«Հայկական ժամանակ» թերթը գրում է. «Ինչպիսի՞ն է լինելու ԲՀԿ-ն այսօրվա համագումարից հետո: Սերժ Սարգսյանն այս հարցում կայացրել է վերջնական որոշում. ԲՀԿ-ն քաղաքական դաշտում պետք է շարունակի բուֆերի դերակատարում ունենալ ընդդիմության եւ իշխանության արանքում, ինչպիսի դերակատարում ունեցել է միշտ:
Սարգսյանը որոշել է նրան պահել երկրորդ քաղաքական ուժի կարգավիճակում, բայց եթե նախկինում այն շուրջ 30 տոկոսանոց երկրորդ ուժ էր, հիմա դառնալու է 10-15 տոկոսանոց երկրորդ ուժ, որովհետեւ վերջին տարիների իրադարձությունները ցույց տվեցին, որ երեսուն տոկոսը չափազանց մեծ թիվ է բուֆերի համար եւ այն կարող է վերահսկողությունից դուրս գալու վտանգներ պարունակել:
Մի բան ակնհայտ է, որ ԲՀԿ-ն այսուհետեւ գտնվելու է Սերժ Սարգսյանի լիակատար վերահսկողության ներքո, եւ նա է որոշելու նրա տեղը, դերը, ասելիքը քաղաքական դաշտում: Իհարկե՝ Հովիկ Աբրահամյանի միջոցով: Պետք է նկատել, որ այն, ինչ տեղի է ունենում ԲՀԿ-ում, Հովիկ Աբրահամյանի տակտիկական հաջողությունն է: Դառնալով ԲՀԿ-ի կուրատոր՝ նա ամրապնդում է իր տեղը վարչապետի պաշտոնում եւ տեսանելի ապագայում օրակարգից հանում իր կառավարության հրաժարականի հարցը»:

YEREVAN. – President Serzh Sargsyan has made a final decision on how the non-pro-government Prosperous Armenia Party (PAP) will be after Thursday’s special congress, Haykakan Zhamanak daily reported.
“[Accordingly,] the PAP shall continue to have a buffer role between the opposition and the halls of power.
“Sargsyan has decided to keep it in the status of the second [largest] political force. But if in the past it was an around 30-percent second force, now it will become a 10-15-percent second force because the events of recent years have shown that thirty percent is an extremely large number for a buffer, and it may hold hazards of coming out of control.
“[But] one thing is apparent, the PAP will from now on be in full control of Serzh Sargsyan,” Haykakan Zhamanak wrote.