Հայաստանի հանրապետական կուսակցությունը շանս չունի նույնիսկ խորհրդարան անցնելու:  Այս մասին, այսօր՝ մարտի 21-ին, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց  ՀԱԿ անդամ, նախկին քաղաքապետ Վահագն Խաչատրյանը՝ հավելելով, որ «նրանց միակ շանսն իրենց ադմինիստրատիվ ռեսուրսն է, որը հնարավորություն կտա 10 տոկոս ձայն հավաքել»:
ՀԱԿ անդամը նշեց, որ իրենց ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս, որ ՀԱԿ-ն առաջին տեղում է, եթե մեկ տարի առաջ ընտրություն լիներ, ապա իրենք կստանային 50 տոկոս ձայն: Նրա փոխանցմամբ՝ թեեւ այժմ մի փոքր նվազել է Կոնգրեսի ընտրազանգվածը, բայց շարունակում են լինել առաջին տեղում, իսկ այն նվազել է՝ պայմանավորված հայաստանյան քաղաքական գործընթացներով, արտագաղթով եւ մի շարք այլ հանգամանքներով:
Երկրորդ տեղում, ըստ ՀԱԿ-ի տվյալների, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունն է, «Օրինաց երկիր» կուսակցությունն ընդհանրապես չկա, իսկ Հայ հեղափոխական դաշնակցությունը կհավաքի 5-7 տոկոս ձայն, այնուհետեւ «Ժառանգությունն» է:
Անդրադառնալով ընտրակաշառք բաժանելու խնդրին՝ Վ. Խաչատրյանը նշեց, որ ՀԱԿ-ը փող ունի միայն նախընտրական քարոզչության համար, եւ իրենց երբեք թույլ չեն տա ձայն գնել, դա ՀԱԿ-ի մտքով էլ չի անցնում: Վահագն Խաչատրյանը տեղեկացրեց նաեւ, որ մտնում են մի պայքարի մեջ, որտեղ  իրենց ակնկալիքներն ամենամեծն են, ցանկանում են հնարավորինս մեծամասնություն կազմել ԱԺ-ում, թեեւ որեւէ քվոտա չեն սահմանել: Իսկ իշխանության հետ ՀԱԿ-ը պատրաստ է համագործակցել, եթե խոսքը վերաբերի, Լեռնային Ղարաբաղի խնդրին, իշխանափոխությանը, Սերժ Սարգսյանի հրաժարականին:
Ինչ վերաբերում է իշխանության կողմից հնչող խոստումներին, որ բացառապես արդար ընտրություններ են լինելու, Վահագն Խաչատրյանը նկատեց. «Ես նրանց խոսքի գինը գիտեմ»: Նա կարծում է, որ իշխանությունն ամեն ինչի պատրաստ է ընտրվելու համար, իսկ արդար ընտրությունը կախված  է իրենցից եւ ժողովրդից: Ի դեպ, նրա համոզմամբ՝  1996թ-ի ընտրությունները բացառապես արդար էին:

YEREVAN. – The ruling coalition’s Republican Party of Armenia has no chances in entering the parliament, the opposition bloc Armenian National Congress (ANC) member Vahagn Khachatryan stated during a press conference on Wednesday, and added: “Their only chance is their administrative resource, which will enable [them] to receive ten percent of the votes [in the National Assembly elections to be held on May 6].”
ANC member said their studies have shown that ANC is in first place. And if the elections were to be held last year, they would have received fifty percent of the ballots cast. But now this has reduced a bit because of Armenia’s political processes, emigration, and several other circumstances.
As per ANC’s data, the coalition’s Prosperous Armenia Party is in second place, whereas the coalition’s Rule of Law Party is not in contention at all. The opposition ARF Dashnaktsutyun Party will receive 5-7 percent, and the opposition Heritage Party will come next.
Reflecting on election bribe, Vahagn Khachatryan noted that ANC has financial means solely for its election campaign, and they will never allow themselves to buy votes.
He also stated that ANC is prepared to cooperate with the authorities only if it refers to the Karabakh conflict, change of power, and President Serzh Sargsyan’s resignation.
And with respect to the authorities’ pledge to hold completely fair elections, Vahagn Khachatryan noted that the halls of power are prepared to do everything to be elected, and a fair election depends on them and the people.