընտրակաշառք բաժանելու խնդրին՝ Վ. Խաչատրյանը նշեց, որ ՀԱԿ-ը փող ունի միայն նախընտրական քարոզչության համար, եւ իրենց երբեք թույլ չեն տա ձայն գնել, դա ՀԱԿ-ի մտքով էլ չի անցնում: Վահագն Խաչատրյանը տեղեկացրեց նաեւ, որ մտնում են մի պայքարի մեջ, որտեղ  իրենց ակնկալիքներն ամենամեծն են, ցանկանում են հնարավորինս մեծամասնություն կազմել ԱԺ-ում, թեեւ որեւէ քվոտա չեն սահմանել: Իսկ իշխանության հետ ՀԱԿ-ը պատրաստ է համագործակցել, եթե խոսքը վերաբերի, Լեռնային Ղարաբաղի խնդրին, իշխանափոխությանը, Սերժ Սարգսյանի հրաժարականին:
Ինչ վերաբերում է իշխանության կողմից հնչող խոստումներին, որ բացառապես արդար ընտրություններ են լինելու, Վահագն Խաչատրյանը նկատեց. «Ես նրանց խոսքի գինը գիտեմ»: Նա կարծում է, որ իշխանությունն ամեն ինչի պատրաստ է ընտրվելու համար, իսկ արդար ընտրությունը կախված  է իրենցից եւ ժողովրդից: Ի դեպ, նրա համոզմամբ՝  1996թ-ի ընտրությունները բացառապես արդար էին:

Республиканская партия Армении не имеет шансов даже пройти в парламент.  Такое мнение на встрече с журналистами 21 марта выразил член оппозиционного Армянский национального конгресса, экс-мэр Еревана  Ваагн Хачатрян, добавив,  что  «их единственный шанс – административный ресурс, который даст возможность набрать 10% голосов».
Оппозиционер отметил, что их исследование показывает: АНК на первом месте, если бы выборы состоялись год назад, то они бы получили 50% голосов. Хотя сейчас электорат Конгресса стал чуть меньше, но они продолжают оставаться на первом месте. А уменьшение электората обусловлено политическими процессами в Армении, миграцией и рядом других обстоятельств.
На втором месте, по данным АНК, находится партия «Процветающая Армения», партии «Оринац еркир» на горизонте вообще нет, а АРФ Дашнакцутюн наберет 5 - 7% голосов, затем следует «Наследие».
Касаясь проблемы подкупа голосов, Хачатрян отметил, что у АНК есть деньги только для организации предвыборной кампании, и они никогда не позволят себе  покупать голоса, этого у них даже и в мыслях нет. Ваагн Хачатрян сообщил также, что они входят в такую борьбу, где их ожидания самые большие, хотят составить  по возможности большинство в парламенте, хотя и не определили какую-либо квоту. А с властями АНК готов сотрудничать, если речь будет идти о проблеме Нагорного Карабаха, смене власти, отставке Сержа Саргсяна.
Что же касается звучащих со стороны властей обещаний о том, что выборы будут исключительно справедливыми, Ваагн Хачатрян заметил: «Я знаю цену их слова». Он считает, что власть готова на все, чтобы переизбраться.