Թուրքիայի «Ազգայնական շարժում» կուսակցության ղեկավար Դեւլեթ Բահչելին խիստ է արձագանքել Թուրքիայի ընտանիքի եւ սոցիալական քաղաքականության հարցերով նախարար Ֆաթմա Շահինի հայտարարությանը, թե Հրանտ Դինքը կարող է նահատակ համարվել։
Թուրքական T24 կայքի փոխանցմամբ՝ Դեւլեթ Բահչելին խիստ քննադատության է ենթարկել իշխանությունների կողմից քաղաքացիական անձանց նահատակ հայտարարելու որոշումը։ «Հրանտ Դինքին ի՞նչ իրավասությամբ են նահատակ հայտարարելու»,-արձագանքել է թուրք կուսակցապետը։
Նշենք, որ օրեր առաջ Թուրքիայի ընտանիքի եւ սոցիալական քաղաքականության հարցերով նախարար Ֆաթմա Շահինը հայտնել էր, որ եթե Դինքի ընտանիքը դիմի նահանգապետարան, հանձնաժողովի եզրակացության հիման վրա Դինքը կարող է նահատակ հայտարարվել։

Лидер партии «Националистическое движение» Турции «Девлет Бахчели резко отреагировал  на заявление министра Турции по вопросам семьи и социальной политики Фатьмы Шагин о том, что Грант Динк может быть объявлен мучеником.
Как передает турецкий сайт T24, Девлет Бахчели подверг резкой критике  решение  властей о провозглашении гражданских лиц мучениками. «На каких правовых основаниях будут провозглашать Гранта Динка принявшим мученическую смерть?»,- отреагировал он.
Отметим, что несколькими днями ранее министр Турции по вопросам семьи и социальной политики Фатьма Шагин сообщила, что если семья Динка обратится  в администрацию провинции, на основании заключения  комиссии Динк может быть объявлен принявшим мученическую смерть.