Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը մարտի 27-29-ին պետական այցով ժամանում է Սինգապուր: Այցի ընթացքում ՀՀ նախագահը հանդիպումներ կունենա Սինգապուրի նախագահ Թոնի Թան Քեն Յամի եւ վարչապետ Լի Սյանլունի հետ:
Սերժ Սարգսյանը եւ վարչապետ Լին ներկա կգտնվեն մշակութային համագործակցության մասին հուշագրի եւ դիվանագիտական անձանց համար վիզային ռեժիմը հանելու վերաբերյալ համաձայնագրի ստորագրման արարողությանը, հաղորդում է սինգապուրյան channelnewsasia.com կայքը` վկայակոչելով Սինգապուրի ԱԳՆ-ին:
Հայաստանի նախագահի պատվին մարտի 28-ին պաշտոնական բանկետ կկազմակերպվի: Կայքի փոխանցմամբ, նախագահ Սարգսյանը ճաշի ժամանակ կհանդիպի տեղի գործարարների հետ, որը կկազմակերպի Սինգապուրի Բիզնես ֆեդերացիան:

President of Armenia Serzh Sargsyan will make a state visit to Singapore from March 27 to 29.
He will be officially welcomed by President Tony Tan Keng Yam at a ceremony at the Istana on March 28, said Singapore’s MFA.
He will meet President Tan and Prime Minister Lee Hsien Loong.
President Sargsyan and PM Lee will witness the signing of a memorandum of understanding on cultural cooperation and an agreement on the terms of mutual waiver of visa requirements for holders of diplomatic and official passports, channelnewsasia.com reports
President Tan will host a state banquet in honour of President Sargsyan in the evening of March 28.
During his visit, President Sargsyan will attend a business networking luncheon hosted by the Singapore Business Federation.
He will also visit the Armenian Apostolic Church of St. Gregory the Illuminator and meet with members of the local Armenian community.